Afrin’de Türkiye’nin başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın ilk iki haftasında büyük başarı sağlanmasının ardından, birçok iç ve dış aktör doğrudan ya da dolayı olarak karşı taarruza geçti.

Türkiye’ye karşı bir yandan terör yapılanması PKK/PYD odaklı kara propaganda yürütülürken, diğer yandan bu harekatta yakın olarak bildiği, iş birliği içinde olduğu ülkelerden bazıları da bilerek ya da bilmeyerek sürece zarar vermeye başladı.

Bu çerçevede Moskova-Ankara hattında ilginç gelişmeler yaşandı. Rusya, önceki gün kendi savaş uçağının Suriye’de düşürülmesinin ardından, bu bölgede alarma geçmiş ve (daha sonradan öldürüldüğü anlaşılan) pilota sağ veya ölü ulaşılmasında “Türkiye ile beraber çalışıldığını” açıklamıştı.

Bu olayın hemen ardından ise Türkiye’nin şaşkınlıkla karşıladığı bir kararla karşılaşıldı!

Rusya’nın, uçak düşürülme olayı üzerine, harekatın ilk gününde Türkiye ile koordineli olarak açtığı Suriye hava sahasını geçici olarak tekrar kapatma yönünde karar aldığı bilgisi kulislere düştü. Rusya’nın pilotuna ulaşana dek hava sahasını güvenli şekilde eskisi gibi açmayacağı konuşuluyor.

ÖNEMLİ DETAY

Bir iddiaya göre, Rusya bugün gündüz saatleri itibarıyle Türkiye’nin hava sahasını kullanması konusunu askıya aldı.

Ancak Türkiye’nin Afrin harekatının hava desteği anlamında sekteye uğramaması için içeriden Hava Kuvvetlerinin teknik imkanları ile sınır ötesine müdahalede bulunabilme yeteneğine de sahip olduğu öğrenildi.

SIHHİYE HELİKOPTERLERİ BİLE UÇAMIYOR İDDİASI

Bu da TSK’nın Afrin harekatındaki en önemli kozlarından biri olan hava taarruzlarının sekteye uğraması anlamına geldi. Hatta, çatışmalarda yaralanan askerlerimiz için sağlık ve yaralı tahliye helikopterlerinin de Suriye’ye uçmasında bile Rusların sıkıntı yarattığı iddia ediliyor.

Şüphesiz Rusların bu iddia edilen adımı en çok terör örgütü PYD/YPG eksenine olumlu yansıdı.

Bu nedenle “kestik ve geri toplayacağız” sözüne rağmen PYD’ye açıkça silah veren ABD’nin ve Türkiye’ye karşı uluslararası alanda PYD’nin yanında duran Avrupa’nın ardından, Moskova’nın bu tutumu da Ankara’da büyük hayal kırıklığı yarattı.

Bunun da ötesinde, bazı uzmanlara göre, Rusya’nın, “Düşürülen uçağının pilotuna sağ ya da ölü ulaşılmasında Türkiye ile çalışıyoruz” açıklamasının ardında ileride çok tatsız tuzaklar yatabilir!

İddialara göre bazı çevreler, Ankara’nın pilota ulaşma girişimi olursa bunu daha sonra koz olarak kullanmayı planlıyor ve ileride, “Türkiye bu gruplarla ilişkili, o nedenle onlara rahatlıkla ulaşabiliyor” suçlamasını yöneltebilmek için stratejik bir tuzağa çekmek istiyor.

Ümit edelim; Rusya eğer iddia edildiği gibi hava sahası konusunda böyle bir tavır aldıysa en kısa sürede geri adım atsın. Örneğin bugün ya da en kısa sürede…

İşte bunları alt alta koyduğumuzda Türkiye’nin bölgede kendinden başka hiçbir dostu olmadığı ve nasıl millet olarak tek vücut olması gerektiği bir kez daha gözler önüne seriyor.

Şehitlerimizin aziz hatıraları adına biraz daha birlik ve beraberlik…

Bir yanıt yazın