21 Şubat 1986 tarihinde İzmir’de doğdu ve büyüdü. Küçük yaşlardan beri müziğe ilgili olan Derya Uluğ, henüz 8 yaşındayken bir radyonun düzenlediği ses yarışmasında dinleyenlerin oyları ile 1. seçilmiştir. 9 yaşında Nursal Ünsal Birtek’in yönettiği Rakım Elkutlu İzmir Musiki Derneği çocuk korosuna başladı. Nota ve nazariyat eğitimi gördü. 11 yaşında keman eğitimine başladı. Bu süreçte birçok yerde konserlerde enstrumanist ve solist olarak yer aldı. 15 yaşında 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bölüm başkanı Alper Kazancıoğlu’ndan şan dersleri almaya başladı. Bu süreçte gelen teklifler üzerine İzmir’de profesyonel olarak sahne almaya başladı. Jazz ve Türkçe pop söyledi. 16 yaşında Zafer Çebi’den piyano dersi almaya başlayıp onunla aynı sahneyi paylaştı.

Tüm okul hayatı boyunca müzik dişında tiyatro, spor, dans gösterilerinde boy gösterdi. Okulda üst düzey faal bir öğrenciydi ve okulu 3. olarak bitirmiştir.

Muğla Üniversitesi’nde müzik öğretmenliğinden keman bölümünden mezun olan İzmirli şarkıcı, Haliç Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda ilk dönem Alaaddin Yavaşça’dan Türk Müziği eğitimi aldı. 2. Dönem opera ve konser şarkıcılığı bölümüne geçiş yaparak yüksek lisansını tamamladı.

3 yıl Ebru Gündeş’in vokalistliğini yapan Derya Uluğ, edindiği tecrübenin ardından kendi albümünü çıkarmak üzere sanatçının yanından ayrılmıştır.

2016 yılında “Okyanus” isimli ilk single çalışmasını çıkarmıştır. “Okyanus”un söz ve müziği kendisine ve Asil Gök’e, düzenlemesi Burak Yeter’e aittir. Şarkının klibi youtube’da 100 milyonu geçtikten sonra yapım şirketi DMC tarafından altın plakla ödüllendirilmiştir.

2. single çalışması “Canavar” da söz – müzik Asil Gök ve Derya Uluğ’a aittir. Bu şarkının aranjesinde Ozan Çolakoğlu imzası bulunmaktadır.

Derya Uluğ, 13 Kasım 2016’da düzenlenen 43. Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nde “En İyi Çıkış Yapan Solist” ödülünü kazanmıştır. Ödülünü Ebru Gündeş’in elinden alması Türk Pop Müzik tarihine en duygusal anlardan birisi olarak geçmiştir.

Sanatçı 2 şarkısında da telifmetre listesinde en uzun hafta 1 numara kalarak tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. Haftanın en az 4 – 5 günü sahnede kalarak kendi rekorunu kırmaya devam ediyor.

“Şarkıcı olmasaydınız, ne olurdunuz?” sorusuna “futbolcu olurdum” diyerek tüm futbolseverlerin hayranlığını kazanan Derya Uluğ, koyu bir Fenerbahçe taraftarıdır.

Halen Türkiye’deki tüm önemli lise ve üniversiteler “En İyi Çıkış Yapan”, “En İyi Pop Kadın Şarkıcısı” ve “En İyi Şarkı” ödüllerini Derya Uluğ ve şarkıları “Okyanus” ile “Canavar”a vermeye devam etmektedir.

Sahneden boş kalan vakitlerinde en çok sevdiği şey radyo programlarına katılmak, spor yapmak ve yeni çıkan albümlerin hepsini takip etmektir. Şu an 3. single çalışması için hazırlıklarına başlamıştır. Ayrıca birçok ünlü ismin yeni albümlerine Asil Gök ile ortak şarkılar yaparak söz yazarı ve besteci kimliğini de ön plana çıkarmıştır.

Bir yanıt yazın