BİLİNDİĞİ ÜZERE, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) geleceğinde belirleyici rol oynayan Yüksek Askeri Şura toplantısı geçen hafta yapıldı.

15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin bir yıl sonrasına denk gelen bu toplantı, bir daha ihanet çetelerinin TSK içinde yuvalanmaması, atamalarda demokrat, vatanı ve milletinden başka taraf tutmayan, liyakat sahibi isimlerin ön plana çıkması anlamında hayati önem taşıyordu. Genel anlamda atamalara olumlu değerlendirmeler de geldi.

Kısaca hatırlarsak Şura’da;

Kara Kuvvetleri’ne Org. Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri’ne Koramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri’ne de Komutan olarak Org. Hasan Küçükakyüz getirildi. 6 general/amiral bir üst rütbeye, 61 albay ise general/amiralliğe yükseltildi. 8 general/amiralin görev süreleri 1 yıl, 159 albayın görev süresi 2 yıl uzatıldı. Şura’da Deniz Kuvvetleri’nin başına getirilen Koramiral Özbal’ın listede alt sıralarda iken bu göreve atanması sivil otoritenin kendi inisiyatifini tamamen ortaya koyduğunu ve artık klasik askeri teamüllerin terkedildiğini gösterdi. Şura’da, 30 Ağustos 2017 itibarıyla rütbe bekleme süresini dolduran 28 general/amiral ile 107 albay kadrosuzluk, bir amiral ise yaş haddinden emekliye sevk edildi.

Ve bu kararlar sonrasında, bir çok kimse, TSK ile ilgili şimdilik atama, terfi ve emeklilik rüzgarının bittiğini düşündü.

Ancak ilk günden beri bu işin daha tam tamamlanmadığını özellikle belirttik.

AÇIKLAMA AN MESELESİ

Ve şimdi de yeni bir dizi kritik kararın açıklanmak üzere olduğunu söyleyebiliriz. Bu çerçevede bir süreden beri devam eden kapsamlı bir çalışma tamamlanmak üzere. Açıklama an meselesi.

Nedenine gelince; TSK’da malum geçen haftaki son Şura’da terfisi gelen askeri personelin atama, terfi ve emeklilik işlemleri görüşülmüştü. Normalde geçen yıllarda bunların ardından hemen atamalar da açıklanırdı. Ama bu yıl bunlar daha açıklanmadı. İşte şimdi eksikler tamamlanacak.

Milli Savunma Bakanlığı inisiyatifinde üçlü kararname ile TSK’nın gelecek kadrolarının şekillendirilmesinde hayati rol oynayacak mevkilere atama yapılacak. Ayrıca, bir KHK ile de sırası gelmese de durumu görüşülecek isimler ve atamaları netleşecek.

Unutmadan bir dip not; atama beklentisi içinde olup da beklediği makama gelemeyen bir kaç general ve amiralin askeri nezaket gereği emeklilik dilekçelerini verdikleri bilgisi kulislerde dolaşıyor.

Bir yanıt yazın