Producer & DJ Burak Yeter için müzik o kadar da uzak değildi. Babasının müzisyen olması ona çok şeyler kazandırdı. Küçük yaşlarda müziğe olan tutkusu ile beraber ilk deneyimini 1996 yılında küçük ev partylerinde denedi. Ilk olarak Break Beat-Drum n Base& RnB tarzlarda müzikler yapıp kabindeki yerini almaya başladı. 1999 yılında “Tatbikat” adı altında bir grup bile kurmuştu ki bu sayede müzikteki altyapı olanaklarını daha da çok geliştirdi.

Sahnede daha çok görsellikten yana olmayı tercih ederek, Turntabilism konusuyla oldukça yakından ilgilendi. Partyler festivaller derken Tatbikat grubu olarak T Records adında bir stüdyo ve T Production adında da bir organizasyon şirketi kurdular. Bununla beraber, kendi prodüksiyonlarına daha çok ağırlık vermeye başladı. Müzik alanında bir çok konuda kendini geliştirdi. Gerek çaldığı enstrümanlar, gerekse kullandığı yazılımlarla farklı soundlar üzerine yoğunlaştı.

Grammy ödüllerine aday gösterilen “Masters At Work”un katılımıyla gerçekleştirilen 2004 MTV & Burn Dj’lik yarışmasında Türkiye 1.si oldu. Ayni zamanda Türkiye’yi temsilen Malta adasında bir çok ünlü isimle aynı kabini paylaştı.

Miller’in düzenlediği “2004 Miller Master Dj Contest” yarışmasında da Türkiye 2.si olarak kendini bir kez daha göstermiş oldu.

Mtv Shakedown işbirliğinde Italia Club di Roma’da yapılan Dj lik yarışmasında dünyadaki bir çok Dj arasından sıyrılarak ilk 3’e kadar kendini ıspatlayabildi.

Gerçekleştirdiği projeler, 1000’e yakın House altyapılı parçalar, 400’ün üzerinde Afro Soul&RnB, Drum n Base ve Hiphop beatleri mevcut. Bir çok grup ve mc lere altyapı olanakları ve vokal kayıtları yapmakta. Ayrıca jingle jenerik reklam müzikleri hazırlamakta olup, yurt içi ve yurt dışında saygın sanatçılara remix yapmakta ayrıca jingle-jenerik reklam müzikleri hazırlamakta.

2006 yılında DSM etiketiyle “FOR ACTION” adında, Türkiye’nin ilk solo DJ albümünü Kaset/CD formatında piyasaya sürdü. Ahmet Çelenk’in yayın prodüktörlüğünü yaptığı albümde, bir çok ünlü sanatçıyı bir arada topladı.

Albüm parçalarından “Dön Bana” ve “Bir Şarkı Söyle” adlı parçalarına klip çekti. Başta MTV olmak üzere Kral Tv, Dream Tv, Number One, Power Türk ve bir çok müzik kanalında, ‘Dön Bana’ adlı çıkış parçasının klibi döndü.

Zeki Müren, Erkin Koray, Sezen Aksu, Tarkan, Ajda Pekkan, Sertab Erener, Şebnem Ferah, Serdar Ortaç, Nazan Öncel, Burcu Güneş, Ferhat Göçer, Ziynet Sali gibi güçlü isimlere, adından söz ettirecek düzenlemeler ve remixler yaptı.

2006’nın sonlarına doğru “Ex-press” adlı Progressive House tarzındaki parçası Drum Central Records tarafından vinly olarak basıldı.

2007’nin ilk ayından itibaren Dünya’nın en iyi okullarında biri olarak kabul edilen SAE de ses mühendisliği üzerine eğitim almaya başladı. İngiltere’deki studiolarda çalışma fırsatı buldu.

25 yaşına geldiğinde 2.albümünü hazırladı ve 2007 de “For Message Vol 2” adı altında küresel ısınmaya destek amaçlı Türkiye’de Chill Out ağılıklı yeni albümünü piyasaya çıkardı. DSM etiketiyle piyasaya çıkardığı albümde Küresel Isınmaya dikkat çekti ve Sanal adlı parçaya klip çekti.

2008’de Pioneer ile anlaşma imzalayarak Pioneer’in Türkiye’deki yeni yüzü seçildi. Türkiye’nin dört bir yanında açılan Pioneer Pro DJ Academy’nin başkanlığını yürüterek Profosyonel sertifikalı eğitimler vermeye başladı.

2009’a geldiğimizde Türkiye’de bir ilki başlatıp, şimdiye kadar efsane olmuş en iyi Türkçe ve yabancı parçalara yepyeni düzenlemeler yaptı. Türk sanat müziğini bütün gece klüplerine taşıyarak bütün çalışmalarını yepyeni bir albümde topladı. 2009 ortalarına doğru DMC etiketiyle yepyeni bir albüm daha çıkardı. Connection adında çıkarmış olduğu 1. cd de yer alan “Oyalama Beni” adlı çalışması rekor indirme sayısına ulaştı. Ayda Pekkan – Oyalama Beni adlı parçasına yepyeni düzenleme yaparak günümüze kazandırdı ve yepyeni bir klip çekti. Oyalama Beni klibi MTV başta olmak üzere, bir çok müzik kanalında gösterime girdi.

T Records adını Connection Records olarak değiştirdi. Istanbul Beşiktaş’ta kendine ait profosyonel bir studio açtı. Aynı zamanda digital label olarak Ersan Ergüner, Uğur Oral, Lewent Bayrak, Sercan Yanbay’dan oluşan ekibiyle birlikte Connection Records’ta parçalar yayınlamaya başladı.

2010 Mayıs’ta Türkiye tarihinde yine bir ilke imza attı ve “Ajda Pekkan – Oyalama Beni” adlı eseri ile 16. Kral Tv Müzik ödüllerinde en iyi Remix ödülüne layık görüldü. Bu ödül ile Türk müzik tarihinde alınan en iyi ilk Prodücer&Dj ödülü ile tarihe geçti.

2012’nin ilk haftasına geldiğinde G-UNIT grubundan tanıdığımız Hot Rod ile bir çalışma gerçekleştirdi. Bedroom Project ve Swat Entertainment ile birlikte yapmış oldukları albümü Cd ve Plak formatında piyasaya çıkardılar. Mr.International adında yapmış oldukları çalışmaya bir de klip çekildi.

2012 Mayıs ayında yine bir Ajda Pekkan Remix’i ile (Burak Yeter Ft.Ajda Pekkan – Arada Sırada), 18.Kral Müzik Ödül töreninde En iyi Remix ödülünü aldı.

18 Temmuz’da 2 Cd’den oluşan Blue adlı albümünü piyasaya çıkaran BY, şu sıralar yaz eventlerine devam ediyor.

ALBÜMLER:

Burak Yeter – For Action Volume 1 (Dokuz Sekiz Müzik) 2004
Burak Yeter – For Message Volume 2 (Dokuz Sekiz Müzik) 2006
Burak Yeter – Connection (DMC) 2009
Burak Yeter – Maschine (Connection Records) 2010
Burak Yeter – Destination (Connection Records) 2011
Burak Yeter Ft.Hot Rod – Mr.International (Burc&Yavuz Plak) 2012
Burak Yeter – Blue (DMC) 2012

EP:

Burak Yeter – Magic Logic (Anatolian Beats Records)
Burak Yeter Ft.Mischa – Airport (Conneciton Records)
Burak Yeter Ft.Mischa – You Are Not Alone (Anatolian Beats Records)
Burak Yeter Ft.Soffia – Feel So Good (Rabies Recordings)
Burak Yeter Ft.Nesli – Mermaid (Rabies Recordings)
Burak Yeter Ft.Eylem – It’s Life (Drum Central Recordings)
Burak Yeter Ft.B&M – Are You Ready (Hypnomusic Recodings)
Burak Yeter Ft.B – Black is Black (Bosphorus Underground Recordings)
Burak Yeter – Ex-press (Drum Central Recordings)

Remix:

Rihanna – Only Girl (Burak Yeter Remix)
Chery Cole&Will I.am – 3 Words (Burak Yeter Remix)
Mori Kante – Yeke Yeke (Burak Yeter Remix)
VeNes&Bobby Deep – Be All Mine (ABP Entertainment) (Burak Yeter Remix)
Dj Silence&Dj Eyüp – Blow The Speakers (Burak Yeter Remix) (Big Boss)
Sertaç Kaya – Sex Machine (Burak Yeter Remix) (Kaya Records)
UMAD – Love a Little Bit (Burak Yeter Remix)
Antonie Clamaran – Keep On Tryin (Burak Yeter Remix)
Da Disco Junkeez – Taste It (Burak Yeter Remix) (M-Vitamine Recordings)
Bobby Deep – Siempre La Musica (Burak Yeter Remix) (ABP )
Ali Sural Ft.Emre Kula – Making Up (Burak Yeter Remix) (Rabies Records)
Prodgy – Smack My Bitch Up (Burak Yeter Remix) (Peacing Rec)
Queen – We Will Rock You (Burak Yeter Remix) (7/24 Rec)
Deepeche Mode – Enjoy The Silence (Burak Yeter Remix) (StarUs Rec)
Sisqo – Thong Song (Burak Yeter Remix) (SRC Music)
The Beatles – Yesterday

Complation Albums:


Burak Yeter – Logic (Bosphorus Underground Recordings)
Burak Yeter – Cricked (Bosphorus Underground Recordings)
Burak Yeter – Aplus (Mixtape Recordings)
Burak Yeter – Ocean wave (PRosound)
Burak Yeter – Your Mind (Replice Recordings)
Burak Yeter – Hypnotic (Frisky Recordings)
Burak Yeter – Deeper (Deep Juna Johns Recordings)
Burak Yeter – Breath (Makinup Recordings)

Bir yanıt yazın