Merve Demirci 2 Şubat 1984 yılında Ankara’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. Lise yıllarında Kültür Bakanlığı Gençlik Korosu’nun sınavını kazanarak Türk Sanat Müziği ile müziğe ilk adımını attı. 2 yıl koroda repertuvar ve nazariyat derslerine katıldı. Aynı yıl TRT sanatcısı Canan Sezgin Geylan ile batı tarzı keman dersine başladı. Enstrüman çalmaya şarkı söylemek kadar tutkuyla bağlanamayan Merve Demirci keman sayesinde batı müziğiyle tanıştı ve TRT Çok Sesli Gençlik Korosu sınavlarına girdi. Bu sınavı da başarıyla geçen sanatcı “Mezzosoprano” ses grubunda 2 yıl koristlik yaptı. Bu süreçte ailesinden ve öğretmenlerinden aldığı destek ve yönlendirmeyle üniversitede konservatuvar okumaya karar verdi. Cumhuriyet film müziğinin büyülü sopranosu ve opera sanatcısı Hülya Kazan’dan şan eğitimi aldı. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera/Şan bölümüne dereceyle girip dereceyle mezun oldu. Okul süresince dünyaca ünlü çok değerli öğretmenlerden müzik tarihi, şan, armoni, piyano, solfej, sahne, tiyatro ve modern dans eğitimi aldı.

Mezun olduktan sonra Ankara’da sahne almaya başladı. İlk olarak farklı dillerdeki ve türlerdeki yabancı şarkılardan oluşan bir repertuvarla sahne aldı. Daha sonra birçok ünlü mekandan teklif gelmeye başlaması çok sürmedi ve çok sayıda mekanda sahne aldı. Kısa bir süre tiyatroyla ilgilendi başarılı ilerlemesine rağmen müzik her zaman daha baskın geldi. Bu süreçte işin eğitmenlik kısmına da önem verdi. Orff Tekniğiyle ilgili seminerlere katıldı ve çocuklarla müzik çalışmaları yaptı. Daha sonra sözleşmeli öğretmenlik yaptı ve görev aldığı lisede orkestra kurdu. Rock tarzında öğrencileriyle yapmış olduğu beste ile yarışmaya katıldı ve iyi derecelerle döndü. Öğretmenliğin verdiği hazla da tanışan Demirci, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde müzik öğretmenliği yüksek lisansını tamamladı.

Serdar Ortaç’ın back vokali olarak çalışmak istedi. 5 yıl Serdar Ortaç sahnesinde back vokal olarak çalışmasına devam eden Merve Demirci söz yazarlığı ve bestecilik yönünü daha da geliştirdiğini fark etti ve şarkılarını Serdar Ortaç’la paylaştı. Şarkıların tam not almasıyla daha da cesaretlenen Merve Demirci ilk maxi single çalışması için Sony Music ile anlaştı. 2016 yılı Temmuz ayında Sony Music etiketiyle 3 Gen maxi single yayınlandı. Albümün ilk video klibi “Yandık” şarkısına çekildi. Sonrasında 2017 Nisan ayında çıkardığı “Aşk Tutulması” isimli şarkısıyla müzikal kariyerine devam etmektedir.

Bir yanıt yazın