İzmir doğumlu SADIK KARAN, ilk, orta ve lise öğreniminden sonra, 1995 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’ne girip, 1999 yılında da yükseköğrenimini öğretmen olarak tamamladı. 1995 yılında eğitim gördüğü bölümüne paralel olarak Prof. Dr. Müfit Bayraşa’dan aldığı şan dersleriyle müzik kariyerine profesyonel anlamda başlamış oldu.

Üniversite öncesi daha ilkokul sıralarındayken okul müsamerelerinde, okul korolarında, solist olarak görev aldı. Müziğin yanı sıra uzun yıllar, okul ve belediye folklor gruplarında kendi yöresine ait oyunlar oynadı. Ortaokul ve lise yıllarında okul ve belediye hentbol takımlarında da yer alan sanatçı, uzunca bir süre de radyo program yapımcılığı ve sunuculuğu yaptı.

1999 – 2001 arası özel bir dershanede öğretmenlik de yapan Sadık Karan, müzik tutkusu ağır basınca öğretmenlik görevinden istifa ederek İstanbul’a yerleşti. Prof. Dr.Müfit Bayraşa’yla beş yıla yayılan çalışmalar neticesinde 2005 yılında çıkan ilk albümü “Yeminim Var”ı, Taksim Edisyon şirketinin sahibi Mine Aksoy’un desteği ve aracılığıyla ünlü müzik adamı Aykut Gürel prodüktörlüğünde yaptı. İlk albümünün çıkış şarkısı “BAK GİDERSEM DÖNMEM” 2005 yılının en beğenilen şarkılarından biri oldu. Aranjesi Aykut Gürel ve Mustafa Ceceli tarafından iki versiyon halinde yapılan ve alaturka motifler taşıyan şarkı, sanatçının popüler müziğin yanı sıra klasik TSM eserlerine de yatkın ses tınısının geniş kitlelerce tanınmasını sağladı.

2006 yılında askerliği nedeniyle ara verdiği müzik yolculuğuna 2008 yılında çıkarmış olduğu ikinci albümü “AMAN”la devam etti. OSSİ MÜZİK etiketiyle raflarda yerini alan ikinci albümünün yapımcılığını Hakan Eren üstlendi. “AMAN” albümü, gerek sanatçının söz ve müziğini kendisinin yazdığı şarkılardan oluşması gerekse ilk prodüktörlük denemesi olması açısından önemli bir albüm olarak kitlesini genişletmesini sağladı. Radyo kanalları, müzik televizyonları ve internet ortamının en sevilen şarkılarından olan “AMAN”, ironik sözleri ve farklı alt yapısıyla 2008’in en sevilen ve dikkat çeken şarkılarından biri oldu. Sarı Ev stüdyolarında, aranjörlüğünü Gürsel Çelik’in yaptığı ikinci albümün fotoğrafları Mehmet Turgut tarafından çekildi. “Aman” şarkısı, yurtdışında da yayınlanan “Made in Turkey” albümünde yer almasının yanı sıra, 2008 yılına ait hit şarkılardan oluşan birçok karma albümde de yerini aldı.

2010 sonunda üçüncü albümü “TANIDIK”ı yayınlayan sanatçı, yine “AMAN” albümünde olduğu gibi şarkılarının söz ve müziklerini kendisi yazdı. OSSİ müzik etiketiyle Hakan Eren’in yapımcılığında ve sanatçının kendi prodüktörlüğünde hazırlanan “TANIDIK” albümünün ilk çıkış şarkısı “DOST KAZIĞI”, iddialı sözleriyle dikkat çekti. Hatta bazı devlet kanallarında da yasaklandı. Yasaklamalara rağmen internet ortamının sevilen şarkılarından biri olan “DOST KAZIĞI”, sanatçının deyimiyle söylenmeyeni söyleyen, eğlenceli, şarkılardan biri oldu.

“HEP BANA” ise SADIK KARAN’ın üç albümünden sonra ilk single çalışması oldu. “HEP BANA”nın söz ve müziği sanatçının kendisine aitti. 2011 yılında yayınlanan ara single çalışmasından sonra tarihler 2013 yılının Şubat ayını gösterdiğinde son çalışması “YENİ” raflardaki yerini aldı. Beş şarkıdan oluşan 4. albümü “YENİ”de yer alan şarkıların söz ve müzikleri yine sanatçının kendisine ait. Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle, başarılı yapımcı Ahmet Çelenk yapımcılığında ve sanatçının kendi prodüktörlüğünde hazırlanan son çalışmasındaki şarkıların düzenlemeleri, Mert Ali İçelli ve Emirhan Cengiz tarafından yapıldı. Diğer albümlerinden farklı olarak daha akustik bir çalışma olan “YENİ”, yaklaşık iki yıla yayılan bir süreçte hazırlandı. Süpervizörlüğünü “AMAN” albümünde de olduğu gibi Çisel Onat’ın üstlendiği son çalışmasının ilk çıkış şarkısı “KALK GİDELİM” olarak belirlendi ve şarkıya Evren Arasıl tarafından klip çekildi. 4. Albümünün ikinci klip şarkısı “Toz Duman” olurken, üçüncü klip için de “Sen Unut” isimli şarkısı seçildi. Bu iki şarkının klibini de başarılı yönetmen Levent Öztürk çekti. Aynı zamanda Evren Arasıl’ın yanı sıra, Ural Karabıyık da fotoğrafları çeken bir diğer isim oldu. Yine AMAN albümünde birlikte çalıştığı tasarımcı Hakin Des, albüm kartonet ve web tasarımında yer aldı.

2014 yılının Ağustos ayında “Radyoda Geçtiğin Şarkı Gibiyim” isimli yeni bir single’la yoluna devam eden Sadık Karan bu şarkının klibinde de yine Levent Öztürk ile çalıştı. Şarkının söz ve müziği sanatçının kendisine aranjesi ise Alper Atakan’a ait.

2015 yılının Haziran ayında yayınlanan, söz ve bestesi Sadık Karan’a, düzenlemesi Hüseyin Cebişçi’ye ait olan “RUH HASTASI” isimli single’ı Dokuzsekiz Müzik etiketiyle yayınlandı. Şarkının klibi Levent Öztürk tarafından çekildi.

2017 yılının Ocak ayında Ossi Müzik etiketiyle çıkardığı ikili albümünde söz ve bestesi Sadık Karan’a ait olan “O YILLAR” ve “UNUTACAĞIM” isimli iki şarkı yer alıyor. “O Yıllar”ın düzenlemesi Ender Çabuker’e, “Unutacağım”ın düzenlemesi ise Mertali İçelli’ye ait. Albümün ilk klibi “O YILLAR” isimli şarkıya Levent Öztürk yönetmenliğinde çekildi.

Aslolanın üretmek olduğuna inanan Sadık Karan, şarkılarını yazmaya ve söyleme devam ediyor, nefesi yettiğince devam etmek istediğini ve her çalışmasında bir öncekini aşmayı hedeflediğini belirterek, samimiyetle…

Diskografi

 • 2005 – Yeminim Var / İremrecords
 • 2008 – Aman / Ossi Müzik
 • Made in Turkey 4
 • 2009 – Cahide Sayfiye
 • 2010 – Tanıdık / Ossi Müzik
 • 2011 – Hep Bana / Ossi Müzik
 • 2013 – Yeni / Dokuzsekiz Müzik
 • 2013 – Kalk Gidelim Yaz / Dokuzsekiz Müzik
 • 2014 – Radyoda Geçtiğin Şarkı Gibiyim / Dokuzsekiz Müzik
 • 2015 – Ruh Hastası / Dokuzsekiz Müzik
 • 2016 – Ruh Hastası – Burak Yeter Remix / DokuzSekiz Müzik
 • 2017 – O Yıllar / Ossi Müzik

Bir yanıt yazın