Türkiye’ye birbirinden bağımsız seyahatler gerçekleşiyor. ABD’nin ülke güvenliği bakanı da bayram boyunca haberlere göre İstanbul’daydı. Biraz da gündeme sanırım hakim değiller. Bizim şu andan ABD ile krizimizin sıcak noktası, Ankara’da çok da önemli bir seyahat olarak değerlendirilmedi. Ankara’nın şu anda farklı stratejik planları var. Buna Bir Avrupa Harekatı diyebiliriz. Bu günkü hareketlilikten anlamak da mümkün. Bayram süresince bunun alt yapısı da oluşturuldu.”

TRUMP 9 AY ASKIYA ALSA HÜKMÜ YOK

ABD’de kongre heyetleri bir ülkeye gitmeden önce kongrenin kütüphanesinden istedikleri bilgiler alıyor ve notlar elerine tutuşturuluyor. O ülkeyle gündem maddesinin ne olduğu konusunda bilgilendiriliyorlar. Ama teknik olarak bakılırsa şu an atladıkları bir nokta var. S-400’ler konusunda zaten artık Türkiye 2019 teslim tarihine kadar Rusya ile olan süreç açıklanmış durumda. F-35’i S-400’e bağlamak gibi bir retorik çok gerçekçi gözükmüyor. Hepsi birbirinden bağımsız süreçler. Ona bakarsanız F-35’leri S-400’e bağlayacak vermeyecek deniliyor ama. Arizona’daki üste uçuşlar tüm hızıyla devam ediyor. Türk pilotlarımız ve bakım ekibimiz ABD’lilerle birlikte süreci yürütüyorlar. F-35’lerin teslimi 2019 kasım ayı olduğu için Trump 90 gün değil 9 ay da askıya alsa bir hükmü yok.

F-35’LERİN VERİLMEYECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM

2002 yılında 9 ülkeninin katılımı ile oluştururlan bir konsosrsiyum. Türkiye o zaman Eurofigter değil F-35’te karar kıldı. Locked Martin yapıyor gibi gözükse de çok uluslu bir proje. Türk firmalarımız da bu proje içerisinde yer alıyor. ABD bu konuda tek karar veren gibi gözükse de başka ülkeler de sen öyle yapıyorsan biz de şu parçaları vermiyoruz diyebilir. Ben verilmeyeceğini düşünmüyorum.

RUSYA’DAKİ FOTOĞRAF KAFALARINI KARIŞTIRMAK İÇİN YETERLİ

Son günlerde Hakan Fidan ile Hulusi Akar’ın Rusya seyahati gündemdeydi. Bizim bu ziyaretlere somut olarak ne aldık, ne verdik, oraya mı kaydık şeklinde bakmamamız lazım. Bu biraz algı yönetimi ve stratejik satranç. Burada bazen yazılar, bazen fotoğraflar konuşur. Putin ile aynı masada oturmaları bu satrancın stratejik şekilde oynandığının ispatıdır. Bu fotoğraflara bizim baktığımız gibi dikkatle bakan Avrupa ve ABD’de de merkezler var. Bu fotoğraflar onlara çok daha derin etkiler yaratabilir. Beyaz Saray bu fotoğrafı aldığında ne oluyor der. Putin ile Türkiye İstihbarat Başkanı ve Savunma Bakanı birlikte oturup birşeyler yapıyorlar der. Bu onların kafalarını karıştırmak için yeterlidir.

BERABER YÜRÜYORUZ STRATEJİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Alman Cumhurbaşkanı ile görüştü. İngiliz Başbakanı ile görüştü. Merkel ve Bakanlarla zaten yakın temas içerisinde. Az önce ABD savunma bakanı ile Hulusi Akar bir telefon görüşmesi yaptı. Berat Albayrak’ın Fransa’daki temasları ve İngiltere’nin devreye girmesi. Ben Fransa işin içerisine girince iki kez, İngiltere girince üç kez düşünürüm. Türkiye de bunların farkında. Ama Türkiye bak Avrupa da bu konuda uyandı. Beraber yürüyoruz şeklinde bir strateji yürütüyor.

İDLİB’TE BİR ŞEYLER OLACAK

Bizim orada gözlem noktalarımız var biliyorsunuz. Biraz ağır açtık biz bu noktaları. Çünkü orada evlatlarımız var. Güvenliklerini sağlamak çok önemli. Etrafında da Türkiye için risk oluşturabilecek gruplar var. Daha önce bir konvoyumuz saldırıya uğradı. Şehitlerimiz oldu. Yapılacak toplantıda bir İblib fotoğrafı önümüze çıkacak. Türkiye herşeyin farkında. Yabancı servisler de çok yoğun şekilde bölgede. Esas amaç Türkiye ile Rusya’yı karşı karşıya getirmek. Bence Suriye’de asıl her şey bu sonbaharda başlayacak. Ve İdlib’te bir şey olacak. Münbiç’te ABD Türkiye ile arayı buldu ve biraz da bu sayede frenledi. Ama İdlib’te ayarları bozacak, ya ABD tarafından ya da dolaylı olarak bir şeyler yürüten yabancı servisler tarafından birşey olacak. Çünkü çok sakin gitmesi Suriye’de bazı hazırlıkların tamamlandığını gösteriyor. Orta Doğu’da kışlar genelde çok sert geçer siyasi veya kargaşa anlamında. O nedenle bu yaklaşan sonbahardan endişeliyim. Umarım yanılırım. Zirve öncesi bu sessizlik beni rahatsız ediyor. Öncesinde Suriye’yi karıştırabilecek bir ön hamle görebiliriz.

Yorumlar