2000’lerin ilk yıllarında Deniz Ünlü ve Selim Kırılmaz tarafından kurulan Neyse grubu uzun süre Yeşilköy’deki garaj stüdyolarında çalışmalarını düzenli olarak sürdürdü.

2003 yılından itibaren başta Beyoğlu olmak üzere çeşitli rock bar ve festivallerde sahne aldılar.

Neyse 2009 yılında ilk single çalışmaları olan “Yapma Meydan”ı yayınladı.

2010 yılında gitarist Melih Balta’nın katılımıyla son halini alan Neyse’nin grupla aynı ismi taşıyan ilk albümü 25 Ekim 2011’de Babajim Records tarafından yayınlandı. Albümde yer alan “Hokkabaz” şarkısı albümün ilk single çalışması olarak belirlendi ve aynı şarkıya Murat Küçük yönetmenliğinde video klip çekildi.

Neyse beş yıllık bir aradan sonra heybesinde biriktirdiklerini 2017 yılı Mart ayında Sony Music etiketiyle “Haykırmadan Anlatamam” albümüyle gün yüzüne çıkarttı. 10 yeni şarkıyla dinleyiciyle buluşan “Haykırmadan Anlatamam” albümünde şarkıların sözü ve bestesi Selim Kırılmaz’a, düzenlemeleri ise Selim Kırılmaz ve Deniz Ünlü’ye ait.

“Muteriz” şarkısında Deniz Tekin ile düet yapan Neyse, “Kar” şarkısındaki Ara Dinkjian birlikteliği ile de dikkat çekti. Prodüktörlüğünü Neyse ve Umut Gökçen’in üstlendiği ve Babajim stüdyolarında kaydedilen albümde Ozan Tügen, Can Oflaz, Özer Arkun, Deniz Doğançay, Burak Dursun, Alp Turaç ve Ryan Smith gibi çok değerli isimlerin katkıları yer aldı.

“Haykırmadan Anlatamam” adını Turgut Uyar’ın “Kavşakta” şiirinden esinle alan albümde Neyse, dünyada ve Türkiye’de yaşananlara seyirci kalmadan, yaşananları müziklerine cesurca işleyerek, üç maymunu oynayanlara inat, albümlerinde eleştirisini ortaya koydular. Bu anlamda müzikal dengesi şaşmayan grup, şair-müzisyen geleneğinin keskin örneklerini de bünyesinde barındırdı. “Haykırmadan Anlatamam” albümü, bir nevi müzikli manifesto özelliği taşıdı.

Bir yanıt yazın