Doğduğu günden bu yana müzikle uğraşan beş kardeşin en küçüğü olan İsmail YK, 5 Temmuz 1978 yılında Almanya’nın Hamm şehrinde dünyaya gelmiştir. Müziğe küçük yaşlarda adım atan İsmail YK, 13 yaşında kardeşleriyle birlikte sahne hayatına başlamıştır. İsmail YK birçok müzik enstrümanlarını başarı ile çalıyor. Ayrıca stüdyosunda kardeşleriyle beraber aranje ve müzik yönetmenliği yapmakla birlikte çok başarılı söz yazarıdır. Seda Sayan, Alişan, Ebru Yaşar, Kibariye gibi sanatçılara birçok beste vermiş, aranjörlük yapmıştır.

1995 yılında ise profesyonel müzik hayatına adım atmıştır.

1996 yılında Yurtseven Kardeşler grubuyla “Bir Tek Sen” adlı ilk albümü piyasada yer almıştır.

1998 yılında Yurtseven Kardeşlerin “Hop De Bakım” ve “Canın Çıksın İnsafsız” gibi şarkılarında bulunduğu “Toprak” adlı albümü çıkmıştır.

“Canın Çıksın İnsafsız” adlı şarkısının insanların dilinde olmasıyla birlikte birçok televizyon kanallarında arkafon müziği olarak kullanılmaktaydı. Şarkının popüleritesi grup isminden daha ön planda ve daha çok konuşuluyordu. İsmail YK’nın seslendirdiği bu şarkının büyük kitle tarafından ilgi görmesi grup üyelerinden Hüseyin Yurtseven’in aklında bir İsmail YK solo albümü yapma fikrine neden olmuştu. Teklifi kabul eden İsmail YK 2002 yılında, 2004 yılında çıkacak olan albümü için çalışmalarına başlamıştır.

2004 yılı, 5 Mayıs’ta farklı tarzı ile kendisini çok iyi hazırlayıp “Yurtseven Kardeşler” müzik grubunun da desteğiyle ilk solo albümü “Şappur Şuppur” ile İsmail YK ismi altında Türkiye müzik piyasasına ilk adımını atar. Türkiye’de zirvede olan ve en başta gelen önemli sanatçıların da albüm çıkardığı dönemde yeni bir sanatçının albüm satışlarının birden hız alması müzik patronlarının da dikkatini çekmeyi başarır.

“Şappur Şuppur” şarkısı ve klibi ile babaların yaramaz çocuğu, annelerin yakışıklı evladı, gençlerin sevgilisi ve çocukların kahramanı olmayı başarmıştır. Aynı zamanda “Nerdesin” isimli şarkısı ile sevenlerin yüreğine seslenerek çok büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur.

2005 yılının Nisan ayında Türkiye’de ilk oyuncağı yapılan sanatçı olmuş ve tüm ilköğretim okullarında ders kitaplarına konu olmuştur.

2006 yılı, 5 Mayıs’ta “www.bombabomba.com” albümü ile çıkış yakalayıp bu albümle de müzik dünyasına bomba gibi giriş yapmıştır. Özellikle “Allah Belanı Versin” şarkısı tüm Türkiye’de odak noktası haline gelmiş birçok gazete, anahaber bülteni ve birçok canlı tv programlarına konu olmuştur. Bu albümde toplam 5 şarkıya klip çekmiş ve Türkiye’nin “En Çok Satan Sanatçısı” olmuş, “Yılın En Çok Satan Mekanik Albüm Ödülü” ve “Yılın En Çok Satan Dijital Albüm” ödüllerini alarak rekorlara imza atmıştır.

2008 yılında “Bas Gaza” albümü ile yine iddialı giriş yapmış, yılın en çok satanlar arasında olmuş ve hem “MÜ-YAP” hem “Kral TV” hem de dijital platformda sayısız ödül alarak diğer albümlerindeki başarıyı devam ettirmiştir. “Bas Gaza” albümümünün satış rekorları kırması çok büyük kitlelere ulaşması Türkiye ve Avrupa`da bulunan dünyaca ünlü “Nielsen Müzik Endüstri” firmasının da dikkatini çekmiş “Marka araştırmalarında” İsmail YK marka olan ilk 10 sanatçı arasına 5 yılda girmeyi başarmıştır.

2009 yılında “Haydi Bastır” ve “Ayrılmam” şarkısının da bulunduğu albümü ile yine süper çıkış yapan İsmail YK, albümü piyasaya çıkmadan 70.000 sipariş almış ve ilk’lerine bir ilk daha katmıştır. YK, bu zamana kadar Türkiye ve Avrupa’daki milyonlarca hayranına her zaman ilginç çalışmalar sunmuş ve dikkat çekmiştir, başarısını tüm dünyaya yaymıştır. Söz ve müziği İsmail YK’ya ait olan Facebook’ta ki bir gencin hikayesini anlatan “Çılgın/Facebook” şarkısı ve video klibi dünyaca ünlü sosyal imleme sitesi BuzzFeed’e düşünce dünya çapında ilgi görmüştür.

2011 yılında ise Bakanlık tarafından “Gençlik kimi idol olarak görüyor?” adı altında yapılan idol araştırmasının sonuçlarına göre gençliğin idol olarak gördüğü kişiler sıralamasında açık ara farkla ilk sırada olarak Türkiye’de idol alınanlar sıralamasında birinci sıraya yerleşmiş ve Türkiye’de ne kadar çok sevildiğini gözler önüne sermiştir.

2011 yılında İsmail YK solo müzik kariyerindeki 5. albümü olan “Psikopat”ı, 9 Haziran günü hayranlarının beğenisine sunmuş ve bu albümle de başarısına devam etmiştir.

2012 yılında İsmail YK hayranlarının büyük merakla beklediği “Metropol” isimli müzik albümü 7 Aralık günü müzik vitrinlerinde yerini aldı.

İsmail YK 2014 yılında “Doğum Günün Haram Olsun” adlı single parçasını çıkarmış, ayrıca Erkam Aydar ile “Mutluluklar dilerim” şarkısında düet yapmış ve klipte de rol almıştır.

2015 Yılında 14 Şubat Sevgililer Günü’nde “Kıyamet” adlı albümünü çıkardı. Albümde 12 şarkıya yer verdi, “Haydi Bastır” albümünde yer alan “Yaralıyım” şarkısını Hatice ile tekrar yorumladı.

İsmail YK 2006 yılında çıkardığı “Allah Belanı Versin” şarkısının rock versiyonunu yeni bir klip ile single olarak piyasaya sundu. 2006’daki klipte Alfa Romeo parçalayan şarkıcı, yeni klibinde ise Ferrari parçaladı.

İsmail YK Haziran 2017’de müzikseverlerle buluşturduğu “80 80 160” isimli single çalışmasıyla müzik kariyerine devam etmektedir…

Bir yanıt yazın