20 Kasım 1967’de Giresun Alucra’da dünyaya gelen Teoman Yakupoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. İstanbul Üniversitesi Kadın Araştırmaları bölümünde masterini tamamlayan Teoman, ilk müzik grubu Indians’ı 1986 yılında arkadaşlarıyla birlikte kurdu ve uzun yıllar bu grubun solistliğini yaptı. Bir çok konser ve kayıt çalışmalarının ardından, grubun dağılması ile birlikte çeşitli sanatçıların albümlerinde ve bir çok grupta solist olarak yer aldı.

1996 yılında Roxy’de gerçekleştirilen “Roxy Müzik Yarışması” nda, ilk solo albümünde de yer alan “Ne Ekmek ne de Su” ve “Yollar” isimli parçalarıyla “en iyi beste” ve “en iyi grup” ödüllerini aldı. Teoman 1996 yılında ilk albümü “Teoman”ı İstanbul Plak’dan çıkardı. 1998 yılında piyasaya çıkan “O” isimli ikinci albümünde NR1 Müzik ile çalışmaya başlayan Teoman, üçüncü albümü “Onyedi” de yine NR1 Müzik etiketini taşıyor. Albümlerinde yer alan şarkıların birçoğunu kendi yazıp besteleyen Teoman, “O” ve “Onyedi” isimli albümlerinde Prodüktör olarak Rıza Erekli ile çalıştı.

“O” isimli albümde Orhan Atasoy ve Ercüment Vural’ın unutulmaz bestesi “Gemiler”i ve üçüncü albümü “Onyedi” de yer alan Ajda Pekkan’ın klasikleşmiş şarkısı “Uykusuz her Gece”yi ve Bora Ayanoğlu’nun “O Yaz” isimli şarkısını yeniden yorumladı ve dinleyicilere tekrar sevdirdi. Teoman, müzik çalışmalarından arta kalan zamanlarında kitap okumayı, sinemaya gitmeyi, yazı yazmayı, arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi ve müzik dinlemeyi seviyor.

  • Teoman
  • O
  • On yedi
  • Gönülçelen
  • En Güzel Hikayem

Bir yanıt yazın