Almanya Hofheim’da dünyaya gelen Aylin Coşkun, 15 yaşında ailesi ile birlikte memleketi olan İzmir’e yerleşti.

1997 yılında Miss Globe yarışmasında “Türkiye Güzeli” seçilen Aylin Coşkun, böylece kariyer basamaklarını yavaş yavaş tırmanmaya başladı. 1997 yılında tacını takan ve hemen akabinde model ve manken olarak adından sıkça söz ettiren Coşkun, bir yandan da Sadri Alışık Tiyatro Akademisi’nde oyunculuk ve tiyatro eğitimleri aldı. Reklam filmleri ile kariyerine yeni bir kulvar daha ekleyen ve daha sonra bir çok tiyatro oyununda baş rol oynayan başarılı sanatçı, Mesut Uçakan’ın yönetmenliğindeki “Anne ya da Leyla” adlı sinema filminde de başrol oynayarak yine bir anda tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Çocuk yaştan beri müziğe olan ilgisi nedeniyle Erdem Siyavuşgil ve Meltem Taşkıran gibi ünlü hocalardan eğitim almaya başlayan Aylin Coşkun, aynı yıl Müjdat Gezen Sanat Merkezi Şan ve Solfej Bölümü’nden mezun oldu.

Mezun olur olmaz ilk albümü için kolları sıvayan ve kısa sürede “Masal” isimli ilk albümünü piyasaya çıkaran Aylin Coşkun böylece çocukluk rüyasını gerçekleştirmiş oldu. Sanatçının ilk albümünde yer alan “Yandım Allahım” isimli eser, kısa süre içerisinde büyük kitlelere ulaştı. Yorumculuğun yanında besteciliğini de konuşturan Aylin Coşkun albümündeki kendi bestesi “Bu Kaçıncı” isimli eserle müzik camiasının takdirini kazandı.

İlk albümünün ardından fazla zaman kaybetmeyen ve ikinci albümü için vakit kaybetmeden hazırlıklara başlayan Aylin Coşkun, “Tam Zamanı” isimli 2. albümü ile müzik piyasasında kalıcı olacağının sinyallerini vermeye başladı. Yine hatırı sayılır bir başarı grafiği yakalayan Aylin Coşkun’un müzikal kariyeri 3. albümü olan “Marka” ile deyim yerindeyse “zirve” yaptı. Kendisiyle özdeşleştirdiği bir terim olan “marka”yı uzun uğraşlar neticesinde dolu dolu bir albüm haline getiren başarılı sanatçı, bu çalışması ile müzik dünyasının ve müzik severlerin dikkatlerini bir kez daha üzerine çekti.

Güzellik yarışması ile başlayan; podyum, ekran ve müzikal kariyerine onlarca ödül sığdırmayı başaran Aylin Coşkun bir süre ara verdiği müzikal kariyerine ise 2014 yılında çıkarmış olduğu “Paspas” adlı single ile muhteşem bir geri dönüş yaptı. Bu albüm için sanat dünyasının önde gelen isimleriyle çalışan ve albümünün reklam kampanyası ile uzun süre gazetelerin manşetlerini süsleyen güzel sanatçı, bazı basın kuruluşlarına vermiş olduğu mülakatlarda “Bundan sonra çıtayı daha da yukarılara taşıyacağım. Türkiye’de bir marka olan Aylin Coşkun bundan sonra önce Avrupa’nın sonra da dünyanın tanıdığı bir yıldız olacak.” diyerek iddiasını ve bu yöndeki kararlılığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Bu sözlerin üzerinden yaklaşık birkaç ay sonra bir Sezen Aksu şarkısı olan ve daha önce Seden Gürel’in sesinden dinlediğimiz “Çalkala” isimli şarkıyı yorumlayan Aylin Coşkun, iddiasında ne kadar kararlı ve tutarlı olduğunu müzik dünyasına ispatladı. Bahar aylarında çıkarmış olduğu single ile bir anda müzik listelerinde zirve yarışına ortak olan Aylin Coşkun, son sürprizini ise yaz aylarına sakladı.

Hazırlıkları bir yıldan fazla süren ve hemen her aşamasında son derece kaliteli isimlerin yer aldığı “Star Ben” isimli son albümünü 2015 Ağustos ayında piyasaya süren Aylin Coşkun, yeni albümünün ilk klibi için Yunanistan’ı tercih etti. Sözleri Gökhan Şahin, müziği İrfan Özata, aranjesi Erhan Albayrak’a ait olan ve süpervizörlüğünü Emirkan’ın yaptığı “Akrep İğnesi”ne, Haris Hadovic yönetmenliğinde harika bir klip çeken başarılı sanatçı, klipteki kareografiler ve danslar içinse Beyonce, Rihanna ve Justin Timberlake gibi dünyaca ünlü isimlerin dans ve “Careography Choch”luğunu üstlenen Hamza Haimami ve Miroldo Van Gendeen’ın kapısını çaldı. Yaklaşık 70 kişilik bir ekiple 25 saat süren çekimler esnasında Hollywood’a özgü çekim teknikleri ve özel ekipmanlar kullanıldı.

Kariyerine sayısız başarılar ve ödüller sığdıran Aylin Coşkun aynı zamanda kurmuş olduğu Ac Production isimli yapım şirketi ile genç yeteneklere de umut oldu…

Bir yanıt yazın