30 Mart 1980 İstanbul doğumlu olan Yalın’ın, ilk olarak akşamları babasının ona gitarıyla çaldığı “Gipsy Kings” melodileriyle başlayan müzik aşkı, bugüne kadar attığı güçlü adımlar ile şimdi yere daha da sağlam basmasını sağlıyor. Tamamı kendisine ait olan şarkılarıyla Yalın, bugün Türkiye’de kendi söz ve bestelerini seslendiren en kuvvetli yorumcular arasında yerini alıyor. Yalın, ilk bestelerini, St. Michel Fransız Lisesi’nde okuduğu yıllarda Yurdaer Doğulu ve Doğan Canku Müzik okullarında gitar dersleri alırken yapmaya başladı. İstanbul Bilgi üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü kazandığı dönemlerde ise beste çalışmalarını hızlandırdı ve albüm demolarını hazırlama çalışmalarına başladı.

2004 yılında radyolarda onu ilk kez çıkış şarkısı “Zalim”le dinlediğimizde, herkesin “Ellerine Sağlık” dediği ilk solo albümü ile pop müzik dünyasına başarılı bir giriş yaptı. 3 klip çekilen “Ellerine Sağlık” albümünün müzik kanallarında ve radyolarda en çok istek alan şarkıları “Zalim”, “Sonsuz Ol” ve “Günaydın” oldu. Üç şarkının da klipleri MTV Wold Chart Express listelerinde 1 numaraya yükseldi. İlk albümüyle birçok ödül alan Yalın şarkıları Yunanistan ve Bulgaristan’da listelere girdi.

“Ellerine Sağlık” albümünün, Türkiye’de kısa süre içinde kazanmış olduğu başarı, yurt dışındaki prodüktör ve yapımcıların da dikkatinden kaçmadı. 2005 yılı başında Universal Music’in önemli prodüktörlerinden Martin Kierszenbaum, bu albümde yer alan “Değmez” adlı şarkı için Yalın ile bağlantıya geçti. 2005 yılı başında Reggaeman olarak adlandırılan Grammy ödüllü Shaggy için hazırlanan “Değmez”, 2006 yılı başında Japonya’nın R&B Kraliçesi olarak anılan 25 yaşındaki şarkıcı A.I’nin, ‘What’s goin’ on A.I’ adlı albümünde Yalın ve Shaggy’nin katılımıyla yer aldı. Yapılan yeni şarkının adı “Famous” oldu. ‘What ‘s goin’ on A. I’ adlı albüm Japonya, Londra ve Los Angeles’da 14 ay süren bir çalışma ile kaydedildi. Bu albüme ait şubat ayında ‘Believe’, 6 Eylül’de ise ‘I Wanna Know’ adlı single’lar çıktı.A.I ve Martin Kierszenbaum tarafından İngilizce sözler yazılan, mix’i Destiny’s Child, Christina Aguilera, Justin Timberlake gibi dünyaca ünlü yıldızlarla çalışan David Pensado tarafından yapılan “Famous”un, Yalın’a ait kısımlarının Türkçe kayıtları ise Londra’da yapıldı. Dünya müzik piyasasında da gelecek vaat eden bir Japon sanatçının, sözü ve bestesi Yalın’a ait bir şarkıyı, melodiye sadık kalarak, üstelik Türkçe nakarat kısımlarıyla seslendirmesi Yalın için olduğu kadar, Türk Pop Müziği adına da önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.

Yalın’ın ikinci stüdyo albümü “Bir Bakmışsın” Nisan 2005’te müzikseverlerle buluştu. Birinci albümde olduğu gibi yine bir çok başarılı hit şarkısıyla dikkat çeken albümde, “Küçücüğüm”, “Bir Bakmışsın” , “Ben Bilmem” ve Yalın’ın, şu ana kadar yaptığı en iyi şarkı diye adlandırdığı “Keşke”ye klipler çekti. “Bir Bakmışsın” albüm ve şarkılarıyla ödüller kazanma alışkanlığını başlattı Yalın’da ve “Küçücüğüm” 2005 yılında POPSAV tarafından yılın şarkısı ödülünü aldı. Her iki albümüyle de “Yılın en çok satan albümleri” arasına girerek sektörün en büyük ödülleriyle MUYAP tarafından başarısı belgelendi. “Bir Bakmışsın” albümü ayrıca koleksiyonerler için Long Play formatında da yayınlandı.

Yalın 3. albümü “Her şey Sensin” ile 2007 Mart ayında müzik piyasasına ağırlığını koydu. Önceki albümlerinde olduğu gibi tüm şarkılarında kendi imzasının olduğu bu albümü ile müzikal duruş ve çizgisini daha da zirveye taşıdığını, söz ve müziğindeki farkındalığının ve vizyonunun ne kadar ileride olduğunu bir kez daha kanıtladı. Yalın, üçüncü albümünde müzikal, konsept ve tasarım anlamında dünyanın en iyi isimleri ile bir araya geldi. Stüdyo kayıtları yine akustik ve tüm enstrümanlar canlı çalınarak toplam 7 ay süren bir çalışma sonrasında ortaya çıktı.

Yalın, “Her şey Sensin” albümü sonrasında verdiği molanın ardından 2009 yılında “Ben Bugün” ile müzikseverlerle buluştu. Söz ve müziği kendisine ait 12 şarkının bulunduğu ve aranjörlüğünü Alper Erinç’in yaptığı bu özel albümde, özellikle “Ah Be Kardeşim” ve “Bit Pazarı” gibi şarkıların dikkatleri çeken farklı soundu, enerji dolu ve keyifli sözleri büyük beğeni kazandı.
Albümün ilk klibi, usta yönetmen Ömer Faruk Sorak tarafından, “tek plan”da montajsız olarak “Ah Be Kardeşim” şarkısına çekildi. Klipte mekân olarak Yedikule ve Yedikule zindanları çevresindeki 6 sokak doğal set olarak kullanıldı. Enerji dolu, yaz coşkusunu yansıtan albümün ilk klip çekimi, toplam 720 dakikalık bir çalışma sonunda gerçekleştirildi.

Pop müziğin başarılı ismi Yalın, profesyonel anlamda müzik hayatına atıldığı son 6 sene içinde birbirinden özel 4 albüme imza attı. Dijital ortamda şarkı download’ları 3 milyonu aşan sayılarla rekorlara imza attı. Bu dört albümümün toplam satışı 1 milyonun üzerine çıktı.. Müzik hayatı boyunca birçok şehirde sahne alan Yalın, üniversite gençlik festivallerinde de enerjik, renkli ve başarılı konserlere imza atarak, bu konserler ile milyonlarca kişiye sahneden ulaştı. Albümlerindeki tüm söz ve müziklerin her biri kendisine ait olan Yalın, bugüne kadar kendi albümleri dışında Serdar Ortaç’a, Gülben Ergen’e ve Bengü’ye birer şarkı verdi. Yalinonline.com resmi internet sitesi ayda 5 milyonu geçen ziyaretçi sayısıyla en çok ziyaret edilen sanatçı sitelerinden biri olma ayrıcalığına sahip… Yalın, Derimod ve TOÇEV ile birlikte yürüttüğü köy okullarının onarım kampanyası ile gençlere destek verdi. Bu kampanya ya destek veren her bir ünlü adına Anadolu’daki bir köy okulu onarılarak eğitime kazandırıldı. Onarılan okullar bugün yüzlerce çocuğa eğitim imkanı sağlamaya devam ediyor. Yalın, Kastamonu-Doğanyurt Denizgörülen Yalın İlköğretim Okulu ile yarınlarımıza destek olmaya üzerine düşen sorumluluğa devam ediyor. Beş yılda dört albüm piyasaya süren Yalın, 2012 Mayıs ayında çıkarmayı planladığı yeni albümü öncesi Haziran ayında “Anlat Güzel Mi Oralar” single’ını piyasaya sürdü. Sözü ve müziğinin Yalın’a ait olduğu, Avrupa Müzik etiketiyle piyasaya sürülen single’ın düzenlemelerini Ozan Çolakoğlu üstlendi. Şarkının klibini “Ah Be Kardeşim”de olduğu gibi Ömer Faruk Sorak yönetti.

Müzikal kariyeri boyunca birbirinden başarılı albümlere imza atan Yalın, 15 Haziran 2011’de single çalışması “Anlat Güzel mi Oralar?”ı digital platformda satışa sundu.

Nielsen Music Turkiye listesinde en hızlı yükselen eser olarak giren “Anlat Güzel mi Oralar” dijital satış platformları (GSM operatörleri ve internet) üzerinden Avrupa Müzik etiketiyle yayınlandı. “Anlat Güzel mi Oralar?” şarkının söz ve müziği Yalın’a düzenlemesi ise Ozan Çolakoğlu’a ait.

Yalın’ın Ozan Doğulu 130 BPM Allegro albümünde yer alan “Daha” parçası 2011 yazının en sevilen şarkılarından biri oldu.

Yalın, Ozan Çolakoğlu’nun 01 albümünde yer alan “Kalpten Dudağa” şarkısını ilk kez 2 Haziran 2012’de Kuruçeşme Arena konserinde seslendirdi.

Yalın’ın müzikal duruşunun ve çizgisinin zirvesinde yaptığı “Sen En Güzelsin” albümü 12 Temmuz 2012’de müzikseverlerle buluştu. Albümün çıkışından bir hafta önce digital müzik platformu TTNet Müzik’te ilk kez yer alan “Kasma” şarkısı 5 günde 800.000 dinlenme rakamı ile 1 numaraya yerleşti.

“Sen En Güzelsin” albümünde yer alan şarkıların tamamının söz ve müziği Yalın imzası taşıyor. Avrupa Müzik markasıyla, Ozan çolakoğlu prodüktörlüğünde çıkan albümde 11 şarkı bulunuyor.

Yorumlar