Yazar: Harper Lee
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Sayfa Sayısı: 360
Baskı Tarihi: 2020

Bülbülü Öldürmek

Amerikalı yazar Harper Lee’nin ilk romanı olan Bülbülü Öldürmek, büyüleyici anlatımı ve olay örgüsü ile tüm dünyada yankı uyandırmaya devam ediyor. 1960 yılında yayımlanan ve Amerika’da hala süregelen ırkçılık kavramının işlendiği roman, bunu küçük bir kızın yaşam öyküsü ile harmanlıyor. Amerika’nın geçmişine ışık tutan eser, toplumdaki sosyal ve kültürel farkları incelemesi ile de önemli bir rol üstleniyor.

Toplumdaki eşitsizliğin anlatıldığı eser, içerisinde haksızlık, adalet, sevgi, merhamet, arkadaşlık, dostluk ve yardımlaşma gibi temaları barındırıyor. Okurken kendinizi hikayenin içinde bulacağınız, yüreğinizin derinliklerine dokunacak olan bu roman, okurlarını günümüzün en büyük problemi olan ırkçılık üzerine düşünmeye davet ediyor.

Scout Finch’in Gözünden Irkçılık Kavramına Bakış

Scouth Finch, ağabeyi Jem ve babası Atticus ile birlikte bir Amerikan taşrasında yaşamaktadır. Baba Atticus bir avukattır. Ev işlerinde kendilerine Calpurnia isimli bir siyahi yardım etmektedir. Bir de evlerinin hemen alt çaprazındaki evde yaşayan Radley’ler vardır. Radley’lerin oğlu, evden dışarı çıkmamasıyla ün salmıştır. Kendisi ve ailesinin tuhaf davranışları nedeniyle onlara Öcü Radleyler lakabı takılır.

Bir gün, Atticus’a Tom Robbinson adlı bir siyahinin davası gelir. Buna göre Tom haksız yere tecavüz ile suçlanmaktadır. O dönem Amerika’da ise siyahilere hiç iyi davranılmamaktadır. Atticus tüm tehlikeleri ve toplumun ayıplamalarını bir kenara bırakıp bu davayı üstlenir. Olaylar tam da bu esnada cereyan eder. Scouth ve ağabeyi, babaları bir siyahinin avukatlığını yaptığı için okulda devamlı aşağılanır. Ayrıca iki kardeş, komşularının kötü bakış ve davranışlarına da maruz kalır. Ancak Atticus, çocuklarına her ne olursa olsun başlarını dik tutmalarını; siyahileri savunmanın kötü bir şey olmadığını anlatır.

Sonunda o büyük dava günü gelir. Scouth ve ağabeyi Jem, gizlice bu davayı izlemeye gider. Peki, Tom suçsuzluğunu kanıtlayabilecek midir? Ya Öcü Radley, aslında göründüğü gibi biri değilse?

Bunları Biliyor muydunuz?

Harper Lee’nin unutulmaz romanı Bülbülü Öldürmek, 1962 yılında beyaz perdeye aktarıldı. Yönetmen koltuğunda Robert Mulligan’ın oturduğu film, tam dokuz farklı ödül almayı başardı. Ayrıca yazar, kendi hayatından izler taşıyan bu değerli romanın ardından 1961 yılında Pulitzer Ödülü’nü kazandı.

Bir yanıt yazın