Harekat öncesinde haber merkezleri dahi hazırlıklarını yaparken, Rusya ve Suriye de hazırlığını yaptı elbette. Açıkçası biraz dostlar alış verişte görsün tarzı bir operasyon.

16 tali hedef, 4 ana hedefin vurulduğu görülüyor. Ancak hatırlarsanız geçen yıl da bir bombardıman olmuş ve vurulan havaalanından ertesi gün uçaklar kalkmıştı.

BUGÜNE KADAR NEREDEYDİNİZ?

Bugüne kadar yüz binlerce insan hayatını kaybetti. Menfaat hesaplaşmasında sona gelindiği için Batı bir bahaneyle bu operasyonu gerçekleştirdi.

TÜRKİYE AÇISINDAN NE ANLAMA GELİYOR?

Türkiye’nin karşısına biz burada bir uluslararası güç kuruyoruz, sizin de buralarda fazla kalmanıza gerek yok diyebilirler. Ya da gelin bize katılın denebilir. Fransa ve Macron’un açıklamaları zaten bunun işaretleri. Suriye meselesi bir milli güvenlik tehdidi olarak duruyor bizim açımızdan. Münbiç’te şu an ABD ve Rus askerlerinin yanısıra Fransız ve İngiliz askerlerinin de devreye girdiğini görüyoruz. Pazartesi günü itibariyle bu ülkeler Türkiye’yi yanına almak isteyecektir. Rusya, şu andaki stratejik ve ekonomik pozisyon gereği Türkiye’ye bizim yanımızda ol şeklinde baskı kuracaktır. ABD ise İncirlik konusunu gündeme getirebilir. Onlar da gelin Esed’e karşı beraber olalım diyecekler. Bizim Afrin ve Fırat Kalkanı ile kazandığımız alanları kaybetmemeye yoğunlaşmamız gerekir diye düşünüyorum.

RUSYA FARKLI ŞEKİLLERDE MİSİLLEMEDE BULUNABİLİR

Rusya gereken hazırlıkları yapmış. Tedbirler alınmış. Rusya farklı şekillerde misillemelerde bulunabilir. Ancak öyle uçaklarını vurmak şeklinde değil elbette. Münbiç’te ABD’nin önünü kesebilirler. Esed yönetimine gereğinden fazla destek vererek buradaki sürecin kangren haline dönmesine yol açabilirler.

MİLLİ MENFAATLERİMİZE ODAKLANMAMIZ LAZIM

Ana dikkatimizi kendi milli menfaatlerimize odaklamamız şart. Dediğim gibi daha ziyade dostlar alış verişte görsün şeklinde bir operasyon. Biz bu harekatı 24 ile 48 saat içinde unutmuş olabiliriz.

Bir yanıt yazın