Öğretmen bir babanın çocuğu olarak ilköğrenimine doğduğu yerde Kahramanmaraş’ta başladı. 1982’de ilkokul dördüncü sınıftayken babasının tayini nedeniyle ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul Hasköy’de tamamladı.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümüne girdi. 1992 yılına gelindiğinde Ortaköy’de bir barda sahne hayatına başladı. Kendi müziğini daha geniş kitlelere duyurma, paylaşma arzusu sonucu 1994 yılında ilk demo kasetini hazırladı. Bir arkadaşının aracılığıyla TMC Müzik ile tanıştı. 1998 yılı Mayıs ayında ilk albümü “Deli Düş” piyasaya sürüldü. Bu albümden “Dağların Kadını”, “Talihim Yok Bahtım Kara” ve “Ben Yolumu Bulurum” şarkılarına klip çekildi.

2000 yılı ocak ayında ikinci albümü “Bir Garip Aşk Bestesi” çıktı. İlk klip şarkısı “Gidiyorum”‘un başarısının ardından Kıraç’ın dinleyici kitlesi arttı. “Bir Garip Aşk Bestesi” ve “Karahisar Kalesi” adlı şarkılara da video klip çekildi.

2001 yılı Şubat ayında Funda Arar’la yaptığı düet albüm “Sevgiliye” Sevgililer Günü anısı olarak dinleyicilerle buluştu. Bu albümde “Sevgiliye” ve “Çeşminaz” parçalarına klip çekildi. Aynı yılın sonunda müzikseverlerle buluşan “Zaman” albümüyle geniş kitlelere sesini duyurmaya devam etti. Bu albümde “Endamın Yeter”, “Gönül”, “Kan ve Gül”, “Yıllar Sonra” ve “Zaman” parçalarına klipler çekildi.

2002 yılında TMC Film’den gelen bir diziye jenerik ve müzik yapma teklifi müzikal yaşamında yeni bir kapı açtı. “Zerda”nın jeneriği ve müzikleri geniş kitlelerin ilgisini çekmeyi başardı. 2003 yılı baharında dizinin müziklerinden oluşan Zerda albümü müzik marketlerdeki yerini alarak başarılı bir satış grafiği yakaladı. Zerda’nın başarısını bir başka dizi, “Bir İstanbul Masalı” takip etti. Yüksek izlenme oranı bulunan “Aliye”nin dizi müzikleriyle adını daha çok duyurdu.

2003 Ağustos ayında yeni albümü “Kayıp Şehir” için stüdyo çalışmalarına başladı. Albümde yer alan “Senden Başka”, “Tek Hatıra”, “Razıysan Gel”, “Yalan” ve “Ayşe” adlı şarkılara video klip çekildi.

Ayrıca Kıraç, 2005 yılında ilki düzenlenen 1. Beyaz İnci Televizyon Ödülleri’nde Drama dalında “Bir İstanbul Masalı” adlı dizi ile “En İyi Müzik” ödülünü kazandı.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 100. yılı için 2007 yılında bir de beste yaptı. Funda Arar’la birlikte “Gölgeler” adlı müzik programını sundu.

Aynı yıl “Benim Yolum” albümü yayınlanan Kıraç’ın, bu albümde “Sana Mecburum”, “Benim Yolum” ve “Yıkık” şarkılarına klip çekildi.

2008 yılında A Milli Futbol Takımı’nın Avrupa Futbol Şampiyonası’nda gösterdiği başarıdan ötürü “Haydi Haydi” adlı single.ı çıkardı.

2009 yılında özel bir proje albümü olan ve anonim halk şarkılarını akustik ve naif bir düzenlemeyle seslendirdiği “Garbiyeli” albümünü çıkardı.

2009 yılının sonlarında da “Yolcu” albümü piyasaya çıktı. Ardından Ayşe Şule Bilgiç ile evlendi ve baba oldu. 2010 yılında Dünya Basketbol Şampiyonası’nda yer alacak olan Türkiye Millî Basketbol Takımı için “Show Zamanı” adlı şarkısını çıkardı.

Aynı dönemlerde bir yandan digital çalışmalara da yönelen Kıraç’ın 2008 yılında “Kıraç Toprağın Türküleri” ve 2009 yılında “Rock Dünyasından Sesleniş” albümleri online olarak yayınlandı.

2011 yılında “DERİNDEKİLER” albümünü çıkardı. Albümde çoğunluğu kendi şarkılarından oluşan on eser yer aldı. Bestesini yaptığı altı eser ile sözlerini yazdığı sekiz şarkının bulunduğu albümde, müzisyen arkadaşları Namık Naghdalıyev, Edip Emre, Müfide İnselel ve Hakan Doba’nın eserlerine de yer verdi. Albümdeki tüm düzenlemeler Kıraç’a ait.

“Derindekiler” albümünde bir ilk; 3 BOYUTLU şarkılar…

Albümü için, gelişen görüntü teknolojisinden de yararlanmak isteyen Kıraç, 3 boyutlu görüntülerden oluşan bir DVD çalışması gerçekleştirdi. Orkestrasıyla birlikte sahne performansının yer aldığı görüntülerden oluşan DVD çalışmasında, stüdyo ortamında özel hazırlanan bir dekorda, albümdeki tüm şarkıları seslendirdi.

2014 yılında “ÇIK HAYATIMDAN” albümünü çıkardı. Prodüktörlüğünü ve aranjörlüğünü üstlendiği albümünde, davul hariç tüm enstrümanlar Kıraç tarafından çalındı. Albüme adını veren “Çık Hayatımdan”ın söz ve bestesi Kıraç’a ait.

Aynı yıl Fenerbahçe için, 3 Temmuz’dan bugüne Fenerbahçe camiasının duruşunu anlattığı “Ölümsüzsün Fenerbahçe” marşını hazırladı.

2016 yılında “YOLUN SONU” teklisini çıkardı. Sözleri ve düzenlemesi Kıraç’a, müziği Namık Naghdaliyev’e ait. Kıraç’ın Garbiyeli adlı stüdyosunda kaydedilen şarkıda, davul Cengiz Tural, basgitar Erhan Ertetik, yaylılar Altın Dubleler ve diğer tüm enstrümanlar Kıraç tarafından çalındı.

TMC Film yapımcılığında gerçekleştirilen “Yağmur Zamanı”, “Beyaz Gelincik”, “Binbir Gece”, “Sessiz Fırtına”, “Aşk ve Ceza”, “Bir Ömür Yetmez” dizilerinin soundtracklerine imza atan Kıraç, bir çok tv kanalında başarıya ulaşmış “Gözyaşı Çetesi”, “Gönül Salıncağı”, “Annem”, “Pulsar”, “Sonbahar”, “Küçük Kadınlar”, “Unutulmaz”, “Gönülçelen”, “Ömre Bedel”, “Karadağlar”, “Mavi Kelebekler” , “Bugünün Saraylısı” , “Kaçak” , “Sen Benimsin” dizilerinin müziklerini yaptı. “O… Çocukları” sinema filmi, “Ayas” animasyon sinema filmi ile “Pepee” , “Leliko” , “Ayas”, “Pisi” ve “Aydamaya” animasyon çizgi dizilerinin müziklerine imza attı.

Bir yanıt yazın