İstanbul gece hayatı ve müzik denilince akla ilk gelen isimlerdendir. Suat Ateşdağlı 1983 yılında Moda 29’da Dj’lik kariyerine başladı. 10 yılı aşkın bir süre de 29 grubuna bağlı Vaniköy 29, Çubuklu 29, Etiler 29 ve Plaza gibi İstanbul’da efsane olmuş kulüplerde Dj’lik yaptı. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk özel radyocuları arasında bulunan Suat Ateşdağlı, bu alandaki kariyerine Metro Fm’de müzik direktörlüğü yaparak başladı. Türkiye’nin ilk dans müzik istasyonu olan Radyo 2019’un kuruluşunda yer aldı, dans müziğinin Türkiye’ye yayılmasına büyük katkı sağladı.

2001 yılından beri Avrupa’nın en gözde gece kulüpleri arasına giren ve Türkiye’de de birinci sırayı üstlenen REINA’da Dj’lik ve müzik direktörlüğü görevini üstlendi.

2007 Nisan ayında ilk compilation albümünü “BOSPHORUS NIGHT” adıyla çıkarıp uzun haftalar boyunca yabancı müzik listelerinde bir numara olmayı başarmıştır. Bu albümün en büyük özelliği ilk defa yabancı ve Türkçe şarkılardan oluşan bir compilation olması. Kenan Doğulu’dan, Sezen Aksu’ya, Ajda Pekkan’dan Serdar Ortaç’a kadar bir çok ünlü şarkıcının şarkılarına yer verilmiştir. Bob Sinclair, Level 42, Dr Kucho gibi dünyaca ünlü sanatçı ve DJ’lerin en güzel şarkıları da bu compilation da yer almaktadır.

2008 Mart ayında da Suat Ateşdağlı “Bosphorus Night 2” compilation albümünü çikardı. “Bosphorus Night 2” de, Bosphorus Night gibi yabancı müzik listelerinde bir numara olmayı başardı. Daha sonra 2008 Haziran ayında Gaja Voyage by Suat Ateşdağlı’yı çıkarıp, müthiş bir başarı elde etmiştir. Ayrıca 2008 Demet Akalın’ın albümünde bulunan “Mucize” adlı şarkıya ve 2008 Nilüfer’in albümündeki bazı parçalara; ekip olarak da 2008 Tarkan’ın “Metamorfoz” albümündeki “Dilli Düdük” adlı parçaya mix yapmıştır.

2008 Temmuz ayında Suat Ateşdağlı “My Love” isimli ilk kendi şarkısını yaptı. Reina Compilation’ı da yer aldı.

2009 yılının Mayıs’ında Bosphorus Night serisinin üçüncüsü “Bosphorus Night 3” piyasaya çıktı ve çıktığı andan itibaren “En Çok Satanlar” listesinin bir numarasına yerleşti.

2009 yazında Voyage Otellerinin müzik direktörlüğünü yaptı, aynı zamanda canlı performansıyla bu yaza damgasını vurdu.

2009 Ekim ayında da Blackk ile anlaştı. Blackk’in müzik direktörlüğünü yaptı ve aynı zamanda kendi ekibiyle birlikte haftanın 6 gecesi canlı performanslarıyla gelenlerin beğenisini kazandı.

2010 yılında ünlü dj’in müzik direktörlüğü yaptığı BLACKK’in CD’si BLACKK by Suat Ateşdağlı çıktı. Albümde yeniden düzelenen Ziynet Sali’nin Yunanca yorumladığı “Sen Gelmez Oldun” ile enstrümantel “Ölümlü Dünya” ve ünlü dj’in remix’ini yaptığı Yalın’ın “Ah be Kardeşim” adlı şarkıları da yer almakta. Ayrıca albümde Ajda Pekkan, Sertab Erener gibi ünlü şarkıcılarda bulunmakta.

2010 sezonunda Istanbul’un gözde gece kulubü Sortie’de müzik koordinatorlüğüne başlayan Suat Ateşdağlı, yaz aylarında sevenleriyle Sortie’de buluştu.
Ağustos 2010’da Suat Ateşdağlı, bir kez daha gecce.com’un “En İyi Dj Ödülü”ne layık görüldü.

Ayşegül Aldinç’in “Hani ya” şarkısına remix yapan Suat Ateşdağlı, Tarkan’ın şarkısı “Sevdanın Son Vuruşu”na yaptığı remix ile adından çok söz ettirdi.

Suat Ateşdağlı bir ilke imza attı ve “Artık Sevmeyeceğim” şarkısını yeni yorumuyla şarkıcı Bengü’ye okuttu ve bu şarkıya klip çekildi.

Nisan 2011’de müzik marketlerde en çok satan seçkin müzik serisi haline gelen “BOSPHORUS NIGHT 4” albümünü çıkardı.

Mayıs 2011’de Kral TV müzik ödüllerinde Ayşegül Aldinç’in “O Kız” şarkısıyla “En İyi Remix Şarkı” ödülünü kazandı.

Ekim 2011’de bir kez daha gecce.com’un “En İyi Dj Ödülü”ne layık görülerek, bu ödülü arka arkaya 6. kez aldı.

2013 Yılında “Cesaretin Var mı Aşka?” şarkısını yeni yorumuyla şarkıcı Betül Demir’e okuttu ve bu şarkıya klip çekildi.

2014 yılında merakla beklenen “Bosphorus Night” serisinin beşincisini “Bosphrous Night 5” albümünü Yeni Dünya ve DMC etiketiyle çıkarttı.

Bir yanıt yazın