Sıtkı Sırtanadolu (gitar)

Gitarist Sıtkı Sırtanadolu 1968’de Istanbul’da doğdu. Müziğe lise yıllarında Saint Benoit okul orkestrasında gitar çalarak başladı. Yüksek öğrenimini ABD’de yaptığı sıralarda cazla ilgilendi, üniversite Big Band’i ve bazı yerel gruplarla çaldı. Bu yıllarda kısa bir süre gitarist Paul Bollenback ile çalıştı. 1996 yılında Türkiye’ye dönen Sırtanadolu bir süre PolyGram’da Satış Pazarlama Müdürü olarak çalıştıktan sonra iki ortağıyla birlikte Aura Records’u kurdu. Bu dönemde Cold House’un ‘Swim with Me’ albümünün yardımcı prodüktörlüğünü ve Fatih Erkoç’un kendi adını taşıyan albümün prodüktörlüğünü yaptı, ayrıca Cold House ve Aşkın Arsunan Ethno Karma Project’de çaldı.

Sonraki yıllarda Tahsin Ünüvar Quintet, Danny Lerman Quintet ve Bizz Band ile Akbank Caz Festivali ve İstanbul Caz Festivali’nin içinde olduğu birçok konser veren Sırtanadolu halen, Selim Benba ile birlikte kurduğu SPIN grubuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Selim Benba (piyano)

1969 yılında İstanbul’da doğdu. Yedi yaşında klasik piyano ile müzik eğitimine başladı. Alman Lisesi’ne devam ederken okul orkestrası ve amatör senfonik-rock gruplarında yer aldı. Aynı yıllarda Faris Akarsu ile de klasik piyano repertuarı üzerinde çalıştı.

1989’dan sonra caz çalışmalarına ağırlık verdi. Can Kozlu’dan Caz Tarihi ve Teorisi dersleri aldı. 1992 yılından itibaren başta Tahsin Ünüvar Quartet olmak üzere değişik standart caz ve fusion grupları ile konser ve kulüp performanslarında yer aldı. 1994 yılında Önder Focan’ın ‘Jazz Guitar’ albümünde çaldı. Ted Curson, Scott Hamilton, Jorge Pardo, Roy Patterson, Carol Chaiken, Özay Fecht, Annette Lowman gibi birçok uluslararası caz müzisyenine eşlik etti. 1998 Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde kendi üçlüsü ve dörtlüsü ile konserler verdi. 1999 Akbank Caz Festivali’nde kendi üçlüsü ile yer aldı. Selim Benba çalışmalarını SPIN, Özay Fecht ve kendi üçlüsü ile sürdürüyor.

Yahya Dai (saksofon)

1974’de müziğe başlayan Yahya Dai Ankara’da uzun bir dönem Tuna Ötenel’le ardından da Ankara Büyük Şehir Belediyesi Kent Orkestrası’nda çaldı ve Ankara Devlet Opera ve Balesi bünyesinde yer alan ‘Ankara Pop Grubu’ ve ‘Hafif Müzik Konseri’, takip eden yıllarda da CSO ve Lawrence ‘Butch ‘ Morris ‘in’ Conduction’ çalışmalarında yer aldı. 2000 yılı Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ABD’de Mike Mcmullen ile çalıştı, Sacramento ve San Francisco’da jam session’lara katıldı.

Bugüne kadar birçok yerli – yabancı müzisyen ve grupla jam session’lar yapan Yahya Dai, geçen yıllar içinde Asiaminor, Önder Focan, Tuna Ötenel, Oğuz Büyükberber, Acid Trippin’, Passaporte Latino, Cahit Berkay ve Ayşe Tütüncü gibi birçok müzisyenin albümünde yer aldı.
Halen Yahya Dai Quartet dışında; Kamil Erdem ‘Asiaminor’, Aşkın Arsunan Blue Print Project, Selen Gülün Quintet, Şevket Akıncı ‘Lifeline’, Piyano Perküsyon Grubu, Ayşe Tütüncü Üçlüsü ve İstanbul Super Band’de çalışmalarına devam ediyor.

Erdal Akyol (kontrbas)

Erdal Akyol, 1966’da İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konsevatuarı Kontrbas Bölümü’nde okurken caz müziğine olan özel ilgisi sebebiyle o yıllarda kurulan öğrenci caz orkestrasında kontrbas çaldı. Henüz öğrenciliğinin devam ettiği 1990 yılında halen üyesi olduğu İstanbul Devlet Opera ve Bale Orkestrası’na katıldı. 1993 senesinde mezun olduktan sonra aynı orkestra ile Almanya, Danimarka ve Portekiz turnelerinde çaldı. Akyol halen değişik müzik gruplarıyla birçok farklı projede çalışıyor.

Ferit Odman (davul)

1982 Bursa doğumlu olan Ferit Odman, davul çalmaya 12 yaşında başladı. Lise hayatı boyunca çalıştığı okul orkestrasıyla çeşitli ödüller aldı. 1999 yılında gittiği İsveç Tannbergsskolan’da 1 yıl caz eğitimi aldı. O sene okulun big band’ine seçildi ve çeşitli caz grupları ve İsveç askeri bandosu Hemvärnets Musikkår’da çaldı. Can Kozlu ve Cengiz Baysal ile birebir ders yapma imkanını bulduğu İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nü 2001’de tam burslu olarak kazandı ve 2005’te bölüm ikincisi olarak mezun oldu. Öğrenimi boyunca tüm hocalarının yanı sıra, Türkiye’deki çoğu caz müzisyeni ile aynı sahneyi paylaşma imkanı buldu. Donovan Mixon Hybrid Project ile “The Dance of Life” isimli CD’de yer aldı. 2004 yazında New York’ta gittiği School For Improvisational Music’te; Billy Hart, Nasheet Waits, Tom Rainey ve Jim Black gibi davulculardan özel ders alma fırsatını yakaladı. 2006’da Fulbright bursuna layık görülen Ferit Odman, çalışmalarını New York’ta sürdürüyor ve William Paterson University’de Caz Performans master’ı yapıyor.

Bir yanıt yazın