Dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olan Aynur Aydın 15 Aralık 1985’te Münih’te doğdu. Almanca, İngilizce, Flemenkçe ve Türkçe dahil olmak üzere dört dil bilen sanatçı, hayatının çeşitli dönemlerinde Almanya, Hollanda, Bulgaristan ve İsveç’te yaşadı.

Müziğe olan ilgisini küçük yaşta keşfetti. İlk kez 10 yaşında şarkı söylemeye başlayan Aynur Aydın, ilk tecrübelerini “Çocuk ve Gençlik Tiyatro” sahnelerinde edindi.

Munich Stage School for Performing Arts’da eğitim aldı ve daha sonra eğitim sürecini Friedrich-List Wirtschaffs Schule’da tamamladı.

Avrupalı opera sanatçısı Daniela Dinato ile çok yakın bir dostluğu olan Aynur Aydın, kendisinden özel şan dersi almaya başladı. Aynur Aydın’ın sanatçı olma hedefini her zaman destekleyen Daniela Dinato, müzik serüveni sürecinde Aynur Aydın’ı her daim teşvik etti.

Aynur Aydın, ilk konserini 18 yaşında Berlin’de verdi. 2003 yılında Almanya’nın Eurovision Şarkı Yarışması Ön Elemelerinde üçüncü sırada yer alarak Türkiye’de de büyük ilgi yarattı.

Şarkıcılığının yanı sıra beste de yapan Aynur Aydın, sanatçı kimliğinin bu yönüne 2008 yılında yazdığı “It’s so true” şarkısı ile başladı.

2011 yılında, ilk solo çalışması olan “12 Ways To La la – 12 Çeşit La La” isimli albümü yaptı. Albümün çalışmalarını dünyanın en büyük stüdyosu olarak bilinen Cosmos Stüdyo’da gerçekleştridi. Albümde Toni Nilsson (September, A-Teens, X-Factor), Moh Denebi (Medina, Ace of Bace), Darin Zanyar (Leona Lewis, X-Factor) gibi isimlerle bir araya geldi. Albümün aranjörlüğünü ise Britney Spears, Christina Aguilera gibi isimlerle çalışmış Henrik Janson yaptı. Hem Türkçe hem İngilizce versiyonu olan ilk solo albümü, Seyhan Müzik etiketiyle Türk dinleyicisi ile buluştu. Aynur Aydın, albümün Türkçe versiyonunun söz yazarlığı ve prodüktörlüğüne kendi imzasını attı. Albümün ilk klibini “Yenildim Daima” ve aynı şarkının İngilizce versiyonu olan “DNA” şarkısına çekti. Klip çekimleri Stockholm’de, dünyaca ünlü yönetmen Robinovich tarafından gerçekleşti.

2012 yılında Erdem Kınay projesinde yer alan “İşporta” şarkısı ile uzun zaman Türk Pop listelerinde kaldı.

Yine aynı yıl “Ayrılıklar Mevsimi” şarkısı Türkiye’de büyük ilgi görürken İngilizce versiyonu olan “Better” şarkısı yine Avrupa listelerinde ilk 5 sıraya yükseldi.

2013 yılında “Life Goes On” isimli single çalışmasıyla Almanya, Danimarka, Belçika ve Hollanda’da önemli müzik listelerinde üst sıralarda yer aldı. Aynı yıl Erdem Kınay’ın 2. proje albümü “Proje 2″de “Sınır” isimli şarkıyı seslendirdi.

Nisan 2016’da ikinci stüdyo albümü “Emanet Beden”i her ikisi de Türkiye’de üç numaraya yükselen “Günah Sevap” ve “Bi Dakika” eşliğinde piyasaya sürdü.

Bir yanıt yazın