Hayko Cepkin, 1978 İstanbul doğumlu. Liseden sonra iki yıl Mimar Sinan Üniversitesi’nde şan eğitimi alan Cepkin, iki sene Timur Selçuk Çağdaş Müzik Merkezi’nde şan, solfej ve armoni dersleri aldı. Bir sene Akademi İstanbul’da piyano eğitimi gördükten sonra 1997 yılında profesyonel müzik yaşantısına klavyeci olarak başladı.

Çeşitli isimlerle çalışan ve bazılarının albümlerinde de düzenlemeci kimliğiyle yer alan Hayko Cepkin, Murathan Mungan’ın “Söz Vermiş Şarkılar” adlı albümünde Aylin Aslım’ın seslendirdiği, Yeni Türkü bestesi olan “Kimdi Giden” adlı parçayı da düzenledi. Zaman geçti ve artık kendi müzikal kimliğini yansıtma zamanının geldiğini düşünmeye başladı. Evinde kaydettiği bestelerini hayata geçirme kararı alan Hayko Cepkin, tüm söz, müzik ve düzenlemesi kendisine ait olan “Sakin Olmam Lazım” isimli ilk albümü ile Haziran 2005 tarihinde EMI etiketi altında müzik marketlerdeki yerini aldı. Cepkin’in ilk videosu “Yarası Saklı” isimli parçasına çekildi. Daha sonra sırasıyla “Görmüyorsun”, “Fırtınam”, “Son Kez” ve “Zaman Geçti” parçalarının klipleri geldi. Hayko Cepkin, albümün yayınlanmasından sonraki ilk konserini 2005 yılındaki Rock İstanbul Festivalinde verdi. Oldukça ilgi çeken rock, arabesk ve elektronik altyapılı müziği, sahne tavırları ve klip konseptleri ile kısa sürede kendisine bir kitle edinmeyi başardı. 2005 ve 2006 yılları boyunca pek çok şehirde konserler veren Hayko Cepkin önemli festivallerde de sahne aldı. 2006 yılında düzenlenen Kral TV Müzik Ödülleri’nde yılın en iyi “Rock Erkek Sanatçı”sı olarak ödüllendirildi.

İlk albüm ile birlikte müzikal yapısını, çalışma tarzını ve sahne duruşunu insanlara anlatan ve tanıtan Hayko Cepkin 2007 yılının Mayıs ayında korku temasını anlattığı ikinci albümü “Tanışma Bitti” ile hayranlarının karşısına farklı görüntüsü ile çıktı. Yapmış olduğu albümleri ve müziğinin yanı sıra, her performansında sergilemiş olduğu dikkat çekici sahne şovları ile kendinden söz ettiren Hayko Cepkin, “Yalnız Kalsın”, “Bertaraf Et” ve “Melekler” parçalarına çekmiş olduğu kliplerle de büyük beğeni topladı.

13 Mayıs 2008 Salı akşamı düzenlenen “14. Kral Tv Video Müzik Ödülleri”nde Hayko Cepkin, “En İyi Rock” dalında aday olarak gösterildi.

2008 yılında Türkiye’de neredeyse gidilmeyen şehir bırakmayarak geniş bir turneye çıkan Hayko Cepkin, Rock’n Coke 2009 ana sahnede gerçekleştirdiği performansı sonrası 3. albüm çalışmalarına başladı.

Yoğun bir çalışmanın ardından sanatçı 3. albümü “Sandık”ı tamamladı ve yepyeni albümünü Şubat 2010 tarihi ile sevenlerine sundu. Hayko Cepkin, insan doğasındaki varoluş ve yok oluşun anlatıldığı yeni albümü ile tamamen yenilenen sahne performanslarını, müzikal bütünlüğünü, Hatice GÖKÇE imzalı yeni sahne kıyafetlerini “SANDIK”tan çıkardı. Albümde yer alan her parçayı kliplendirmek isteyen Cepkin, ilk olarak “Yol Gözümü Dağlıyor” adlı parçasına klip çekti.

Diskografi:

  • 2005: Sakin Olmam Lazım
  • 2007: Tanışma Bitti
  • 2010: Sandık
  • 2012: Aşkın Izdırabını…
  • 2016: Beni Büyüten Şarkılar Vol.1

Yorumlar