Özellikle Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı sonrası son dönemde o kadar çok art arda Türkiye düşmanlığı ile karşılaşıyoruz ki artık gerçekten insanın yeter diye haykırası geliyor.

Şaşırıyor muyuz, tabii ki hayır ama bu kadar bitmeyen düşmanlığın nasıl yorulmadan ve nasıl bu kadar organize devam ettiğine de dikkat etmeden geçemiyor insan.

Tabii ki kızarken de ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini de unutmamamızın önemini.

Malumunuz; Türkiye’de TIME Dergisi’nin kapaklarının pek bir karizması vardır. Ne zaman bizi ilgilendiren bir yazı ya da özellikle kapakta konu ya da kişi olsa çok konuşulur.

Tabii ki eskiden bu dergi çok daha saygındı, referanstı ve bugüne göre daha etkili idi. Ülkemiz çeşitli vesilelerle dergide kapak oldu.

Büyük Önder Atatürk’ün resmi ile başlayan kapaklar sadece dünya değil Türkiye Cumhuriyeti süreçlerine de şu ya da bu şekilde damga vurmuş bazı isimleri de kapsadı.

İsmet İnönü’den Adnan Menderes’e, Kenan Evren’den Turgut Özal’a, Fatin Rüştü Zorlu’ya dek bugüne dek tarihi isimler hep derginin kapaklarında yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da iki kez TIME Dergisi kapağında yer alan lider oldu.

TERBİYESİZLİK ZAMANLAMASI

Ancak dergi 90 yılı aşkın süredir bir gelenek haline getirdiği yılın kişisi sürecinde bu yıl gerçekten haddini aşarak işi terbiyesizliğe taşıdı.

Geçenlerde, TIME dergisi, 92 yıldır her yılın son sayısında seçtiği ve açıkladığı klasik ‘Yılın Kişisi’ adaylarını açıkladı.

Ve maalesef dünya liderlerinin olduğu listede görülmemiş bir ahlaksızlıkla ve tabii ki,Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı sonrası dikkat çeken bir zamanlama ile PKK’lı teröristlere de yer verildi.

İnternet üzerinden oy verilebilen listede PKK/YPG’nin silahlı teröristlerin fotoğrafları da kullanıldı.

Oylamada ‘Suriyeli Kürtler’ olarak sunulan teröristler, “DEAŞ’ı yenilgiye uğrattıktan sonra tecrit edildiler” ifadeleriyle tanıtıldı. Düşünebiliyor musunuz? Tecrit edilmişler. Hangi DEAŞ’ı bitiren hangi teröristler? Bu ifadeler aslında Türkiye’ye saplanan hançerler.

Listede başka kimler mi aday gösterildi?

İsimler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin var. Ancak, ABD’de Başkan Donald Trump’a yönelik azil soruşturmasının önünü açan ‘Muhbirler’, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Greta Thunberg’in başını çektiği iklim değişikliği eylemcileri, Hong Kong’daki protestocular ve Game of Thrones dizisi gibi isimler de yer alıyor. Hadi bu son olanları koyuyor populizm yapıyor da terörizme nasıl prim veriyor anlamak mümkün değil.

Kısacası dünya liderleri ile seçtiği isimlerle zamanında bir fenomen olan TIME Dergisi giderek saçmalıyor. İşi sulandırıyor.

PKK/PYD adaylığını açıklaması meselesi ile de kötü niyetli bu saçmalada kendi aşıyor. Aslında bize oyunun ne kadar geniş kapsamlı oynandığı konusunda da bir uyarı sinyali veriyor.

Bir yanıt yazın