Ahlak kavramının kişiden kişiye değişebildiği bir gerçek.

Peki her insana farklı ahlak kuralları biçen insanlar olduğunu biliyor muydunuz?

Mesela aynı eylemi yapan Meliha’yı sevgi ve ilgiyle karşılarken, kızı, eşi ya da bir yakını yaptığında kuduran kesimden bahsediyoruz.

Peki sizce neden böyleler?

Meselenin temeline indiğimizde, bu kişilerde bariz bir empati yoksunluğu olduğunu görüyoruz.

Bir tür karakter ve olgunlaşma defosu da diyebiliriz.

İslam’da bu konuya açıklık getiren güzel bir diyalog mevcut.

Hz. Muhammed’e bir gün bir genç gelip “Bana izin ver, zina edeyim” demiştir. Bunun üzerine peygamberimiz genci rencide etmeden şöyle bir cevap vermiştir:

– Bir adamın senin annenle zina etmesini ister miydin? Genç:

+ Hayır asla.

-Peki bir adamın senin kız kardeşinle zina etmesini ister miydin?

+ Elbette hayır.

– Peki senin zina edeceğin kişiler de bir başkasının annesi, kız kardeşi, evladı, eşi değil mi? Bu cevap üzerine genç, tutarsızlığını anlamış ve bir daha böyle bir istekte bulunmamıştır.

Şimdi olaya bir de kültürel pencereden bakalım.

Türkiye’de doğuda bir ilden yaşanmış bir hikayeyi isim vermeden paylaşacağız. Bir adam evlendiği kadın ilişkiye istekli davranınca afedersiniz “Or*spu çıktı” diye döverek sokağa atar ve boşanır. Talihsiz kadın farklı bir ile giderek fuhuş batağına düşer.

Yıllar sonra kocası bu kadına müşteri olarak gider. Kadın anında tanır adamı fakat adam onu tanımayınca bir oyun oynamaya karar verir. Tıpkı kendisini boşamasına sebep olan gündeki gibi davranıp aynı kelimeleri kullanır. Adam bırakın sinirlenip kadını dövmeyi, zevkten dört köşe olur. Bunun üzerine kadın korumaları çağırıp adamı bir güzel dövdürür.

Hikayede görüldüğü gibi, iffetsiz diye boşandığı karısı kılık değiştirip tekrar önüne gelse yalayıp yutacak mahluklar mevcut. Çünkü ahlaksızlık sadece karısı için sakıncalı bir durum. Başkası yaparsa tatlı. Eşine hoş görmediği hareketi bir başkası yaparsa adı cesurluk ve özgürlük olur. Söylesenize böyleleri ihaneti de boynuzu da sonuna kadar haketmiyor mu? Etme bulma dünyası, senin karının cesurluğu da başka erkeklerin hoşuna gidiyor işte.

Toplumun kanseri bu tip kütüklerin kökü ne zaman kesilir bilinmez ama, sizler onları sulamaktan uzak durun sevgili okurlar. Çıkaracakları her dalı budağı kesin ki leş zihniyetleri zehirli sarmaşık gibi etrafınızı sarmasın. Bir empati engellisinin daha acısı sizin evladınızdan çıkmasın. Sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, Hoşçakalın.

Bir yanıt yazın