İzel, 29 Nisan 1969’da öğretmen bir ailenin çocuğu olarak Yalova’da doğdu. Birincilikle girdiği İTÜ Devlet Konservatuarı, Türk Müziği bölümünde kemençe eğitimi aldı. 1991’de İtalya’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’na Türkiye adına katıldı.

İzel müzikseverler tarafından asıl Türk pop müziğini patlama zamanlarına denk gelen, Ercan Saatçi ve Çelik Erişçi ile kurdukları İzel-Çelik-Ercan grubu ile tanındı. Üçlünün 1991’de çıkardığı “Özledim” albümü, o yılın en çok satan çalışması oldu. Daha sonra grup, Çelik’in ayrılmasıyla ikili olarak kaldı ve İzel & Ercan adıyla yayınladığı “İşte Yeniden”le yoluna devam etti. İzel, 1993 senesinde “Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması”nda birinci oldu. İki yıl sonra da ilk albümü “Adak”ı çıkardı. Albümdeki “Hasretim” adlı parça neredeyse o yılın şarkısı oldu.

1997 yılında Mustafa Sandal’ın müzik direktörlüğünü yaptığı “Emanet” isimli albümüyle İzel yeniden gündeme geldi. Albümdeki özellikle sözü ve müziği Çelik’e ait “Kızımız Olacaktı” adlı parça ve İzel’in güzel yorumu çok geniş bir kitlenin beğenisini topladı.

1999’da çıkan, içindeki “Yok Yere” adlı parçayla uzun süre konuşulan albümler arasında kalan “Bir Küçük Aşk” ise 2000 yılında remixlenip İzel’in diğer hit şarkıları da eklenek yeniden yayınlandı.

Türkiye’nin en iyi kadın yorumculardan biri olarak kabul edilen İzel’in, “Bebek” isimli albümü 15 Haziran 2001’de çıktı. Ardından, CO-IZ adını taşıyan kendi şirketinden “Şak “isimli albümünü çıkardı.

Avrupa Müzik ile anlaşan ve hemen çalışmalara başlayan İzel, Emel Müftüoğlu’nun albüm kaydında Sezen Aksu ve aranjör Sinan Akçıl’la tanıştı. Sezen Aksu’nun “Bir Dilek Tut Benim İçin” parçasıyla çıkış yapan İzel yine eski başarısını yakalamayı başardı.

İzel, 2010 yılının Mayıs ayında “Jazz Nağme” isimli Türk Müziği’nin unutulmaz eserlerini yeniden yorumladığı bir albüm çıkarmıştır. Anne ve babasına verdiği söz sonucu kendisi için özel yeri olan sanat müziği sarkılarını yorumlamıştır. Albümde ayrıca “Baba Beni Maziye Götür” isimli söz ve bestesi izel’e ait bir sarkı da bulunmaktadır. Aynı zamanda 2011 yılının Nisan ayında Sinan Akçıl’ın “Kalp Sesi” isimli albümünde “Bi’ Şey Olmuş” şarkısına sesiyle katkıda bulunmuştur.

İzel uzun bir aradan sonra, 9 Nisan 2012 tarihinde “Aşk En Büyüktür Her Zaman” adlı albümünü çıkardı. Albümden ilk tekli olarak “Drakula” adlı hareketli şarkı piyasaya çıkarılmıştır. Ancak daha klibi çekilmeden, Drakula’yla birlikte müzikseverlerin beğenisine sunulan “Düşer O” isimli yavaş tempodaki şarkı daha çok beğeni toplamıştır. Albümden hiçbir şarkıya uzun bir süre klip çekilmemiştir. Albümün çıkış tarihinden 8 aya yakın bir süre geçtikten sonra, “Düşer O” şarkısı ikinci tekli olarak seçilmiş ve klibi 28 Kasım 2012 tarihinde, ekranlarda yayınlanmaya başlamıştır…

Bir yanıt yazın