Türkiye’nin terör örgütü PYD-YPG’nin güney sınırlarından temizlenmesi, burada Suriyeli mülteciler için güvenli bölge oluşturması ve oldu bitti oluşumları engellemek amacı ile başlattığı Barış Pınarı Harekatı ardından son bir haftada nefes kesen bir trafik yaşandı.

ABD ve Rusya ile yani dünyanın iki devi ile beş günde siyasi tarihte görülmeyecek şekilde 11 saatlik görüşme maratonu sonunda iki kritik mutabakat imzalandı.

Bu mutabakat maddeleri üzerine çok konuşuldu çok yazıldı. Sizlerin aynı konularla tekrar vaktini almayalım.

Ama bundan sonraki hassas risk analizlerini dikkatinize sunalım;

Bu mutabakatlara rağmen, Türkiye’ye karşı sahada, masada, medyada her yerde koordineli doğrudan ya da dolaylı görünen ya da görünmeyen ülke ve aktörlerin saldırıları artarak devam edecektir. O nedenle çok dikkatli olmalı. Herşeyden önce çelik gibi sinirlere sahip olmak ve içeride birlik içinde olmak gerekiyor.

Bakın daha dün ne oldu; askerlerimize teröristlerce boşaltıldığı belirtilen bölgeden saldırı gerçekleşti.

Milli Savunma Bakanlığı resmi açıklamasına göre; Barış Pınarı Harekât alanı Resulayn bölgesinde keşif-gözetleme yapan unsurlarımıza PKK/YPG’li teröristlerce saldırı yapıldı. Dron, havan ve hafif silah saldırısında beş asker yaralandı. Sonrasında da meşru müdafaa çerçevesinde gerekli karşılık verildi.

Ankara’da bu konuda şu hassas değerlendirmeler yapılıyor.

1-Türkiye ile ABD arasındaki mutabakatla belirlenen güvenli bölgeye yönelik teröristlerce düzenlenen saldırılar Türkiye’yi provoke etmek amaçlı ve bekleniyordu. Bundan sonra da benzerleri devam edebilir.

2-Terör örgütünün, kendisi veya perde arkası güçlerin provokasyonu ile yapabileceği bu saldırılar tamamen Türkiye ile ABD mutabakatını bozma amaçlı.

3-Terör yapılanması PKK/YPG , Suriye ordusu veya sivil görünümle 30 km derinlik içinde bölgede kalmaya çalışabilir.

4- Hatta Türkiye ile Suriye ordusunu karşı karşıya getirebilecek provokatif eylemler de bulunabilirler. Aynı durum Türkiye ve Rusya’yı da karşı karşıya getirmeyi amaçlayan eylemler olarak kendini gösterebilir.

Durum bu şekilde. Yani dikkat dikkat dikkat.

Ve birlik birlik birlik.

Bu güzel ülkede gelecek nesillerimizin hatırına…

Sağlıcakla kalın…

Bir yanıt yazın