Merve Özbey, 18 Temmuz 1988 yılında İstanbul’da dünyaya geldi, aslen Erzurum’lu. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Sanat Müziği eğitimi alan Özbey’i ilk keşfeden Ebru Gündeş’tir. Sahne aldığı bir kulüpte vokal yapan Özbey’i dinleyen Ebru Gündeş birkaç şarkı daha söylemesini rica ettikten sonra “Vokalim olmak ister misin?” diye sordu. Teklifi kabul eden Merve Özbey ardından da Demet Akalın, Bengü, Özcan Deniz, Ferman Toprak, Utku ve Yaşar İpek gibi isimlere vokallik yaptı. Demet Akalın’ın albüm lansmanında solo performans sergilerken Erdem Kınay’la tanıştı. Kınay, proje albüm yapacağını söyledi ve Özbey’e demo kaydı yaptı.

2012 yılında Erdem Kınay’ın çıkardığı “Proje” albümünde “Duman” şarkısına eşlik etti. Şarkı büyük kitlelere ulaşarak, Özbey’in ilk kez duyulmasını sağladı.

2013 yılında Erdem Kınay’ın ikinci albümü olan “Proje 2″de “Helal Ettim” şarkısını seslendirdi. Kınay ile yaptığı şarkılar ses getirince solo albüm yapmaya karar verildi.

2015 yılının Temmuz ayında Merve Özbey’in ilk albümü “Yaş Hikayesi” piyasaya sürüldü. Albümün çıkış şarkısı da sözleri Deniz Erten, müziği Erdem Kınay’a ait olan “Yaş Hikayesi” oldu. Albümün ikinci video klibi ise “Topsuz Tüfeksiz” şarkısına çekildi.

2017 yılında Erdem Kınay’la bir kez daha birlikte çalışmış ve “Boynun Borcu” isimli şarkıyı yorumlamıştır…

Bir yanıt yazın