Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından ilk Yüksek Askeri Şura toplantısı bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşiyor.

Heyecanla beklenen Yüksek Askeri Şura, kritik kararların alınacağı toplantısını bugün bitirecek, daha doğrusu; asıl bölüm, yani terfilerin netleşeceği tablo bugün oluşturulacak.

TSK’da 15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişimi sonrası oluşan general ve amiral açığı nedeniyle rütbe bekleme sürelerinde yapılan değişiklikler çerçevesinde üst rütbelere erken terfiler de bekleniyor.

Asıl net tablo için bekleyecek fazla bir süre kalmadı, nasılsa hepimiz kısa süre sonra göreceğiz.

Ancak şüphesiz en çok merak edilen isimlerden biri de Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyaları sırasında CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin “Onun rütbelerini sökeceğim!” diyerek tehdit ettiği Korgeneral İsmail Metin Temel…

İç güvenlik harekatındaki kayda değer başarı grafiğinin ardından, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında muazzam bir performans sergileyen, sivil-asker koordinasyonunu pekiştiren politikaları ile de dikkat çeken İsmail Metin Temel’in ismi hâlâ gündemde…

Temel Paşa halen Kandil civarında devam eden harekatı da yürütüyor… Ancak onun da terfi zamanı geldi.

İki yıldır “or” rütbesi gerektiren İkinci Ordu Komutanlığı makamında “korgeneral” rütbesi ile görev yapan Metin Temel’in bu sene orgeneral olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Diğer orgeneral olacak isim de Metin Gürak gibi gözüküyor.

Gürak’ın Genelkurmay İkinci Başkanlığına atanmasından dolayı bu terfiye de kesin gözüyle bakabiliriz. Ama son son karar tabi ki YAŞ verecek.

Ama mesele sadece orgeneral rütbesine terfi ile bitmiyor. Metin Temel’in bu sene önünde üç önemli seçenek bulunuyor…

Yani YAŞ yapıldıktan sonra, terfisinin ardından asıl nereye atanacağı merak konusu…

Bunlar da; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bakan yardımcısı olarak, asker rütbeli yardımcı pozisyonu; diğeri EDOK Komutanlığı; ve son olarak da askeri stratejik konjonktürün gereği ve mevcut operasyonlardaki kurumsal hafızası nedeniyle İkinci Ordu Komutanlığına devam edebilme ihtimali…

Bakan yardımcılığı pozisyonu için bir parantez açalım… Yüksek ihtimalli gibi görünen bu atama ile Metin Temel’in tecrübesi sayesinde kuvvetler arası koordinasyonu artırması açısından önemli bir isim olabileceği düşünülüyor. Savunma Bakanlığının sivil kimliği içerisinde asker tecrübesini Hulusi Akar ile birlikte hissettirmesi anlamında da ismi öne çıkıyor.

Son kararı tabii ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek, ancak Erdoğan’ın belli aralıklarla İsmail Metin Temel’den, diğer paşalar gibi, askeri harekatlarla ilgili bilgi aldığı ve görüşlerine önem verdiği biliniyor.

Bu Yüksek Askeri Şura’da 46 general ve amiral terfi listesinde, sonuçların açıklanmasına az bir süre kala heyecan sürüyor.

Bir yanıt yazın