Yüksek eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Şan Eğitim Bölümünde tamamladı. 1991 yılında Milliyet Gazetesi’nin açmış olduğu liseler arası Müzik ve Halk Oyunları yarışmasında “Türk Halk Müziği Bayan Solist” dalında Türkiye birincisi oldu. Aynı yarışmaya 1993 yılında iştirak ederek tekrar birincilik kazandı.

1996 yılında TRT’nin açmış olduğu “Yetişmiş ses sanatçısı” sınavını kazanarak “TRT Türk halk Müziği Akitli Ses Sanatçısı” unvanıyla göreve başladı.

1997 yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenen “Yunus Emre Müzikali’nde Amber rolüyle oyuncu ve solist olarak görev aldı.

1998 yılında Ulus Müzik çatısı altında, 15 aylık çalışmanın ürünü olarak “AVUNTU” albümünü piyasaya sundu. Aynı yıl Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğinde “Eylül Fırtınası” isimli ilk uzun metraj filminde Tarık Akan ile başrolü paylaştı. İlk albümünün yankıları sürerken 2000 yılında “BOYUT” isimli ikinci albümünü çıkardı. Albümünde icra ettiği tüm türkülere klip çekerek VCD ortamına verildi.

2001 yılında Osman Sınav’ın yönettiği “Deli yürek” sinema filminde oyunculuk performansıyla dikkat çekti. 2002’de üçüncü albümü “MİSAFİR”i, 2003 yılında, 27 eserden ve iki albümden oluşan “ÖZLENENLER”i piyasaya sürdü. Özlenenler ‘in birinci albümünde Zara, müzikseverlere ilk kez Türk Sanat Müziği okuyarak sürpriz yaptı. 2. albümünde ise Eski Türk Filim müziği şarkılarını seslendirerek tanıdık melodileri sandıktan çıkardı. 2003 yılının bir diğer sürprizi de, sanatçı ilk kez Kanal D televizyonunda 28 bölümden oluşan “GELİN” isimli TV dizisinde başrol oynayarak halkla buluştu.

2004 yılında, 1992’de çekilen ancak deprem felaketlerinden sonra yayını bekletilen, Bayındırlık Bakanlığı ile ortak çalışması AĞIT (Sele Gitti ) klibi “Doğal Afetlere karşı Bilinçli Toplum” projesi kapsamında yayına girdi. Kral TV ve MGD gibi saygın bir çok organizasyonların ödülleri ile birlikte, 4 yıl üst üste 2000/01/02/03 en iyi Türk Halk Müziği Kadın Sanatçı Altın Kelebek Ödüllerini aldı. Son olarak, sanatçı 2005’te kariyerine, yine çift CD’li “ZAMANI GELDİ” albümüyle devam etti. Bu albümün ilk CD si 17 adet Türk Halk Müziği eseri, yanında 12 şarkılık “70’li Yıllar aranjman CD’si ile çıktı. Sanatçı aynı yıl Ekim ayında “BÜLBÜL-İ ŞEYDA” isimli senfoni ile Türk Tasavvuf Müziği albümünü piyasaya sundu.

TRT’de “ZAMANI GELDİ” isimli programın sunuculuğunu üstlenen ZARA 41 programda izleyicileriyle buluştu. İbrahim Tatlıses, Selda Bağcan,Yavuz Bingöl, Edip Akbayram, Belkıs Akkale, İzzet Altınmeşe, Sabahat Akkiraz, Alişan, Funda Arar, Zerrin Özer,Fatih Erkoç, Muzaffer Akgün gibi değerli ustaları ağırladı.

Bir yanıt yazın