İngiltere ile Rusya arasında büyük krize yol açan eski bir Rus ajan ve kızının Londra’da zehirlenmesi meselesi Türkiye’ye sıçradı.

Zehirlenme olayında kulanıldığı iddia edilen “Noviçok” adlı gazın bulundurulması ve kullandırılması Rusya’yı suçlayan İngiltere, Ankara’dan da bizzat resmi olarak Moskova’yı kınamasını istedi.

Aslında geçen gün bu konu Star Gazetesi’nde Yahya Bostan’ın köşesinde ilk kez gündeme geldi.

Konuyu Başkent’te diplomatik kaynaklardan araştırınca ilginç bir durum ortaya çıktı.

Aldığımız bilgiye göre; İngilizlerin Türkiye’ye bu konudaki baskısı yani; “Siz de Rusları kınayın, uluslararası anlamda eğer müttefiksek, köşeye sıkıştırmamız yardımcı olun” yönündeki ısrarı artık bunaltıcı bir hal almaya başladı.

Hatta İngilizlerin tüm dünyada, “Rusların bu tür gazları ürettiği ve uluslararası hukuka aykırı şekilde yönettiği iddia edilen süreçte daha da köşeye sıkıştırılmasını” istediği iddia ediliyor.

Tabii bu noktada tahmin edersiniz ki Türkiye’nin, Rusya ile İngiltere arasında, hatta, ABD’nin de dahil olduğu bu kriz sürecine bir taraf olmak gibi bir niyeti yok.

İngiliz hükümetine net bir şekilde, “Bu sizin sorununuz, kendi aranızda çözmeniz gereken bir mesele; Rusya ve İngiltere, Türkiye için iki ayrı önemli ülkedir, ikisinin arasındaki bir krize taraf olarak müdahil olmak karşılıklı dostluk ilişkileri çerçevesinde mümkün olmayacaktır” şeklinde açıklama getirdi.

Bundan sonra neler olacağı bilinmez ancak İngilizlerin bu zehirleme iddiaları üzerinden Rusya ile karşılıklı restleşmesinde konuyu nerelere taşıyacağı da ciddi bir endişe konusu…

Türkiye’nin, Suriye sorunu dahil olmak üzere birçok konuda kritik iş birliği içinde bulunduğu Rusya ile Londra’nın baskıları yüzünden bir kınama aceleciğiline girmesi de pek doğru bir hareket olmayacaktır.

Bir başka iddiaya göre ise İngilizler, dünyanın kimi ülkelerinde bazı Rus diplomatların aktiviteleriyle ilgili bile şikayetlerde bulunuyorlarmış, ama bunun İngilizlerin yönlendirmesi ile yapılması da Türkiye’nin devlet adabına da tamamen ters olacaktır.

Eğer İngilizlerin iddia ettiği gibi bu tehlikeli gazın serbestçe her yerde dolaşmasına Ruslar mahal veriyorsa tepki göstermek uluslararası hukukun gereğidir.

Ama bunun uluslararası hukukun ve Türk istihbaratının sağladığı delillerle ülkemiz içindeki faaliyetleri kapsamında ispat edilmesi birinci şart olacaktır.

Onun haricinde İngilizlerin yönlendirmesi kabul edilecek bir nokta olamaz.

Yorumlar