İstanbul’da terazi burcunda doğan Betül Demir; profesyonel müzik hayatına 16 yaşında henüz lise 2. sınıf öğrencisi iken başladı; back vocal çalışmaları ve söylediği reklam (jingle) müzikleri sayesinde otoritelerin dikkatini çekti. Solist olarak müzik yapmaya başladığı dönemlerde Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne girdi ve aynı dönemde Türkiye’nin en önemli hocalarından özel şan ve solfej dersleri de aldı. Aynı dönemlerde Aşkın Nur Yengi ve Demet Sağıroğlu gibi bir çok önemli yorumcunun albümlerinde de vokal yaptı.

Bodrum ve İstanbul’un en iyi mekanlarında uzun süre sahne programı da yapan Betül Demir hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip oldu ve ülkemizin en yetenekli genç bestecilerinden biri olan Sude Bilge Demir’in prodüktörlüğünde 2006 yılında çıkardığı ilk albümü “Ayrılığın El Kitabı” büyük beğeni topladı; Türkiye’nin en önemli besteci, aranjör ve söz yazarlarıyla çalıstığı bu albümden 4 şarkıya video klip çekildi ve ardından 2007 yılında çıkardığı sözleri Sezen Aksu’ya ait “Başka Bir Şey” (Dokunmak İstiyorum) şarkısı ile başarısını devam ettirdi.

2008 yılında çıkardığı Süper albümündeki 15 süper şarkı ve video kliplerle adından popun süper kızı diye söz ettirdi. Bu albümden; “Süper Bir Fikrim Var” ve “Bütün Gece” şarkıları aynı yılın en önemli hitlerinden oldu. Aysel Gürel, Sezen Aksu, Sude Bilge Demir, Caner Tepecik, Ozan Çolakoglu, Mustafa Ceceli albümlerinde çalıştığı önemli isimlerdir. Ayrıca albümlerinde sadece yorumcu olarak değil, besteci ve yorumcu kimliğiyle de sevilen şarkılara imza attı. Bu albümde yer alan “Bütün Gece” şarkısı hem Türkçe hem de İngilizce sözlerle Türkiye Bisiklet Turu şarkısı oldu ve son 2 yildir 132 ayrı ülkede şarkının İngilizce Ride’n Ride adiyla yayinlanmaktadir.

Kendi albümlerinin yanısıra bir çok önemli tribute ve compilation albümde yer aldı ve döneminin hit şarkılarını yeniden yorumlayarak büyük beğeni topladı. 3 Hürel albümünde seslendirdiği “Gönül Sabreyle” ve Hüseyin Karadayı albümünde yer alan unutulmaz bir Sezen Aksu klasiği olan “Geri Dön” ve bir Ajda Pekkan klasiği olan “Gözünaydın” en çok dinlenenler listesinde üst sıralara yerleşti. Sesi ve yorumuyla dünya müzisyenlerininde dikkatini çeken Betül Demir son olarak Buddha Bar serisiyle tüm dünyayı etkisi altına alan “Claude Challes” albümünde “Geri Dön” yorumuyla yer aldı.

Müzikal kariyerinine, yapmış olduğu başarılı albümlerle bir çok önemli kurum ve kuruluştan ödül alarak hızla devam eden Betül Demir; hafta içi hergün yayınlanan “Unutma Beni” dizisinin sevilen şarkısı “Unutma Beni” adlı şarkıyı da seslendirdi ve hayran kitlesini çoğalttı.

Müzikal eğitimi, sesi ve sahne enerjisi ile beraber geniş bir repertuara da sahip olan Betül Demir, konserlerinde kendi şarkılarının yanısıra, 5 ayrı dil ve değişik türde şarkılar söyleyerek sahnede de başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

 • Ayrılığın El Kitabı (Nisan 2006)
 • Betül Demiremix (2007)
 • Süper (Haziran 2008)
 • Herkes Haklı (Temmuz 2010)
 • Mıknatıs (Nisan 2011)
 • Cesaretin Var mı Aşka feat. Suat Ateşdağlı (Ocak 2013)
 • Helalleşemedik (Aralık 2013)
 • Tarafsız Kalamıyor Aşk (Mayıs 2014)
 • Sana N’olmuş (Temmuz 2015)
 • Aslan Payı (Şubat 2016)
 • Hacıyatmaz (Ağustos 2016)
 • Esas Duruş (Temmuz 2017)

Bir yanıt yazın