15.11.1973 Eskişehir’de doğdu. 3 yaşından sonra Eskişehir’den İstanbul’a geldi. İlkokula İstanbul’da başladı; son sınıfa kadar İstanbul’da okudu. Babasının polis olması nedeniyle Afyon’a tayini çıkınca ilkokul son sınıfı Afyon’da bitirdi. 1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Musiki Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi Kanun öğrencisi olarak orta okula başladı. Lise ve üniversite öğrenimine aynı okulda devam etti. Alaaddin Yavaşça ve Bekir Sıtkı Sezgin hocaları arasındaydı. Klasik Türk Eğitimini bu okulda tamamladı. İlk sahne deneyimine Beşiktaş Sokak Bar’da okul arkadaşlarından kurulu bir grupla başladı. 1992’de Eurovizyon şarkı yarışmasına katıldı. Bu arada kendisi beste çalışmalarına ağırlık verdi. İlk albümünde yer alan “Son Kez Öp” adlı parça bu dönemde bestelenmiştir.

1993’te Ataköy Regatta, Twins barda sahne almaya başladı. O dönemlerde Garo Mafyan hazırladığı bir albüm için solist aramaktaydı. Çalıştığı barda Nalan’ı dinleyerek albümünü okumasını istedi. İlk albüm 1994’de “Of Aman” adıyla piyasaya çıktı. 800.000’lik satışla o dönemde çıkan albümler içinde en başarılı albümdü.

1995’de 2. albümü “Can suyum” müzik severlerle buluştu. Tiraj olarak o dönemin en çok satan albümlerindendi. “HADi YARiM” adlı parça 7’den 70’e herkesin dilindeydi. Bu albümünde Garo Maftan müzikleri üzerine dört tane şarkı sözünü kendisi yazdı. İlk albümümde de “Son Kez Öp” adlı şarkısının söz ve müziği de kendisine aitti. İkinci albümle beraber Garo Mafyan’a ait olan M&B adlı prodüksiyon şirketi olan bağlarını kopardı. Bundan sonraki müzik yaşantısına kendi kanatlarıyla uçmaya karar verdi.

1997 yılında çıkardığı “USUL USUL” adlı albümü kendisi için bir dönüm noktası olmuştur. Çünkü beste ve sözleri kendisine ait olan 7 parça vardı. 700.000’i aşan bir satışla ” Usul Usul, Yaralandım, Farzet, Canımsın” zamanın hit parçaları olmuş Nalan klasikleri arasına girmişti.

2000 yılında Kiss Müzik etiketiyle piyasaya çıkan “NALAN” adlı albümü grafiğini daha da yükseltmişti. “Sök Kalbini” adlı parça dillere marş olmuştu.

2002 yılında Universal Müzikle iki yıllık sözleşme imzalayarak “NALAN” adı ile piyasaya sürülen ve bütün müzik listelerinde aylarca 1 Numara olan “ACEMi BALIK” adlı şarkıyla sevenleriyle bir kez daha buluştu.

2003 yılında Nalan yine Universal Müzik yapımcılıkla piyasaya çıkardığı “CAYIR CAYIR” adlı albümü de müzik severler tarafından büyük beğeni topladı. Güzel sesinin yanında bir de besteci kimliğine sahip olan Nalan, bu özelliğini her geçen albümde daha fazla gözler önüne seriyordu.Albümleri:

  • 1994 Of Aman (Mega Müzik)
  • 1995 Cansuyum (Raks Müzik)
  • 1997 Usul Usul (İstanbul Plak)
  • 1999 Nalan 2000 (Kiss)
  • 2002 Nalan 2002 (Universal Müzik)
  • 2003 Cayır Cayır Universal Müzik
  • 2005 Adresi Biliyorsun (Erol Köse)
  • 2007 Türk Sineması Klasikleri (Erol Köse)
  • 2009 Demode (Seyhan Müzik)
  • 2012 Aşk (Aşk Müzik)