Günlerdir SuperHaber’in duyurduğu ve Türkiye’nin endişelerini ve rahatsızlıklarını kayda geçirdiği süreçte maalesef rejim güçleri görülmemiş bir alçaklık ve cüretle saldırı gerçekleştirdi.

Tabii bu noktada yine maalesef, Esed güçlerinin, bu saldırıyı gerçelleştirmesinde artık nerdeyse beraber hareket etmekten çekinmeyen Rusya’dan da yüz bulduğu bir gerçek.

Evlatlarımızın şehit edildiği saldırının ardından yaklaşık 8 saattir Türk Silahlı Kuvvetleri Esed birliklerinin mevzilerine misliyle karşılık ve ağır misilleme amacıyla roket yağdırıyor, topçu atışları yapılıyor.

Burada asıl düşmanlığı ortaya koyan noktalardan bir tanesi de Türkiye daha önce sayısız kez gözlem noktalarının ve Türk askeri varlığının bulunduğu koordinatları hem Rus, hem de Suriye tarafına bildirmişti ve günlük olarak da bunlar bildiriliyordu. Buna rağmen Suriye birlikleri bu saldırıyı gerçekleştirdi.

Türkiye son olarak SuperHaber’in de ilk kez duyurduğu üzere İdlib’de bulunan 12 gözlem noktasını (özellikle Seraqib başta olmak üzere Tarnaba, N-4, N-5 yollarına hakim olacak şekilde) ve Esed güçlerinin yukarıya kuzeye gidişini durdurma amaçlı yeni gözleme noktaları hayata geçiriyordu.

Aslında Türkiye ve Rusya 12 Ocak’ta İdlib’de ateşkes ilan etmişti. Ortada çok basit bir soru var; bölgede mevcudiyetini Rusya’ya borçlu olan Esed izin almadan bu saldırıları yapabilir mi? Şimdi son durum ve bölgeden gelen bilgilere göre, Türkiye geceden bu yana iki ayrı güçlendirilmiş zırhlı konvoyu daha İdlib’e soktu.

Şüphesiz bunun hesabı evlatlarımızın kanı en ağır şekilde sorulacak. Bugün sabaha karşı olan saldırı Türkiye için artık yaptığı bu kadar uyarıdan sonra bir kırılma noktası olacaktır.

Bu gelişmeler üzerine Rusya Devlet Başkanı Putin’in de gün içinde devreye girmesi sürpriz olmayacaktır.”

Bir yanıt yazın