01-07-1970 Istanbul doğumlu. Küçük bir kızken şarkı söylemeye başlayan Deniz, annesi tarafından “Koca kız oldu hala şarkı söylüyor!” şeklinde tanımlanıyor.

İdealist bir yapıya sahip olan Deniz Seki ilkokulu Maçka Süheyla Artem, orta ve lise egitimini de yatılı olarak Çamlıca Kız Lisesi’nde okudu. Okulu bitirdikten sonra; LCC ve Christian Dior’dan aldığı sertifikalarla Estetisyen ve güzellik uzmanı olarak çalıştı. Fakat kendisini güzelleştirmekten daha çok keyif aldığı için işini ancak 1 yıl sürdürebildi.

Ardından; TRT İstanbul Televizyonu’ndaki sunuculuk sınavlarına katılarak sunucu olmaya karar verdi. Bunda da başarılı oldu. Sunuculuk mesleği yerini Deniz Seki’nin içinde her zaman var olan müzisyenliğe bırakabilmesi için keşfedilmesi gerekiyordu ve bu olay 1993 yılında Melih Kibar’la tanışması sonucu gerçekleşti.

Tesadüfler sonucu Melih Kibar’la tanıştı ve sesini dinlemesini rica etti. Kendisi de Deniz’i stüdyosuna davet etti. Kısa bir süre sonra reklam filmleri seslendirmeye başladı. Böylece sanat hayatındaki önemli adımlardan birini başarılı bir şekilde atarak yoluna, Kenan Doğulu, Emel Müftüoğlu, Ege, Ferda Anıl Yarkın, Zuhal Olcay ve Yaşar gibi sanatçılara vokalistlik yaparak devam etti.

1995 artık kendisini solo olarak şarkı söylemeye hazır hissettiği yıldı ve Deniz PopShow 95 adlı şarkı yarışmasına, ilk yazmış olduğu parçayla katıldı ve 1. oldu. Eline geçen bu önemli fırsatı hemen değerlendiren Deniz Seki, 1 yıl süren bir çalışma sonunda “Hiç Kimse Değilim” adlı ilk albümüyle müzik piyasasına atılmış oldu.

Daha sonra yaşamış olduğu duygu yoğunlukları karşısında söz yazarlığı ve bestecilik kimliğini farketti ve aklına gelen herşeyi sürekli kaydetmeye başladı. 25 Aralık 1999 tarihinde “Anlattım” adlı ikinci albümüyle yeniden hayranlarıyla buluştu. Bu albümde Deniz’in biraz daha büyüdüğü açıkça hissediliyordu. Bu albümdeki parçaların söz ve müzikleri çoğunlukla kendisine aitti. Ardından “Şeffaf” ve “Aşkların En Güzeli” albümleriyle sevenlerinin kalbindeki yerini sağlamlaştırdı…

Temmuz 2008’de Seyhan Müzik etiketiyle “Sahici aşklara ithaf ettiği” albümü “Sahici”yi sevenleriyle buluşturdu.Diskografi:

  • Hiç Kimse Değilim (1997)
  • Anlattım (1999)
  • Şeffaf (2001)
  • Aşkların En Güzeli (2003)
  • Aşk Denizi (2005)
  • Sahici (2008)
  • Sözyaşlarım (2011)
  • İz (2014)

Bir yanıt yazın