Makbule Hande Özyener (12 Ocak 1973), bilinen sahne adıyla Hande Yener, Türk şarkıcı. Ortaokul eğitimi sonrasında ailesi konservatuvara gitmesine izin vermeyince, Erenköy Kız Lisesi’ne başladı ancak bu okulu ikinci sınıfta terk ederek evlendi. Küçük yaşlarından beri hayalini kurduğu şarkıcılığı yapmak için Sezen Aksu’ya ulaşmaya çalıştı ve tezgâhtarlık yaptığı mağazaya gelen Hülya Avşar aracılığıyla Aksu’yla tanıştı. Aksu’nun yanında bir dönem geri vokallik yaptıktan sonra, Erdem Siyavuşgil’den şan dersleri aldı. Aynı dönemde Cem Özer’in televizyon programında şarkı söyledi. Altan Çetin ile çalışarak hazırladığı ilk stüdyo albümü “Senden İbaret”i 2000 yılında yayımladı.

Antalya’da çeşitli barlarda 3 yıl süreyle şarkı söyledi. Daha sonra İstanbul’a dönerek İstanbul’da sahne almaya başladı. 2000 yılında “Senden İbaret” adlı ilk albümünü çıkardı. 2001 yılında ilk albümünün remixleri ile karşımıza çıktı.

2002 yılında “Sen Yoluna Ben Yoluma” adlı albümü ile zirveye çıkan Yener daha sonra “Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor” isimli albümü ile büyük beğeni topladı.

Hande Yener’in sesine uyumlu bir şekilde hazırlanan şarkıları içeren dördüncü Hande Yener stüdyo albümü “Apayrı”, Erol Köse Production tarafından Ocak 2006’da yayımlandı. “Kelepçe”, “Aşkın Ateşi” ve “Kim Bilebilir Aşkı” albümde yer alan ve klipleri yayımlanan şarkılardı. “Apayrı” 2006 yılı içinde 165 bin kopya satış yaparak MÜ-YAP’tan altın sertifika aldı.

Mayıs 2007’de Hande Yener’in beşinci stüdyo albümü “Nasıl Delirdim?” satışa sunuldu. Şarkıcı daha çıkmadan 72 bin ön sipariş alan bu albümle birlikte elektronik müzik tarzına geçiş yaptı. Sezen Aksu tarafından yazılıp bestelenen “Kibir (Yanmam Lazım)” şarkısı albümün çıkış şarkısı ve ilk klibi oldu. Ardından Yener’in o sıralar sevgilisi olan Kadir Doğulu için yazıp klibinde Doğulu’nun da yer aldığı “Romeo” şarkısına da klip çekildi.

2008’in başında Hande Yener, Kemal Doğulu’nun “1 Yerde” single’ının yapımcılığını üstlenip şarkıda Doğulu’ya eşlik etti ve “Nasıl Delirdim?”in son klibi “Yalan Olmasın”ı yayımladı.

Mayıs 2008’de altıncı stüdyo albümü “Hipnoz”u Erol Köse Production etiketiyle yayımladı. “Hipnoz” albümündeki şarkıların neredeyse tamamının sözlerini kendisi yazdı.

1 Kasım 2008’de Hande Yener, Avrupa Müzik ile iki albümlük bir sözleşme imzaladı. Mart 2009’da, yedinci stüdyo albümü “Hayrola”yı bu şirket aracılığıyla yayımladı. Yedi şarkının sözlerini tek başına yazdığı albümde, Teoman, “Arsız” şarkısında kendisine eşlik etti. Albümün ikinci klibinin çekilmesi, Yener ve Avrupa Müzik arasında sorunlar çıkmasına sebep oldu. Yener, albüme ikinci klibin çekilmediği gerekçesiyle şirkete ihtarname çekti ve sözleşmesini tek taraflı olarak feshetti.

Nisan 2010’da sekizinci stüdyo albümü “Hande’ye Neler Oluyor?”u Poll Production etiketiyle yayımladı. Albümün tamamı Sinan Akçıl tarafından yazılan şarkılardan oluştu. Albümün ilk klibi için “Sopa” ve “Yasak Aşk” şarkıları tek bir klipte birleştirildi. Bu klipten sonra “Bodrum” ve “Çöp” şarkılarının klipleri de yayımlandı. Eylül 2010’da, “Hande’ye Neler Oluyor?”daki bazı şarkıların remikslerinden oluşan ve “Uzaylı” şarkısını barındıran remiks albümü “Hande’yle Yaz Bitmez” piyasaya sürüldü.

Nisan 2011’de Hande Yener, Sinan Akçıl’ın “Kalp Sesi” albümündeki “Atma” ve “Söndürülmez İstanbul” şarkılarında Akçıl ile düet yaptı. Dokuzuncu stüdyo albümü “Teşekkürler”i Eylül 2011’de Poll Production etiketiyle yayımladı. “11 Yılın Özeti” olarak tanımladığı albümünün çok pop bir tarzının olduğunu söyledi. “Bana Anlat”, “Unutulmuyor”, “Teşekkürler”, “Havaalanı” ve “Dön Bana” şarkıları albümün klip çekilen şarkıları oldu. Albüme adını veren “Teşekkürler” şarkısında Yener’e Akçıl eşlik etti.

Nisan 2012’de, Ünlü grubuna ait “Rüya” şarkısını Seksendört ile birlikte yeniden seslendirerek yayımladı. Haziran’da ise Seksendört ile beraber “Rüya” adlı remiks albümünü satışa sundu.

Şarkıcı, Orhan Gencebay’ın altmışıncı sanat yılını kutlamak amacıyla hazırlanan “Orhan Gencebay ile Bir Ömür” albümünde yer alan “Kaderimin Oyunu” şarkısını seslendirdi.

Onuncu stüdyo albümü “Kraliçe”yi 12 Aralık 2012’de yayımladı. Bir kez daha albümün tamamı Sinan Akçıl tarafından yazılan şarkılardan oluştu. Çıkış şarkısı “Hasta”, Türkiye Resmî Listesi’nde iki numaraya kadar yükseldi ve klibi, albümün ilk klibi olarak gösterime girdi.

Mayıs 2013’te, Berksan tarafından yazılan “Ya Ya Ya Ya” şarkısını dinleyicisiyle buluşturdu, şarkıyı ve remikslerini daha sonradan Kraliçe albümündeki şarkılarla birlikte iki disk hâlinde “Kraliçe + Ya Ya Ya Ya” adıyla satışa sundu.

Kasım 2013’te Yener, Volga Tamöz ile iş birliğine gittiği “Biri Var” single’ını Deezer’ın Türkiye’de yayın hayatına başlamasının kutlandığı partide tanıttı.

Hande Yener’in on birinci stüdyo albümü “Mükemmel”, Mehmet Erdem ile düet yapılan “Unutanlar Gibi” şarkısı eşliğinde Poll Production tarafından 2 Haziran 2014’te piyasaya sürüldü. Albüm için yıllar sonra Altan Çetin ile çalışan Yener, Çetin’in yazdığı çıkış şarkısı “Alt Dudak” sayesinde MusicTopTR Resmî Listesi’nde iki numaraya kadar yükseldi.

Eylül 2014’e gelindiğinde Yener, Berksan’ın “Haberi Var mı?” şarkısında düet sanatçısı olarak yer aldı.

Mart 2015’te Volga Tamöz’ün No. 2 albümündeki “Sebastian” ve “Eve Nasıl Geldim” şarkılarını seslendirdi.

Hande Yener Mayıs’ta 2016’da “Erol Evgin’in Altın Düetler” albümünde yer alan “Sevdan Olmasa” şarkısında Evgin ile düet yaptı. Sonraki ay on ikinci stüdyo albümü Hepsi Hit Vol. 1, Türkiye’de aralıksız üç hafta zirveye oturan ve 43. Altın Kelebek Ödülleri’nden En İyi Klip dalında ödül kazanan çıkış şarkısı “Mor” ile birlikte satışa sunuldu. Albümün ikincisi olan “Hepsi Hit Vol. 2” Haziran 2017’de müzikseverlerle buluştu…

Bir yanıt yazın