Kent Şarkıları, 2011’de Erkan Güneş tarafından kurulmuş kendi müziklerini yapan bir gruptur. “Kent” kelimesi onlar için, grubu ve şarkılarını aynı çatı altında toplayan anaç bir anlam taşıyor. Grubun bugüne kadar “Deniz Anlatıyor Mu Beni Sana” (2011), “Başka” (2012), “Anısı Kalmıştır” (2014), “Sevgiden Yana” (2017) adlı 4 adet stüdyo albümleri, “Çocuğun Düşü” (2013), “Bir Gökyüzü Çiz” (2015), “Bir Başıma” (2015), “Dünya Bahçesi” (2016) ve “Anne Ben Bir Çocuğu Seviyorum” (2016) adlı 5 adet tekli çalışmaları olmuştur. Tamamen Erkan Güneş bestelerinden oluşan bu albümlerinde sadece grup üyelerine değil farklı yorumculara da yer veriliyor.

İlk albümlerini çıkardıkları 2011 yılından itibaren farklı şehirlerde farklı müzisyenlerle konserler vermişlerdir. Konserlerde yalnızca kendi şarkılarını değil, kendilerine yakın buldukları yorumcu ve grupların şarkılarını da icra etmişlerdir. Grubun canlı performanslarında klasik gitar, bas gitar ve perküsyonun yanı sıra şarkılarına ney, bağlama, kopuz, piyano, keman, flüt ve piyano gibi enstrümanlar eşlik ediyor.

Basında ve televizyonlarda görülmemelerine rağmen internet sayesinde şarkılarını birçok insana ulaştırabilmiş, kendilerine bir kitle yaratmayı başarmış bir gruptur. Grubun albümleri, “Kent Şarkıları” adından dolayı bir süre, bir müzik grubu yerine bir proje albümü gibi algılanmıştır. Albümlerindeki yorumcu sayısının fazlalığı bu algıyı haklı kılsa da nitekim Kent Şarkıları da kendi müziklerini yapan bir müzik grubudur.

Grubun albümlerinde özgün formda aşk ve dostluk temalı eserler hakimdir. Bunun yanı sıra bir takım duyarlı çalışmalara da imza atmışlardır. Bunlardan ilki kaçırılan ve kaybolan çocuklar için hazırladıkları, 400 civarında çocukla birlikte klibini çektikleri, Cezmi Ersöz’ün de kayıtta konuk olarak bir şiir okuduğu “Çocuğun Düşü” adlı şarkıdır. Yine önemli bir “çocuk” sorununa eğildikleri bir başka çalışmaları ise çocuk işçiliği ile alakalı. “Bir Gökyüzü Çiz” adlı bu şarkının ise stüdyo konuğu usta yorumcu İlkay Akkaya olmuştur. Akkaya’nın yorumladığı Bir Gökyüzü Çiz’i, çocuk işçilere ve çıraklara ithaf etmişlerdir.

“Büyüsün Şarkılar” sloganıyla yola çıkan Kent Şarkıları grubu kendi imkanlarıyla ayakta duran, popülist kaygılar taşımayan, aşka, dostluğa, doğaya ve çocuklara şarkılar söyleyen bağımsız bir gruptur.

Kent Şarkıları grubunun 4. albümleri “Sevgiden Yana”, aşkın, arkadaşlığın, sevginin içinden geçmiş 10 öyküyü anlatmakta. “Sevgiden Yana”, giderken “bir vagon penceresinden” el salladığımız iyi dostların, güzel dostlukların öyküsüdür. “Çiçekten düşen” kız çocuklarının, sevdikleri tarafından dövülen, sövülen, öldürülen kadınların öyküsüdür. Aynı şarkıları seven ormanın ve denizin öyküsüdür. Yani renklerin, kardeşliğin, doğanın öyküsü. “düş gibi bir gecenin içinden renklerle geçen” yalnızların, yeterince anlaşılmamışların öyküsüdür. Sevgiden Yana, “karanlığa karşı” bir öyküdür. “Bu kötü günlerin” geçeceğine inanmış umutlu insanların, aydınlık zihinlerin öyküsüdür. Yalanlardan sıkılanların, kimliğini yakıp gidilmemiş yerlere gitmeyi düşleyenlerin öyküsüdür. “bütün yasak duvarlara fikir resimleri çizebilen” yürekli gençlerin öyküsüdür. “köşedeki bulutçudan” yağmur sipariş eden bir liseli aşığın öyküsüdür biraz, onun bindiği vapur, gittiği adadır. Ve yeni yetmeliğimizin, “yüzümüzün ilk çağında” beliren ve hemen aşk dediğimiz o kavrama dönüşen rengin, biraz 15, biraz 16 yaşımızın öyküsüdür. Sevgiden Yana, insana ve emeğe adanmış yeni bir rengidir Kent Şarkıları’nın.

Bir yanıt yazın