Haftalardır tv100 yayınlarımız olsun, yazılarımız olsun sürekli ifade etmeye çalışıyoruz. İstanbul seçimlerinin kavgalarının yorgunluğunu ve dikkat dağınıklığını bir an önce üzerimizden atalım ki çevremizde bizim kaderimizi doğrudan ilgilendiren milli meselelerimize odaklanalım.

Çünkü, Suriye, Doğu Akdeniz eksenli gelişmeler artık Türkiye’nin milli ittikak içinde akıl, dikkat ve beraberlik içinde çözmesi gereken konulardır.

Maalesef dün gece gerginliğin giderek arttığı İdlib’te Türkiye’nin Rusya ve İran’la beraber oluşturduğu çatışmasızlık bölgesi içinde bulunan 10 numaralı gözlem noktamıza Suriye rejim güçlerince bir saldırı gerçekleştirildi. Bir astsubayımız şehit oldu ve 3 askerimiz de yaralandı. Şehidimiz ve yaralı askerlerimiz helikopterlerle tahliye edilerek Hatay’a getirildi.

Bu Esad Rejimi’nin gözlem noktamıza 3. büyük ama gerçek toplamda 5. saldırısı oldu. Ankara’nın tepkisi artık bundan sonra başka olacak. Zaten dün gece itibarı ile rejime başlayan karşı harekat devam ediyor. Misli ile yanıt veriliyor.

Türkiye’nin Rusya ile koordinasyon sonucu bir hava harekatının da masada olduğu belirtiliyor.

Normalde Rusya’dan izin almadan bir taş bile atamayacak Beşar Esad’ın bu saldırıları Türkiye’ye karşı gerçekleştirme cüretini nereden aldığını sizin değerli takdirlerinize bırakıyorum.

Hele Suriye ordusu içinde neredeyse birbirinden bağımsız hareket eden İran ve Rusya bağımlı gruplar olduğunu ve Osaka’da G-20 Dünya Liderler Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ve Rus Liderleri ile yapacağı görüşmeler öncesi olayın olduğunu düşünürsek dün geceki şehit verdiğimiz saldırının motivasyonunun arkasını daha net okuyabiliriz.

Rusya ve İran ortaklığı ile Astana Süreci ve devamı ile tesis edilen İdlib çatışmasızlık bölgesinde Türkiye’nin 12 gözlem noktası ve burada askerleri bulunuyor. Bir süreden beri Esad güçlerinin, Rusya’ya baskı yaparak İdlib’e tamamen geçişi açacak otoyol girişini ayrıca da buradaki kritik bir köyü tutan gözlem noktamızın boşaltılmasını istediği biliniyor. Bu nedenle sürekli 10 nolu TSK gözlem noktasına saldırıda bulunuyor. Rusya ise bunlara sessiz kalıyor.

Ancak dün gece şehidimizin verdiği acı bardağı taşıran son damla oldu. Zaten başta Cumhurbaşkanı olmak üzere bugün itibarı ile tepkileri göreceksiniz. Ancak Ankara, İran ve Rusya’ya Esad konusunda ‘gerekeni yapın yoksa bedelini tahmin bile edemezsiniz’ yönünde daha açık konuşmaya başlayacaktır. Bir dizi harekat da planlama aşamasında.

Saldırıyla ilgili olarak dün gece Rusya’nın Ankara Ataşesi’nin Genelkurmay Başkanlığına çağırılarak Rusya nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğunu ve saldırıların en ağır şekilde cezalandırılacağının bizzat kendisine ilettildiğini hatırlatalım.

Bu sabah itibarı ile 3 milyon insanın bulunduğu ve bu nedenle her an Türkiye’ye yeni bir göç dalgası riskini barındıran İdlib’te artık yeni ve daha gergin bir dönem başlıyor. Esad’ın sivillere de yüzlerce saldırı ile kargaşayı arttırarak buradaki insanları bize doğru sürükleme planının da olduğunu unutmayın. Yani oyun içinde oyun.

Bugün itibarı ile; bizim için de milli ittifakla milli meselelerimize daha dikkatli eğilmemiz gerekliliği çok daha büyük bir önem kazanmıştır.

En güzel günler sizlerle ve ülkemizle olsun.

Bir yanıt yazın