17 Haziran 1980 tarihinde Denizli’de dünyaya geldi. İlkokulu Denizli’de okuyan Sıla, lise öğrenimi için İzmir’e anneannesinin yanına yerleşti. Sahne çalışmalarına ilk olarak İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde başladı ve Türk Halk Müziği ile Türk Sanat Müziği korolarında korist ve solist olarak görev aldı. Lise ikinci ve üçüncü sınıflarda özel şan derslerine başladı. İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Sabahat Tekebaş ile şan ve ses eğitimi üzerine çalıştı.

1998 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne başladı. Burada 1 yıl okuduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü’ne geçiş yaptı. Bu dönemde, Afyon Caz Festivali’nde Neşet Ruacan, Nedim Ruacan ve Nezih Yeşilnil’den oluşan caz orkestrasında solist olarak görev aldı.

Üniversite eğitimine devam ederken Efe Bahadır’la tanıştı. Kısa bir sürenin ardından Kenan Doğulu ile tanışarak onun yedi sene vokalistliğini yaptı. Ayrıca Sıla’nın yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer (Vur kadehi Ustam), Kenan Doğulu (Boğaziçi), Emel Müftüoğlu (Ağla Ağla) gibi birçok ünlü sanatçının albümlerinde yer aldı. Geniş kitleler onun sesiyle ilk kez Sezen Aksu ile yaptıkları ve “Sıla” dizisinin şarkısı olan ortak besteleri “Sıla – Töre” sayesinde tanıştı.

Sony Music etiketiyle 2007 yılında kendi adını taşıyan ilk albümünü Ozan Doğulu prodüktörlüğünde piyasaya sürdü. Albümde bir tanesi Gözde Kansu’yla, bir tanesi de Sezen Aksu’yla ortak olmakla birlikte tüm şarkı sözleri Sıla’ya aittir. Çıkış parçası “…Dan Sonra” ile Türkiye’de kısa zamanda 1 numaraya ulaşmış ve 12 hafta 1 numarada kalmıştır. Avrupa Radyo Listeleri’ne ise 88 numaradan giriş yaparak 12 hafta ilk 100’de kalabilmeyi başarmıştı.

2008 yazında bu şarkıyı ünlü Yunan şarkıcı Tamta Yunanca sözlerle tekrar yorumlamış ve tekli olarak piyasaya sürmüştür.

2008 yılında ikinci teklisi olan “Kenar Süsü”ne klip çekmiştir. İlk albümünden yalnızca iki video klip yayınlayan şarkıcı, bu albümden sonra Ciclon grubu ile beraber olarak kaydettikleri “Shaker” albümünden “Yaz Geliyor Heyoo” isimli parçayı yeni teklisi olarak belirlemiş ve bu şarkıya 2008’in yaz aylarında bir video klip hazırlamıştır. Şarkı Türkiye listesinde 34 numaraya yükselmiştir.

2009 yılında Sony Music etiketiyle “İmza” adlı ikinci albümünü piyasaya sürdü. Bu albümün ilk teklisi olarak “Sevişmeden Uyumayalım”ı seçti ve bu şarkı 3 hafta boyunca 1 numara olmayı başardı. İkinci tekli olarak “İnşallah”ı seçen Sıla, bu şarkısıyla da Türk listelerinde 2 numaraya kadar yükselmeyi başarmıştır. “Yara Bende” isimli üçüncü teklisine Kemal Doğulu yönetmenliğinde bir video hazırlayan sanatçı, bu şarkısıyla da 4 numaraya yükselmiştir. Albümün dördüncü video klibi ise, konser görüntülerinden oluşan videosuyla “Bana Biraz Renk Ver” olmuştur ve 2010’un Mart ayında gösterime girmiştir. Bu şarkı da Türkiye listesinde 3 numaraya yükselmiştir.

Sıla’nın 2010 yılında yayınlanan “Konuşmadığımız Şeyler Var” albümü yayımlandığı yıl Türkiye’de en çok satan albüm oldu.

2010’un Haziran ayında piyasaya sürülen Ozan Doğulu’nun ilk albümü “130 Bpm”de “Alain Delon” isimli şarkısıyla yer alan şarkıcı, Ozan Doğulu ile beraber bir video klip çekmiştir. Şarkı, 15 Temmuz tarihli listede 1 numaraya yükselirken, Avrupa Radyo Listesi’nde de kendine yer bulmuş ve bu listede 67 numaraya yükselmiştir.

2012 yılında “Joker” albümünü yayınlayan sanatçı, bu çalışmada önceki 3 stüdyo albümündeki şarkıları kendi orkestrası ile Olimpos’da bir otelde farklı düzenlemelerle yeniden yorumlamıştır. CD – DVD olarak 1 Haziran 2012 gününde piyasaya sürülmüştür. Ardından yine Sony Music etiketiyle 2012 yılında “Vaveyla” albümünü müzikseverlerle buluşturdu.

Sony Music etiketiyle 2014 yılında yayınlanan, Sıla ve Efe Bahadır’ın prodüktörlüğünü birlikte üstlendiği “Yeni Ay” albümünde birbirinden güzel 10 şarkı yer aldı. Albüm, iki disk şeklinde yayınlanmıştır. İkinci diskinde, parçaların demo versiyonları bulunuyor. İlk diskte bir tane versiyon olmakla birlikte toplam 11 şarkı yer almaktadır. İkinci diskte ise 12 adet demo parça vardır. Bu albüm iTunes Türkiye mağazasında bugüne kadar en çok satan albüm olarak rekor kırmıştır. Bu albümden kliplendirdiği “Vaziyetler” ve “Yabancı” şarkıları Türkiye listelerinde zirveye oturmuştur.

Ünlü müzisyen Kayahan’ın anısına yayınlanan saygı albümünde “Canım Sıkılıyor” şarkısına getirdiği yorumu müzikseverlerin oldukça beğenisini kazandı. 2008 yılından bu yana çeşitli kategorilerde 25 ödülün sahibi olan Sıla, her biri kapalı gişe olan konserlerine devam etmektedir.

Sony Music etiketiyle “Mürekkep” albümünün ilk video klibi “Afitap” tüm dijital platformlarda ve SılaVEVO YouTube kanalında yayınlandı. “Mürekkep” albümünden “Engerek” ve “Yan Benimle” şarkıları kliplendirildi. “Yan Benimle” yayınlandığı günden itibaren YouTube trend videolarda 1 numaraya yerleşti.

Diskografi:

Sıla 2007
İmza 2009
Konuşmadığımız Şeyler Var 2010
Vaveyla 2012
Yeni Ay 2014
Mürekkep 2016
Muhbir 2017

Bir yanıt yazın