Bu tür iddialı açıklamaları daha önce de gördüğümüz ve daha sonrasında somut adımlarla karşılaşmadığımız için temkinli karşılamayı tercih ederim.

Hatırlarsanız, daha önce de Amerika hatta Rusya, Suriye’den çekileceklerini açıklamışlardır. Ama gelinen noktada, aksine, rekabet Suriye üzerinde giderek kızıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, “DAİŞ ile mücadelenin tamamlandığı” ve artık “çekilmek gerektiği” yönündeki sözleri, bir süreden beri benzer şekilde kendisinden dolaylı yollarla gelmişti.

Bugün de Trump, Suriye’den çekilme konusunda şahsi fikrini bir kez daha seslendirdi.

Ancak unutmayalım ki ABD’de Suriye’den çekilmeyi düşünmeyen bir müesses nizam da var! Yani CIA, Pentagon altyapısı olan Merkez Kuvvetler ve bazı siyasi kanat, halen Suriye’de kalmaktan yana tavır sergiliyor.

ÇİN BİLE SURİYE’DE!

Rusya’nın varlık gösterdiği kuvvetli üsler dahil, bu kadar güçlü pozisyon tuttuğu, batı ülkeleri, İran, İsrail ve hatta hatta Çin’in bile pozisyon aradığı Suriye’de ABD’nin gerçekten açıklandığı gibi “hızlı ve tamamen” bir çekilme sergileyip, sergilemeyeceğini zaman gösterecek.

Özellikle Fırat’ın doğusunda 2 binden fazla askeri bulunan, Türkiye’nin itirazlarına rağmen PYD/YPG’yi silahlandırıp eğiten, bunu Kuzey Irak ekseniyle de ilişkilendirmeyi hesaplayan ABD eğer çekilirse şüphesiz bölgede kartlar tekrar karılır.

PYD/YPG’YE NE OLACAK?

İşte tam bu noktada PYD/YPG’nin de, ABD’nin bu kararına karşın Ankara’nın bugünlerdeki harekat açıklaması ışığında ne durumda kalacağı da önemli bir başlık olarak gündemdeki yerini alacaktır.

Bana kalırsa bu “çekileceğiz” açıklamasının arka planı zaman içinde anlaşılır. Çünkü bir süre sonra bunun stratejik perspektifte Amerika’nın içinde “doğru” ya da “yanlış” diyen cepheler arasında, büyük bir tartışma çıkarabileceğini düşünüyorum.

Konuyu, “Amerika’ya mali yük oluyordu o yüden çekiliyoruz” diye basitleştirilemeyecek kadar yüksek bir perspektifle incelemek doğru olacaktır.

Amerika’nın kendi çıkarları için dünyanın çeşitli yerlerinde çok büyük paralar harcadığını yakından izleyenler bilir. Bekleyelim bu açıklamanın ne şekilde hayata geçip geçmeyeceğini görelim…

Ancak sonuç; çekilme olup olmaması ; çekilme isteyen Trump ile karşı çıkan ABD müesses nizamı arasındaki kavganın galibini de belirleyecek.

Tabii bu çekilme, taktik manevra da olabilir. Ümit edelim; Sonradan taşeron DAEŞ hortlatılıp, ABD başta İngitere, Fransa bunu bahane edip, fırsat bilip toptan geri gelmenin bir provasını da yapıyor olmasın.

Bir yanıt yazın