EGE’DE Kardak üzerinden tehlikeli bir tetik oyunu oynanıyor. Dün Reuters’ın haberine lütfen bir bakın; Yunan savunma bakanlığı yetkilileri, merkez ve güney Ege’deki adaların üzerindeki hava sahalarına yönelik 138 ihlalin gerçekleştiğini iddia etmiş ve bu sayının alışılmışın üstünde olduğunu öne sürmüş. Cümleler ne kadar da provakatif ve Türkiye’yi saldırgan göstermek üzerine kurulmuş.

Ülkemizin iç ve dış zorluklarla hainliklerle mücadele ettiği bir dönemde Kardak Kayalıkları meselesi ilginç bir şekilde yeniden ısıtılıyor.

Oyun çok basit; Türkiye’nin haklı olduğu Kardak meselesinde ortamı iyice gerip ‘AB üyesi’ Batı dünyasının dostu Yunanistan’a karşı ülkemizi sıcak bir çatışmanın içine itmek. Böylece Türkiye’ye Batı’da da bir cephe açtırmak. Ayrıca haklı olduğu meselede iyice provoke edip saldırgan durumuna düşürmek.

Yıllarca duran olayın bir anda hem de tam ülkemizin bu günlerinde gündeme gelmesi çok ilginç.

Kıdemli bir diplomatımıza göre, Yunanistan’a kaçan FETÖ’cü darbecileri iade etmeyen Atina’nın aynı zamanda Kıbrıs sorununda görüşmelerin devam ettiği tam da bu dönemde, Ankara’nın KKTC’nin haklarının savunmasında elini zayıflatmak için bu kanalı da bilerek hareketlendirmesi akla uzak gelmiyor değil.

Kardak konusunda Yunanistan bir yerden sonra adım atmaya cesaret edemez. Ama bizim de duruşumuzu bozmayıp, oyuna gelmememiz lazım. Bu oyun daha önce de oynandı ama Türkiye bu işin üstesinden gelmişti.

Bundan 21 yıl önce o günlerde Kardak Kayalıkları’na çıkan timlerin başında bulunan Ali Türkşen ve beraberindeki kahraman 11 asker o sağduyuyu ama aynı zamanda ülkeleri adına bir ordu gibi o dimdik kararlı duruşu sergilemişti. 12 adam Yunanistan’a geri adım attırmıştı.

Ufak bir hatırlatma ile bitirelim, ne yazık ki yıllar sonrasında bu vatanseverlerden Türkşen ve bir silah arkadaşı daha o dönemde TSK’ya yönelik kirli Balyoz kumpaslarına kurban edilmişlerdi.

Vatanımızdan daha değerlisi yok. Ne oyuna gelelim, ne birbirimizle kavga edelim. Ne de değerlerimize bunları yapalım.

Bakın bu örnekte olduğu gibi ne Yunanistan’ın ne de başkalarının şakası yok.

Bir yanıt yazın