Ziynet Sali, kendini bildi bileli önce ailesi’nin sonra ilk, orta ve lise yıllarında okullarının solistiydi.

Çocukluğunun ilk 6 yılını İngiltere’de geçiren ve Kıbrıs’a dönen SALİ, lise sonrası K.K.T.C Kültür Bakanlığı T.S.M Korosu’nun en genç solisti olur. İçinde yer alan müzik tutkusu artık hedefi olmuştur ve müzik eğitimi almak üzere 1994 yılında sınavlara girer, İ.T.Ü Devlet Konservatuar’ını kazanır ve böylece hayallerinin şehri İstanbul’da müzik eğitimine başlar. Eğitimi süresince piyano eşliğinde İngilizce ve Latin şarkılar söyleyerek profesyonel sahne çalışmalarına ilk adımı atar. 1999 yılında Konservatuar’dan dördüncülükle mezun olur. Müzik öğretmeni olmuştur ama atamasının gecikmesi üzerine bir taraftan profesyonel müzik çalışmalarını sürdürürken diğer taraftan da dönemin popüler bir müzik şirketinde çalışmaya başlar. Böylece bir çok albümün prodüksiyonun yapım ve üretim sürecine tanıklık eder ve bu konuda tecrübe kazanır. Çalıştığı bu şirket’den 2000 yılında ilk albümü BA-BA’yı müzikseverlerle buluşturur. Albümde şarkıyı Türkçe ve Yunanca yorumlar. Türkçe ve Yunanca şarkılar ve zengin sahne şovlarıyla iki kültüre ait ögeleri biraraya getirerek hazırladığı konserlerle büyük ilgi görür.

2004 yılında 2. albümü “Amman Kuzum” ülke çapında ses getirir. Albümdeki “Amman Kuzum” ve “Bu yollardan geriye dönülmüyor” isimli şarkısı tüm radyoların listelerinde üst sıralara kadar yükselir.

2006 yılında “Mor Yıllar” albümü yayınlanır. Bu albümde yer alan “Zordur Oğlum” isimli şarkı ile ilk kez ülkemizi uluslararası “Euro Dance” yarışmasında temsil eder. Tüm Avrupa’da internet üzerinden yapılan halk oylamasıyla birincilik kazanır. Albümün 2. klibi albüme adını veren ve çok sevilen “MOR YILLAR” isimli şarkıya çekilir.

Ziynet SALİ Türkiye’de yaptığı albümler ve konserlerle başarısını pekiştirmeye devam ederken Yunan medyasının da dikkatini çeker. Türk ve Yunan Kültürü’nü ve şarkılarını popüler boyutta projelendirerek hayata geçiren ilk Türk Kadın Sanatçı olarak kendisine “Barış Elçisi” ünvanı verilir.

Müziğin sınırsızlığı içinde kendi sınırlarını geliştirmeyi felsefe edinen Ziynet Sali aynı zamanda ruhunda yer alan Akdeniz’in egzotizmi ve romantizminin izlerini müziğine de yansıtma arzusu ile 2008 yılında 4. solo albümü “Herkes Evine”yi piyasaya çıkarır. Türkçe ve Yunanca 2 CD’den oluşan albümün Türkçe CD’sinde değerli söz yazarı, besteci ve aranjörleri ile çalışırken Yunanca CD’de de Yunanlı ünlü söz yazarı ve besteci Sofi PAPA ile iş birliğinde bulunmuştur. Albüm müzik listelerinde uzun süre ilk sıralarda yer alır. Albümden “Herkes Evine” ve “Beş Çayı” isimli şarkıları o yılın en çok dinlenen şarkıları arasında yer alır.

2009 yılı sonunda “Bizde Böyle” isimli Sezen Aksu imzalı ilk single çalışmasını gerçekleştirir. 3 versiyondan oluşan single şarkısı ve klibi yılın en çok konuşulan projelerinden biri olur.

Albüm çalışmalarına büyük bir titizlik ve sürekli gelişime yatırım yaparak devam ederken verdiği konserler ve sahne şovlarıyla artık yurtiçinde ve yurtdışında büyük ilgi gören ve aranan bir konser sanatçısı olmuştur.

2010’da yılın ilk günü yayınlanan “Rüya” isimi ikinci single’ı radyo play listlerini ölçümleyen uluslarası müzik ölçümleme şirketi www.nielsenmusicontrol.com verilerine göre yılın en çok çalınan şarkısı olur ve Kral Tv tarafından ödüle layık görülür. Şarkı aynı yılın dijital müzik platformlarında en çok indirilen ilk dört şarkısı arasında da yerini alır.
2010 yılını “Bize Yeter” isimli üçüncü single çalışması ile kapatır.

2009 ve 2011 yılları arasında ülkemizin önemli müzik adamlarından Ozan Doğulu’nun iki albümünde Tarkan, Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Mustafa Ceceli, Kenan Doğulu, Okan Bayülgen gibi sanatçılarla birlikte konuk sanatçı olarak yer alır. 2009 albümündeki “SEN MUTLU OL” şarkısını Ozan DOĞULU ile Murat Küçük yönetmenliğinde kliplendirirler.

2011 yılında yine konuk sanatçı olarak yer aldığı Enbe Orkestrası & Bahzat Gerçeker “Kalbim” isimli albümünde seslendirdiği “Dolaşayım Damarlarında” isimli şarkısı kısa sürede liste başı olur.

2012 Mayıs ayında çıkardığı “Sonsuz Ol” isimli albümünde ülkenin önde gelen söz yazarı ve bestecileriyle çalışan sanatçı bu albümden “Alışkın Değiliz”, “Favori Aşkım”, “Yanabiliriz”, “Herşey Güzel Olacak”, “Yine Geceler” ve “Deli” isimli şarkılarının video kliplerini yayınladı. Nihat Odabaşı’nın yönetmenliğini yaptığı “Herşey Güzel Olacak” isimli video klip yılın en iyi video klibi seçildi. Aynı yıl yayınlanan”Sonsuz Ol & Remixes” isimli albümünde Ozan Doğulu, Suat Ateşdağlı, Hüseyin Karadayı, Kıvanç K, Kaan Gökman, Burak Yeter, Yasin Keleş, David Saboy , Emrah Karaduman gibi önemli DJ’lerin çalışmaları yer aldı.

İstanbul’daki ilk büyük açıkhava konserini Eylül 2012’de KüçükÇiftlik Park’ta veren sanatçıyı 7000 kişi izledi. “Bir Akdeniz Rüyası” isimli konser; repertuar, ses ve sahne düzeni, koreograf ve şovlarıyla yılın en çok konuşulan konserlerinden biri oldu. Ziynet SALİ’nin hazırlattığı bu konser’in Dvd’si D&R listelerinde haftalarca bir numarada kaldı.

2013 Eylül ayında söz ve müziği Sinan Akçıl’a ait “Gelemiyorum Yanına” isimli single’ı (yönetmenliğini Mete Özgencil’in üstlendiği video klip ile) müzik listelerinde bir numaraya yerleşti. Bi süre sonra “Sonsuz Ol” isimli albümünde yer alan “Senin Olsun” isimli şarkısının video klibini yayınladı.

2015 yılı ağustos ayında birçok sosyal sorumluluk projesinde de yer alan sanatçı konser, turne ve albüm çalışmalarını sürdürürken kendisine yapılan davet üzerine MED Yapım’ın hazırladığı ve Kanal D’de yayınlanan X Factor isimli yarışmada Emre Aydın, Ömer Karacan ve Armağan Çağlayan ile birlikte jüri üyeliği yapmıştır.

2014 yılı Eylül ayında Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda 5.000 kişiye Yunanlı popstar DESPİNA VANDİ ile başarılı bir konser veren SALİ aynı yılın son ayında; bestesi Yunanlı Hristos Rantis ve sözleri Sıla Gençoğlu’na ait olan “Bugün Adım Leyla” isimli single çalışmasına imza atmıştır. Sanatçı bu single’ın da içinde bulunduğu 2013 yılına ait BKM canlı sahne kaydından oluşan akustik 2 CD’lik bir çalışmayı piyasaya sunmuştur.

Ziynet SALİ 2015 yılı ağustos ayında “No 6” isimli 11 şarkıdan oluşan 6.albümü’nü piyasaya çıkarmıştır. Bu albümdeki “Mevsimsizim”, “Dağınık Yatak” ve “Çeyrek Gönül” şarkılarına çekilen kliplerin yönetmenliğini Murad Küçük yapmıştır. Ziynet SALİ Albümün 4.klibini “BAŞROL” şarkısına Yunanlı yönetmen Apollon Papatheoharis ile ATİNA’da çekmiştir. Albümünü 4 klip ile kapatan SALİ 2015’in Ağustos ayında Ozan Doğulu ile Ft yaptığı bir Buray&Gözde Angel şarkısı “YAĞMUR”u piyasaya çıkardı. Eylül ayında ise Harbiye Açık Hava Tiyatrosunda döner bir sahne üzerinde verdiği “TÜM ZAMANLAR” konseri çok büyük bir beğeni kazandı.

2017 yılının ocak ayında EN-BE orkestrası/Behzat Gerçeker ile bestesi Bülent Özdemir, söz’leri Günay Çoban’a ait “BİR MELEKTEN HEDİYE” isimli ortak single çalışışmasına imza atmış ve bu şarkıya Nihat ODABAŞI yönetmenliğinde klip çekmiştir. Ziynet SALİ 2017 yılının ilk başarılı konserini Bostancı Gösteri Merkezi’nde “AŞK ÇEŞMESİ” konsepti ile gerçekleştirmiştir.

Ziynet SALİ 2017 yılında 3 farklı ingilizce single çıkartmak için hazırlıklarını sürdürmektedir.

Bir yanıt yazın