TÜRKİYE’DE gündemden düşmeyen konulardan biridir: Bedelli askerlik yeniden gelir mi?

Bu soruyu Ankara’da konuya en yakın kritik isimlerden birine sorduk.

Zorunlu askerliğin kriterlerinin temelde değişmesiyle ilgili zamanında çok ciddi çalışmaların olduğunu söyleyen kaynak, “Ancak, şu dönemde ise bir çalışma ve düşünce yok. İç güvenlik harekatlarının devam ettiği, TSK’nın içeride ve dışarıda hainlere, düşmanlara karşı duruşunda en ufak bir bozulma olmaması gereken şu dönemde, bu konu kısa ve orta vadede gündeme gelmeyecektir” dedi.

TSK’da gün geçtikçe “profesyonel ordu” olma yolunda çok başarılı adımlar atıldığını söyleyen kaynak, “Ancak buna rağmen bedelli askerlik bekleyenler bugünden yarına net bir beklenti içine girmemeliler. Medya ve siyasette konunun popüler olduğunu biliyoruz. Takip eden siyasiler var. Spekülasyonlar ilgi çekse de Hükümet’ten resmi açıklama beklenmeli.’ diye konuştu.

Son olarak, Savunma Bakanı Fikri Işık, bedelli askerlikten 2011-2014 arasında toplam 274 bin kişinin 5 milyar 774 milyon 700 bin lira ödeyerek yararlandığını açıklamıştı.

Işık, bedelli askerlikle ilgili o dönemde yükümlü sayısının toplamda 449 bin 553 olduğunu, bunlardan da 203 bin 905’sinin başvuruda bulunduğunu belirtmişti.

Yorumlar