Simge Sağın, 8 Ağustos 1981 yılında Şişli, İstanbul’da doğdu. Müzisyen bir babanın kızı olması hayatının her anında müzikle iç içe büyümesini sağladı. 12 yaşında gitar çalmaya ve besteler yapmaya başladı ve müzikle ilgili çalışmalarının İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi bölümünden mezun olarak devam ettirdi. Okulda Alaattin Yavaşça, Selahaddin İçli gibi pek çok müzisyenle çalışma fırsatı elde etti.

İlk profesyonel deneyimini Zeynep Dizdar orkestrasında kazandı. Daha sonrasında Gülşen’e dört, Yaşar’a iki ve Serdar Ortaç’a iki sene sahnede vokalist olarak eşlik etti. 2007 yılında başlayan başrollerinde Vahide Perçin, Talat Bulut, İlhan Şeşen’in oynadığı “Annem” dizisi için Kıraç ile düet yaptı. “Annem” şarkısı 2010 yılında 818.316 dinlenmeyle dijital ortamda en çok dinlenen 20 şarkı arasına girerek 17. sırada yer almayı başardı. Simge ayrıca Süper FM’in jeneriği gibi pek çok jenerik ve dizi müziği çalışmasın da katkıda bulundu.

2011 yılında Erdem Kınay prodüktörlüğünde “Yeni Çıktı” adlı ilk EP albümünü çıkardı. Albüm Kaya Müzik etiketiyle yayımlandı. Albümde Alper Narman, Gökhan Şahin ve Erdem Kınay gibi isimlerin besteleri yer aldı. Albümün çıkış şarkısı olarak “Ödeme Vakti” seçildi. Klibin yönetmenliğini Sedat Doğan üstlendi. Albümün ikinci klibi “Başı Dertte” şarkısına çekildi. 2014 yılında prodüktörlüğünü kendi üstlendiği “Bip Bip” adlı ikinci EP albümünü çıkardı. Albüm Doğan Music Company etiketiyle piyasaya sürüldü. Albümden “Bip Bip (Bayraşa Mix)” adlı şarkısına klip çekildi. Klip YouTube’da 30 milyon üzerinde izlenmeye ulaştı.

2015 yılında Ozan Bayraşa prodüktörlüğünde Riff Cohen’in “Dans Mon Quartier” şarkısının Türkçe sözlerle cover hali olan “Miş Miş” adlı ilk teklisini çıkardı. Tekli Doğan Music Company etiketiyle yayımlandı. Şarkı, Türkiye Resmi Listesi’nde 1 numaraya kadar yükselmeyi başardı. 29 Ocak 2016’da ikinci teklisi olan “Yankı”yı yayımladı. Şarkının söz ve müziği Sezen Aksu, Deniz Erten, Ersay Üner ve Simge tarafından hazırlandı. Şarkı Resmi Liste’de 2 numaraya kadar yükseldi.

Bir yanıt yazın