1980 yılının Eylül ayında İstanbul’da dünyaya gelen şarkıcı, ilk ve orta öğrenimini yine aynı şehirde sürdürmüş, daha sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümü’nü kazanmıştır. Müzisyen kimliğini ise, daha önce Demet Akalın, Gülşen gibi birçok sanatçının menajerliğini yapmış olan Haluk Şentürk’ün asistanlığını yaparak keşfeden şarkıcı, şan eğitimi ve Altan Varol’dan diksiyon dersleri almıştır.

İlk solo albümünü ünlü sanatçı Tarkan’ın da desteğiyle Temmuz 2009 tarihinde piyasaya sürmüştür. Albümünde başta Tarkan olmak üzere, Nazan Öncel, Yıldız Tilbe, Gülşen, Harun Kolçak ve Berksan gibi günümüz pop müziğinde önemli yerlere sahip birçok isim, besteleriyle Emir’e destek olmuşlardır. Albümün ilk video klibi sözü ve müziği Tarkan’a ait olan “Ben Sen Olamam”a çekildi. Şarkı kısa zaman içerisinde birçok radyoda ve televizyon kanalında kendine yer bulmayı başararak, Billboard Türkçe Top 20 Listesi’nde 5 numaraya kadar yükseldi. Sanatçının bu şarkısının video klibini ünlü yönetmen Murad Küçük çekerken, Tarkan da bu klipte kendisine eşlik etti. Video klipteki kostümler Ceyda Balaban tarafından hazırlandı. Çekimler Gebze Sanayi Bölgesi’nde bir araba fabrikasında yapıldı. Daha önce, Dannie Minogue, Prince gibi dünyaca ünlü sanatçıların video kliplerinde görüntü yönetmeni olarak görev alan Dennis Madden de çekimler için Türkiye’ye geldi.

Albümün ikinci video klibi ise, sözü Yıldız Tilbe’ye, müziği ise Yunan besteci Phoebus’a ait olan “Eline Düştüm” isimli parçaya çekildi. Klibin yönetmenliğini bir önceki videoda olduğu gibi yine Murad Küçük üstlenirken, görüntü yönetmenliği ise Robert Benavides tarafından gerçekleştirdi. Şarkı bir önceki video klipten daha fazla başarılı olarak, Türkçe Top 20 Listesi’nde 2 numaraya kadar yükselmeyi başardı. Emir daha sonra sırasıyla “Tornistan”, “Şiki Şiki” ve “Aşk mı Savaş mı?” adını taşıyan şarkılarını da kliplendirdi.

2012 Nisan ayında Emir “Ateşten Bi Rüzgar” adını taşıyan yeni maxi single’ını dinleyicilerle buluşturdu. Albümün çıkış şarkısı olan “Sudan Sebep”in sözleri Yıldız Tilbe’ye, müziği Gülşen’e, düzenlemesi ise Ozan Çolakoğlu’na ait. Maxi single albümünde yer alan “Makina” ve “Veda Gecesi” isimli şarkılarını da kliplendiren ve 2012 yılının en çok dinlenilen isimleri arasında yer almayı başaran Emir, 2013 Mayıs ayında bir yandan albüm çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da yeni şarkısı “TUTUŞMAYAN KALMASIN”ı sevenleriyle paylaştı…

Bir yanıt yazın