Türkiye ve ABD arasında Washington’da gerçekleştirilecek kritik toplantıda komite Suriye üzerine olacak. Amerika ile Türkiye arasındaki en önemli kriz noktalarından birisi de şüphesiz bu. Rex Tillerson son olarak ABD’den Türkiye’ye geldiğinde, Ankara ziyaretinde üç buçuk saate yakın Külliye’deki görüşme sonrasında, ertesi gün basın toplantısında bu detaylar açıklanmıştı.

TÜRKİYE’NİN HESAP SORACAĞI GÜN!

Burada artık kırılma noktasına yavaş, yavaş geliyoruz. Çünkü biliyorsunuz bir işi çözemezseniz komisyona havale et deniz siyasette ve kulislerde. Eğer Amerika bunu bir taktik olarak kullanmıyorsa yarın itibariyle gerçeklerle yavaş yavaş yüzleşme ve Türkiye’nin hesap soracağı gün.Birincisi sayın Çavuşoğlu ve Tillerson arasındaki mutabakatı hatırlarsak, Mart ortasında olması bekleniyordu, geldi ve toplantılar başladı. Aslında bir sistematiği oluşturma toplantıları. Yani yarın itibari ile bir sonuç çıkmayacak. Şu tarihlerde bu olacak, ABD ve Türkiye şu, şu adımları atacak şeklinde sistematiği oluşturma çalışması bu.

GÜVEN BUNALIMI YAŞANIYOR

Türkiye ve Ankara’da şöyle bir travma var. Bir güven bunalımı yaşanıyor ABD ile ilgili. Hatırlarsanız bir süre önce ABD’nin Türkiye’nin PKK ile mücadelesinde ağırdan aldığı şeklinde bir kriz patlak vermişti. O zaman Ankara bu konuda ABD’ye birşeyler yapması konusunda çok ciddi tepki gösterince, ardından ABD tamam bir mekanizma kuralım demiş bir komisyon oluşturmuştu. Ama bunlar tabi zamana yayıldı. Ve pek de bir adım atmamışlardı.

TÜRKİYE’NİN İSTEKLERİ ÇOK NET

Ama o zaman İHA’larımız yoktu. Teknolojik olarak Türkiyenin sıkıntıları vardı. Türkiye bunları yüzde 99 oranında kapattı. Şimdi ABD’den istekler çok net. PYD’ye silah yardımının kesilmesi, silahların toplanması ve bu bölgeyi terk etmesinin sağlanması konusunda ABD’den net adım bekleniyor.

ABD KENDİSİNİ ELE VERDİ

Neden mi? Çünkü ABD aslında farkında olmadan bir açıklamasıyla kendisini ele verdi. Geçenlerde ABD ”Siz isrerseniz AFrin konusunu bırakın. Biz yardımcı olmaya hazırız. Biz PKK ile YPG’yi savaştırabiliriz.” dediler. Sayın Canikli bunu aktardı. Normalde ABD’li yetkilinin biz bunu demedik demesi lazım, çünkü çok ciddi bir ifade. Ama yüzde yüz doğru olduğu bu güne kadar hiç ses çıkmamasından ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın