Almanların, İngilizlerin Afrin’de ne işi var?

Bu saate kadar ‘PYD/YPG’nin terörle ilgisi yoktur’ diyenlerin roket saldırılarından kaynaklı acı kanlı bilançoyu da görmeleri gerek.

Biliyorlar ama siyasi bir oyun olduğu için görmezlikten geliyorlar. Bu operasyon BM sözleşmesi uyarınca meşru müdafaa hakkı tanınan kararları doğrultusunda Suriye’nin sınırlarında kendisine yönelik tehditleri bertaraf için başlattığı bir süreçtir. Toprak ilhakı gibi bir şey değildir.

Türkiye öncelikle iç güvenli harekatanı sıfıra yaklaştırdı terörün belini kırdı, ondan sonra dışarıya yönelik Kuzey Irak’tan, Kandil’e birçok karakol noktası inşa ederek bunu da sağladı.

Bugün ‘Türkiye’nin orada ne işi var?’ diyenlere bir not aktarmak istiyorum. Şu an Afrin’in merkezindeyiz, her ülkeden insan var burada! Almanların, İngilizlerin, Hollandalıların hepsi burada… Hiçbirisinin de sınırları yok Suriye’ye! Biz burada olmasak, onları hepsi bizim topraklarımızda başka işler yapacaktı.

Burada Türkiye; hastanesi, sosyal alt yapısı, okulları ile büyük bir altyapı çalışması yaptı. 200’den fazla okul açıldı, sosyolojik altyapıyı sağlamak anlamında ciddi girişimlerde bulunuluyor.

Muazzam iyi bir ekip var burada, gurur duyuyoruz; ‘Bu ülke nasıl ayakta duruyor?’ diye sorarlar ya, bu çocukların omuzlarında duruyor. Şehitlerimizin kanıyla, bu çocukların kanları ile yazılmış bir destan, o bayrağı hiç düşürmemişler.

Türkiye ‘Ben buraya işgale gelmedim’ diyor, buradaki görevliler halk ile iç içe.”

“AFRİN’DE TÜRKİYE’TE KARŞI ALGI TAHKİMATINI DA BATI MEDYASI YAPTI”

Dünyada normalde düzenli orduların, düzensiz terör ve benzer mücadele konseptine karşı çatışmaların zor olduğu, büyük kayıp verildiği söylenir. Ancak kısa sürede bunu başarı ile sonuçlanlaması TSK’nın ne kadar yetkin olduğunu gösteriyor.

Harekat öncesinde, Batı’nın önemli medya kuruluşlarında uzman yorumları vardı, zor operasyon vs. şeklinde… Arşivlerde duruyor o analizler, o psikolojik tahkimat bölümüydü teröristler tahkimat yaparken Batı’da da algı ve psikolojik tahkimat yapıldı.

Bu operasyonun nasıl yapılamayacağını anlattılar ama Türkiye iki ay dolmadan operasyonu tamamlama başarısını gösterdi.

Bakın ABD uzaklaşamıyor, Rusya yakın duruyor, Fransa ‘Toplantı yapalım’ diyor… Kimse uzaklaşamıyor Türkiye’den, bu, o çocukların yazdığı destanın sonuçlarıdır.

Fransız Lafarge fabrikalarını gördük gelirken, dünyanın çimentosu harcanmış buraya! Tüneller, koruganlar, betonarme binalar… Suriye’nin bütün çimento fabrikalarını getirseniz yapamazsınız. Bunun açıklamasını da birilerinin yapması lazım!

Bir yanıt yazın