Saç sağlığı herkes için çok büyük önem taşıyor. Sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olabilmek için saçlarınıza gereken özeni göstermeniz gerekiyor. Hayatınız boyunca pek çok saç sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kepek, egzama kaşıntı, kuruluk gibi sorunlar en sık görülen saç sorunlarının başında geliyor. Saç diplerindeki kuruluk ve kaşıntı son derece rahatsız edici olabiliyor. Saç deriniz sürekli kuruyorsa ve kepek sorunu ile mücadele ediyorsanız bu sorunlarını tamamen bitiren doğal yöntemler var.

Saç dökülmesi kadar en sık yaşanan saç sorunlarından biri kuruluk ve kepek. Saç dipleri aşırı derecede kuruduğunda kepek sorunu ortaya çıkar.

Saçlarınız pul pul dökülür. Zamanla bu sorun daha ciddi saç hastalıklarına bile tedaviye çıkarabilir. Saç diplerinizde egzama oluşabilir. Saç diplerinizde sürekli kaşıntı hissediyorsanız bakım rutininizde yapacağınız birkaç değişiklik ile saç diplerinizi rahatlatabilirsiniz.

Elma sirkesi her alanda kullanılır. Ev temizliğinde, cilt ve saç bakımında elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi A, B1, B2, B6, C ve E vitaminlerinden az miktarda içerir. Ayrıca içinde kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor vardır. Elma sirkesinin vücuda faydaları saymakla bitmez.

Elma sirkesinin vücuda faydaları

 • Bağışıklığı güçlendirir, hastalıklardan korur.
 • Vücudun direncini artırır.
 • Vücuttaki alkalin derecesini arttırarak PH dengesini düzenler.
 • Vücutta biriken ödem ve toksinleri atar.
 • Ayak mantarını tedavi eder.
 • Vücuttaki bakterileri yok eder.
 • Kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Elma sirkesi suyla karıştırılıp içildiğinde hıçkırığı önler.
 • Yorgunluğu ve halsizliği giderir.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Kalp ve damar sağlığını koruyabilir.
 • Metabolizmayı çalıştırır ve sindirim sistemini düzenler.

Elma sirkesi vücut için tam bir şifa kaynağıdır. Ancak elma sirkesinin faydaları sadece bu kadarla sınırlı değil. Elma sirkesi saç sağlığı açısından da büyük önem taşıyor. Saçlarınızda kuruluk, kepek ya da kaşıntı gibi sorunlar varsa elma sirkesi yardımıyla bunu çözebilirsiniz.

Elma sirkesi, saç köklerini temizler ve nefes almasını sağlar. Saçlara doğal bir parlaklık verir. Elma sirkesi içerisinde bulundurduğu asetik asit sayesinde saçlardaki pH seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Saçlar daha sağlıklı bir görünüm kazanır .Elma sirkesi aynı zamanda popüler bir dezenfektandır. Kafa derisi üzerinde küçük enfeksiyonlar veya kaşıntı gibi saç sorunlarına yol açabilecek bakteri ve mantarları kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

 Saçlarınız her zaman vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Elma sirkesi saçlarınız için bir vitamin deposu olabilir.

Saçlarımızın da vitaminlere ihtiyacı vardır. Örneğin kurumuş bir kafa derisi pul pul dökülür. Bu aşamada çok iyi bir antienflamatuar olan elma sirkesi içerdiği C vitamini, B vitamini ve diğer mineraller ile kepeği önlenmesine yardımcı olacaktır.

Elma sirkesi saçlarınızı canlı gösterir. Saçların hızlı ve güçlü uzamasına destek olur. Saç dibindeki yağ, kir gibi artıkları arındırır. Ayrıca saç derisindeki kaşıntıyı hafifletebilir. Bu faydası ile yağlı saçlar için bir çözüm olabilir. Saçları yumuşatır adeta pamuk gibi olmasına yardımcı olur.

ELMA SİRKESİ SAÇA NASIL SÜRÜLÜR?

Elma sirkesini saçlarınıza çok kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Saçlar için temizleyici tonik görevi gören elma sirkesi düzenli kullanımda saç diplerindeki kaşıntıyı tamamen ortadan kaldırır.

 • Elma sirkesini su ile karıştırın.
 • Saçlarınızı şampuan ile yıkayın.
 • Temiz saçlarınıza hazırlamış olduğunuz karışımı dökün.
 • Ellerinizle masaj yaparak saç derinize iyice yedirin.
 • 5 dakika bekleyin.
 • Durulayın.
 • Haftada 2-3 kez mutlaka tekrar edin.

ÖNEMLİ! Elma sirkesinin saçlardaki kulanım amacı pH seviyesini dengelemek ve ihtiyaç duyulan vitaminlerle bölgeyi beslemektir. Ancak sık kullanılan ya da hassas saç derisine uygulanan elma sirkesi alerjiyi tetikleyebilir. Bu bakımdan önce ufak bir miktar ile deneme yapılması, herhangi bir sorun ile karşılaşılması durumunda da kullanımın bırakılması ve bir uzmana danışılması önerilir.

SAÇ DİPLERİNDEKİ KAŞINTIYI BİTİREN DOĞAL YAĞLAR

ARGAN YAĞI

Saç bakımı ve saç sağlığı denildiğinde akıllara ilk olarak Argan yağı geliyor. Argan yağı saç köklerini besliyor, saçların güçlü uzamasına yardımcı oluyor. Dökülme sorununuz varsa Argan yağını kullanabilirsiniz.

Argan yağı ayrıca saç tellerini de onarıyor ve saçların kırılmasını engelliyor. Argan yağı birçok yönden etkili bir ürün olmasının yanı sıra kolay bulunabilir bir ürün olması sebebiyle de ilgi çekiyor.

NANE YAĞI

Saç çıkaran ve saç oluşumunu destekleyen yağlar arasında nane yağı yer alıyor.

Nane yağı düzenli kullanıldığında saç köklerinin nefes almasını sağlıyor. Kuruluk, kaşıntı, kepek ve pul pul dökülme gibi sorunları ortadan kaldırıyor. Nane yağının içeriğinde yer alan bileşenler saçlardaki kuruluğu önlerken kaşıntı ve kafa derisi sorunlarına da iyi geliyor.

BİBERİYE YAĞI

Biberiye yağı, saç büyümesini destekleyici özellikleriyle bilinir. Saç dökülmesini önlemeye, kafa derisindeki kan dolaşımını uyarmaya ve saç büyümesini desteklemeye yardımcı olan antioksidanlar içerir. Ayrıca saçların erken beyazlamasını önlemede etkili olduğuna inanılır.

Yorumlar