Türkiye ile Rusya arasında varılan mutabakatın bütünü, ABD’nin 8 yıldır sahada uyguladığı “Basra’dan Doğu Akdeniz’e uzanan koridor” planının çöp sepetine tamamen atılması demek.

Tarihi bir mutabakat. Artık bölgedeki denklemi ABD değil, Türkiye ile Rusya belirleyecek.

ABD, Fırat’ın doğusunda belli dar bir coğrafyaya sıkıştı. Türkiye sınır hattı ABD’nin kara gücü olarak tanımladığı terör örgütünden temizlenecek. Örgütün direnme şansı yok. ABD içindeki bir ekip çeşitli provokasyonlar üzerinden bazı hamleler yapabilir. Ancak onların da artık yenildikleri malum. Bunu kendileri de kabul ediyor ve Trump’a tepkilerinin nedeni bu.

Mutabakatın önemli maddelerine gelince…

Öncelikle Güvenli Bölge/Barış Koridoru planımız Rusya tarafından da kabul edildi.

İkinci olarak terörizmle ve bölücülükle mücadele konusunda Rusya ile ortak bir zeminde buluşuldu.

Münbiç ve Tel Rifat’taki teröristlerin bölgeden çıkartılacak olması ile Türkiye sadece Fırat’ın batısında değil, Fırat’ın doğusunda da kazanım elde etti.

Adana Mutabakatı vurgusu çok önemli. Böylece Rusya, Şam yönetiminin teröristlerle mücadele etmesinin önünün açılacağını belirtmiş oldu. Çünkü Türkiye’nin mutabakat ile ilgili vurgusu, Şam yönetiminin de teröristlerle mücadele etmesinin gerekliliği noktasındaydı. Bu çerçevede bu maddenin olduğu ortak bir metne imza atılması, Moskova ve Şam yönetimini de artık sorumluluk altına soktu.

Sığınmacılar konusu da önemli bir başlık. Bu mutabakat metni ile Rusya, Türkiye’nin hassasiyetlerini ve insani çabalarının yanında yer alacağını beyan etmiş oldu.

Özetle birilerinin “Koridor, Rojava” hayali çöpe atıldı, Türkiye, Rusya ile beraber bölgenin en önemli aktörü olarak öne çıkmış oldu.

Bir yanıt yazın