Songül Sultan Aktürk ya da bilinen sahne adıyla Sultana, Türk şarkıcı ve müzisyen. 2000 yılında Doublemoon’dan çıkan albümü “Çerkez Kızı” ile Ahmet Ertegün’ün de söylediği gibi bir “ilk”e imzasını attı. Albümde yer alan “Kuşu Kalkmaz” şarkısının medyada ve sansür kurulunda yarattığı tsunami etkisi hala günümüzde artçı sarsıntılar olarak devam etmektedir.

Sultana hip – hop müziğine göbek dansının buram buram cinsellik kokan, kösnül çeşnilerini de katarak müzikte yeni bir biçeme damgasını vurmuştur. Hip-hop ritmini etnik bezemeler ve büyüleyici bir tınıyla harmanlayarak müziğe yeni bir boyut kazandıran sanatçı, doğuyla batıyı müzikal, sanatsal ve lirik bir biçimde kaynaştırarak, müziğe evrensel bir yaklaşım getiriyor.

2001 ve 2002 yıllarında A.B.D. de MidEastWest Fest organizasyonu altında yaptığı turnenin yanısıra funk müziğinin duayeni Jamaaladeen Tacuma ve darbuka ve vurmalı çalgılar virtüözü Burhan Öcal’ın ortak çalışması Groove alla Turca’da yer aldı ve birlikte Avrupa ve Amerika’da turnelere katıldı. 2003 senesinde Kanada’dan Delerium grubunun lideri Bill Leeb’in daveti üzerine Chimera adlı albümünde “Forever After” şarkısını yaptı.

2004 senesinde yabancı basın Sultana’yla ve “Kuşu Kalkmaz” video klibinin ülkemizde yasaklanması ile ilgili haberlere geniş yer verdi. İspanya’daki Hip-hop Nation dergisi Türk Hip-hop’unun Divası şeklinde başlık atarken ve Türkiye’nin Nelly Furtado’su olarak lanse ederken, San Francisco’da BBC ortak yapımlı NPR radyosu Sultana’yı ve müziğini tanıtan detaylı bir roportaja yer verdi.

İkinci album prodüksüyonu yapmak üzere 2005 de İstanbul’a geldi. Albüm çalışmasının yanısıra duet çalışmaları da yaptı. Kenan Doğulu ile “Festival” albümünde “Rahatla’ isimli şarkısında ve Enbe Orkestrası’nın albümünde Sezen Aksu klasiği “Rakkas” şarkısında yaptığı hip-hop yorumuyla ustalığını bir kez daha sergiledi. Serdar Ortaç’ın bu yaz çıkacak yeni albümü “Nefes”e “Ayrı Gitme” adlı parçasındaki düetiyle ayrıcalıklı bir renk katıyor. İnsan Hakları Beyannamesi’nin kabul edilişinin 60.yıl kutlaması için New York bazlı Link Tv’nin hazırladığı özel projeye katılmıştır.

Haziran 2008’de çıkardığı ikinci albümü “Şöhret Yolu”nda Sultana, hip-hop’ı oryantal ritmler, R&B, Anadolu halk ezgileri ve elektronika ile harmanlıyor. “Şöhret Yolu” sadece hip-hop severlere değil, keyifli müzik dinlemek isteyen herkese hitap ediyor. Kadın, politika, aşk, eğlence, TV kültürü gibi konular içeren “Şöhret Yolu”nda Sultana’ya Suikast, Aziza A., Fresh B. konuk oldu.

“Sultana, kıvrak zekalı bir şair, bir rap’çi, olağanüstü bir şarkıcı olmanın yanı sıra, son derece alımlı genç bir hanımefendi. Bu ustalıklı albümü birçok yönüyle bir ilke imza atıyor…” (Ahmet Ertegün)

Bir yanıt yazın