Irak’ın kuzeyindeki terör yuvalarına yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen “Pençe Harekatı” dün öğlen 15.00 itibariyle Fırtına ordusu, topçu atışları ve F-16 landing filoları yani Diyarbakır 8. ana jet üstten kalkan F-16 uçakları desteğinde start aldı. O saatten bu saate çok yoğun olarak bu bölgede gerçekleştiriyor.

Burası PKK terör örgütünün aşağısında Kandil olduğunu düşünürsek PKK terör örgütünün Türkiye’ye sızmalar kullandığı ana geçiş vadileri ve koridorları oluşturduğu nokta. Hakurk’u tuttuğumuz zaman önemli ölçüde artık düzlükte tutuyorsunuz. Buralar çünkü hırçın bir coğrafya. Bu düzlüklerde tuttuğunuz zaman buralar da hırçın ama belli ölçülerde daha kontrol edilebilir. Buralarda çok büyük bir fedakarlık ve iyi bir planlama ile gerçekleştirilen hareketta artık geçişlerini imkansız hale getireceksiniz. Zaten ciddi bir ilerleme sağlanmıştı. Bu da iyice minimize edecek.Tabi bu sadece Türkiye için geçişleri değil Suriye, Irak ve İran’a geçişlerinde tecrit edilmesi yani bu bence harekatının bir özelliği de tecrit harekatı olması. Terör örgütü unsurlarının, elemanlarının kandilden çıkışta Irak’a, Suriye’ye geçişlerinde yolunu kesmeyi de amaçlıyor. Hem Türkiye’yi hem de bu bölgeleri engellemiş olacak bu harekat.

MİT’in, Genelkurmay’ın ve Emniyet İstihbaratı’nın çok koordineli çalışmasıyla ilgili bir başka yürüyen süreç daha var. Onunla ilgili bir çok alakasız coğrafyalarda alakasız yerlerde bu harekatların sonuçlandığını görüyoruz. Listelerde belirlenmiş terör örgütlerinin lider kadrosuyla ilgili ama bu harekatta dediğim gibi en çok örgüte psikolojik olarak bir çöküntü sağlayacak, panik sağlayacak aynı zamanda bu bölgeye teröristlerin teslim olması ile ilgili çeşitli çağrılar yapan, çağrıların bulunulduğu bildirilerde atılıyor. Yeni bir bilgi olarak verelim. Bu taktik amaçlı ve terör örgütünün hareketlerini minimize etmeyi amaçla başka bir stratejik olgu. Ama lider kadrosuyla ilgili siz dediğiniz gibi farklı süreçler var.

KANDİL İLE İLGİLİ BAZI YANLIŞ BİLİNEN ŞEYLER DE VAR

Onları bilgiyle aşmamız lazım. Çünkü ne kadar bilirsek o kadar konuya hakim olabiliyoruz. Şimdi ben sabahtan beri yapılan yorumları da izliyorum. Bazı yanlış şeyler var. Kandil çok büyük bir coğrafya. Aşağıya doğru inildiğinde yarısı İran’da yarısı Irak bölgesinde olan içinde onlarca köyün olduğu yerleşim yerlerinin bulunduğu, PKK’nın da lider kadrosunun da farkında olduğu bu teröristlerin, terör unsurlarının bu sivil köylere yerleştiğini de biliyoruz. Yani oraya bir hava harekatı olduğunda tüm lider kadro orada toplu olarak bulunmuyor. Türkiye’nin sivil hassiyeti bilindiği için onların arasına kendilerini saklayarak kamufle oluyorlar.

ZAMANINDA BİR İNGİLİZ SUBAYI BU SINIRLARI ÇİZMİŞ

Yani bu harekat, ‘İşte gittim hepsini vurdum, tüm lider kadrosunu etkisiz hale getirdim’ diye mantıken mümkün değil. Onunla ilgili ayrı nokta operasyonlar çalışılıyor. Bu harekatın hedeflerinin vurulmasıyla ilgili bir kaç öncelikli, bir kaç nokta daha var. Bu harekat ve bunun sonrasında buraya bunların geçişi engellenecek ve tecrit edilmiş olacaklar ve Türkiye’ye gelemeyecekler. Az önce de nacizane anlatmaya çalıştım. Şimdi burası Şemdinli. Buradan bu bölgede iki, iki buçuk saatte bölgeyi çok iyi bildikleri için terör unsurları çok rahatlıkla geçebiliyorlar. Eskiden bu bölgede çok fazla saldırı oluyordu . Alan karakolu işte Şemdinli karakolu, buralarda hatırladığımız saldırılar oluyordu. Şimdi o kadar kolay değil. Bu bölgelerde de ayrıca Türkiye operasyonlar dedi. Sanılmasın ki sadece Hakurk’ta bu civarda oluyor. Bunu bu bölgelerde irili ufaklı harekatın yapıldığı söylemek mümkün. Çukurca ve civarında harekatlar var. Dağlıca bölgesinde, bu bölgelerde içe giren noktalar bunlar. Dikkat ediyor musunuz? Burası içeri giren. Bunu zamanında bir İngiliz subayı bu sınırları öyle bir çizmiş ki. Yani biraz daha aşağıdan gitse yan bir düzlükte bir sınırımız olacak.

GÖREV YAPAN ÇOCUKLARIN YAPTIKLARINI PARAYLA PULLA ÖLÇMEK MÜMKÜN DEĞİL

Yani burası hırçın coğrafyalardan. Defalarca gittiğim için oluşan bir yapı. Bu fiziki zorlukların bulundukları noktada beraberinde fedakar bölgeyi bilen yani çok iyi askeri unsurlara ihtiyacımız var. İnanmış aynı zamanda. Neden diyorum burada görev yapan çocukların yaptıklarını parayla pulla ölçmek mümkün değil. Onların şu anın bir görüntü vardı yüksek rakımlı tepelere askerler indiriliyordu. Onların indikleri yerlere size anlatmam mümkün değil. O çocuklar oraya indikleri zaman neyle iniyorlar biliyorlar. Kendileri fiziken indiriliyor. Mühimmatları indiriyorlar. Bir şey daha indiriyorlar onlara birlikte. Orada 10-15 gün onlara yetecek gıda indiriyorlar. Bu ne demek. Yani buradan kuş içmez kervan geçmez dedikleri dağın başı. Bu çocuklar on beş gün burayı tutuyorlar. Mühimmat, erzak, gıda sadece helikopterle atılabiliyor. Buraya ne arabayla çıkabilirsiniz, ne dünyanın en gelişmiş arazi araçlarıyla çıkabilirisiniz. Bu çocuklar burada burayı tutuyorlar. Bakın mühimmatlarda indiriliyor.

YERLİ VE MİLİ OLAN HELİKOPTERİMİZ GÖREV YAPIYOR

Hayatı idam ettirme gerçekleştiği gibi harekatın da eksiksiz ve etkili olarak gerçekleşmesi için de bir beceri şart. Bu bölgede o yapılıyor. Bunlar normal siyah beyaz kameradan yani insansız hava araçlarından edilen görüntüler ama renkli ya da detaylı görüntülere bakıldığı zaman neyin ne olduğunu görebilirsiniz. Dünyada uygulamaları var. Orada üç boyutlu yapabiliyorlar. O coğrafyanın ne olduğunu çok basit şekilde o görüntüleri orada yani.Onu yani üç boyutlu yapabiliyor, iki boyutlu yapabiliyor ve hedeflerinin her biri dün topçu atışları ve F-16 Landign filo diyorum. Landing filo demek normal F-16’dan farklı normal hava harekatını gerçekleştirebilecek şartlarda demek. Bunlar alçak irtifata yüksek sürate ve gece görüş imkanılarıyla harekat yapabilme kabiliyetine sahip uçaklar demek.

F-16’ların Diyarbakır’da konuştuğu alanların, Türkiye’nin bazı bölgelerinde de landing özellikleriyle her hava şartında düşük irtifata harekat sergileyebiliyorsunuz. Ama bazen bazı noktalar var ki savaş uçakları, hava uçakları hırçın noktalardan bahsediyoruz. O noktalarda inip çıkamayabiliyorlar. O zaman ne devreye giriyor, helikopterler devreye giryor. Skorsky helikopterleri, Blackhawklar. Normal bunlarda makineli de var ama bunlar personel korumak için. 8-10 askeri personel bırakabiliyor. O zaman devreye ne giriyor. Yüksek manevra kabiliyetine sahip atak helikopterleri devreye giriyor. O da bizim yerli ve mili olan helikopterimiz. Atak helikopterleri. onlarla bu harekat gerçekleştiriliyor. Çünkü yüksek irtifata çok engebeli arazide bazı helipkeorler kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

Şimdi zaten Savunma Bakanımız eski Genelkurmay Başkanı, konularla ilgili ciddi tecrübeleri var. Daha önce benzer harekatları da yönettiler. Şu an bu dediğim gibi bu harekat bir tümen bir piyade tümeni tarafından idare ediliyor. Ama burası Türk Silahlı Kuvveti Komuta Merkezi. Burada Ankara’dan anbean görüntülerle komutanlardan anlık alınan bilgilerle harekat takip ediliyor.

Bir yanıt yazın