Ve beklenen belki de istenen oldu. Türkiye ve ABD uzlaştı. 1998’de Suriye ile imzalanan teröristlerin barındırılmasını, desteklenmesini engelleyen Adana Mutabakatı benzeri bir anlaşma da Amerikalılarla imzalandı.

Türkiye; Suriye kuzeyinde sınırları altında 20 mil derinlik ve 450 km uzunlukta bölgeyi PYD-YPG terörizminden temizlemeyi amaçlayan Barış Pınarı Harekatını beklemeye aldı. ABD taahhüdü ile 120 saat içinde PYD – YPG Türkiye’nin istediği dev bölgeyi boşaltacak. Olmazsa harekat yeniden başlayacak.

SIRA NEREDE OLACAK ?

Şimdi sıra Rusya ve Esad rejiminde. Kontrol altında tuttukları başta Münbiç olmak üzere kalan alanlarda benzer talepler beklenecek.

İLGİNÇ ZAMANLAMA

22 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova ziyareti bu açıdan büyük önem taşıyacak. Yani tam 120 saat sürenin dolduğu aynı günde.

Önce dünü hatırlayalım. Dün başkentte nefes kesen trafik yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve apar topar acil kodu ile Ankara’ya gelen ABD Başkan Yardımcısı Pence’in başbaşa görüşmesi sonrası başkanlık ettikleri heyetler görüşmesi 2 saat 40 dakika sürdü.

EN ÜST DÜZEY

Görüşmeye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler katıldı. ABD tarafında ise Pence ile birlikte Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield yer aldı.

Basın toplantılarında açıklamalar malum. Değerli vaktinizi almayalım. Türkiye ve ABD’nin ortak açıklamasını bu noktada doğru okumak ise önemli. Üst başlıklara yazdığımız başlıklarla şifrelere bakalım;

O ŞİFRELER

ABD KAYGILARI KAYDA GEÇİRİLDİ. İLERİDE ÖNLERİNE KONACAK BELGE NİTELİĞİNDE OLACAK.

Türkiye ve ABD, iki yakın NATO üyesi olarak bu ilişkilerini teyid eder. ABD, Türkiye’nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlar.

MÜTTEFİKLİK HATIRLATMASI VE ORTAK ÇIKAR VURGUSU

Türkiye ve ABD, kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.

ACİZ KALDIĞI BELİRTİLEN NATO DEFACTO DEVREYE GİRECEK. MESAJ DİĞER MÜTTEFİKLERE DE GİTTİ. GÖZLER AVRUPADA.

Türkiye ve ABD “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder.

İNSAN HAKLARI VE DİNİ AZINLIK HASSASİYETİ VURGUSU

Her iki ülke, insan hayatı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineler.

ORTAK DEAŞ HASSASİYETİ; İŞBİRLİĞİ MESAJI

Türkiye ve ABD, Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Bu, önceden DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslar ile alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü de içerir.

SADECE TERÖRİSTLER HEDEF ALINACAK. ZATEN TÜRKİYE BUNU YAPIYORDU. SADECE AMERİKAN TARAFINA SEMBOLİK NOT DÜŞÜLDÜ.

Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.

TÜRKİYE SİVİLLERİ DE KORUYACAK. BU BATININ İSTİSMAR ETTİĞİ BU KONUYU ORTADAN KALDIRACAK.

Türk tarafı Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal (güvenli bölge) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.

SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

Her iki ülke Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye ihtilafını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasi sürece olan bağlılıklarını yineler.

EN ÖNEMLİ MADDELERDEN BİRİ. AĞIR SİLAHLAR KONUSU DA KAPANACAK.

“YPG ağır silahları toplanacak, tahkimatlar tahrip edilecek”
Her iki taraf Türkiye’nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır. 

GÜVENLİ BÖLGEDE ARTIK TSK KONTROLÜ ELDE TUTACAK. ABD İLE EŞGÜDÜM DE OLACAK. BU DA ÇİFT GÜVENLİ KONTROL DEMEK OLACAK.

Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

EN KRİTİK 120 SAAT VURGUSUNDAKİ ÖRTÜLÜ TSK UYARISI.

Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı’na, güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır. 

YAPTIRIMLAR DURACAK. KAMUOUYUNDAKİ ENDİŞE BÖYLECE GİDERİLECEK. BU DA PİYASAYA OLUMLU YANSIYACAK. 100 MİLYAR DOLAR TİCARET HEDEFİ YENİDEN GÜNDEME GELECEK.

Barış Pınarı Harekatı’na ara verildiğinde ABD, Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Syria başlıklı 14 Ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kongre nezdinde uygun şekilde çalışmalar ve istişareler yürüterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye’de barış ve güvenliğin teminine dönük kaydedilen ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır. Barış Pınarı Harekatı 11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsigeçen Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır. 

ORTAK KOORDİNASYON MEKANİZMALARI YOLDA.

Her iki taraf bu açıklamada kaydedilen tüm hedeflerin uygulanması için birlikte çalışma taahhüdünde bulunmaktadır. 

Hayırlısı olsun. Dileğimiz 120 saat sonunda PYD- YPG’nin tamamen çekilmesi. Derdimiz hep dediğim gibi sadece güçlü mutlu bir beraber Türkiye.

Sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın