Türkiye Cumhuriyeti’nin çevresindeki tehditlere bakıldığında beka meselesi en öncelikli meselesi ise terörle mücadelede kalıcı adımlar atmak da gelecek nesillere vefa adına o derece önemlidir.

PYD-YPG-PKK terör ekseninin Fırat’ın doğusundan temizlenmesi adına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı harekatta 3. güne girildi.

Resmi açıklamaya göre; Barış Pınarı Harekâtı kapsamında bu sabaha karşı yapılan harekâtlar sonucu 49 PKK/PYD-YPG’li terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylece harekâtın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 277 oldu.

Harekat, dünyada da gündem oldu. Türkiye’ye karşı Almanya, İngiltere ve Fransa başta Avrupa ülkeleri haksız karalama kampanyaları başlatsa da, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde operasyonu ortak açıklama ile kınama teklifi ABD ve Rusya’nın reddi ile engellendi. Her iki ülke de açıklamalarında ”kınama” kelimesini kullanmadı.

Peki bu harekatın ulusal güvenliğimiz çerçevesinde gerçek sebepleri ne? Bu konuyu tam anlamak büyük öneme sahip.

O halde, siz değerli okuyucularımıza şu şekilde madde madde sıralayalım;

1-Türkiye’nin güneyinde kalan bölümde terörün tamamen temizlenmesi.

2- Güneyinde yeni bir devletin oluşumuna izin verilmemesi, Suriye’nin ileride toprak bütünlüğünün zedelenmesine yönelik bir oldu bittiye izin verilmemesi.

3- Türkiye topraklarındaki 3,6 milyon Suriyelinin evlerine dönmesi amacı ile terörden arındırılacak bölgenin oluşturulması.

4-İran sınırından Hatay’a dek Türkiye’nin sınırlarının ötesinde terörü karşıladığı bir uzun hat oluşturulmuş olacak.

O TELEFONUN ÖNEMİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen gün,
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP Lideri Devlet Bahçeli ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu arayarak operasyon hakkında bilgi vermesi çok önemliydi. Çünkü; Bu siyasetin tek vücut olarak meseleye yaklaşması açısından önem arzediyor.

Türkiye bu harekatı Birleşmiş Milletler Sözleşmesinin 51. Maddesi uyarınca yani meşru müdafaa hakkı çerçevesinde gerçekleştiriyor.

Yine de ABD başta olmak da üzere batı dünyasından hatta dost diye bildiklerimizden de dahil harekat süresince doğrudan ya da dolaylı süreci akamete uğratacak her türlü girişimlere karşı da hazırlıklı olmalıyız.

AYAKLARINA TAŞ DEĞMESİN

Evlatlarımızın ayağına taş değmesin. Ülkesini seven herkes bunun bir savaş değil şimdi müdahale edilmezse ileride gerçekten ülkemizin en önemli milli güvenlik sorunu olacak bir belanın kökten temizlenme operasyonu olduğunu aklından çıkarmasın.

Bu AK Parti’nin, CHP’nin iktidarın muhalefetin savaşı değil. Herkesin artık en azından milli meselelerde birlik olmayı en azından bu konuda göstermesi gerekiyor. Tabii ki eleştirilecek tartışılacak ama cephedeki evlatlarımızı incitmeden.

Çünkü Türkiye eğer bu terörü sınırının yanıbaşında şimdi temizleyemezse, milyonlarca Suriyeliyi zamanında ülkelerine geri gönderemezse ileride yaşanacak her türlü sıkıntının tarifi olmayacak.

Hep birlikte daha güçlü ve mutlu bir Türkiye’yi çocuklarımıza bırakmak en büyük dileğimiz.

Bir yanıt yazın