ALMANYA’NIN son dönemde Türkiye’ye yönelik dostluğa sığmayan yaklaşımları ortada…

Ancak son gelişmeler, bu hasmane tutumun Türkiye’de özel sektörü de yaralayacak türden yaygınlık kazandığını gösteriyor.

Hem de binlerce kişiyi işsiz bırakma riskini de beraberinde getirerek!

TÜRK FİRMALARINA DARBE

Geçen günlerde konu önemli bir sektör toplantısında da gündeme geldi.

Buna göre; Almanya’da, yıllardır Türkiye’den yan sanayi alımı yapan dev firmalar yedek parça teminini belirli bir süre sonra durdurabilecekleri yönünde sinyal vermiş.

Başta otomotiv sektörü olmak üzere Almanya’ya yedek parça ve ilgili yan sanayi ürünleri üreten Türk firmalarına ‘satışların artık Türkiye’den değil de Avrupa’da lojistik merkezlerinden yapılmasının’ istenebileceği bildirilmiş.

İŞÇİLERİMİZİ ETKİLEYEBİLİR

Ayrıca bu lojistik merkezlerinde de bir süre sonra üretim istenebileceği bildirilmiş. Yani bu üretimin yavaş yavaş Türkiye’den kaydırılması ve bu firmalarda çalışan işçilerimizin işini kaybetmesi anlamına geliyor.

FAİZ SİLAHI

Diğer konu da can sıkıcı. Çünkü, bu da yıllardır Almanya’daki fon ve kredi kuruluşları ile çalışan Türk şirketlerine dair bir gelişme. Almanlar son olarak Türk şirketlerinden istedikleri kredi faiz oranlarını arttırmış.

Türkiye’deki dev holdinglerden birinin sahibi; ‘Yıllardır çalıştığımız bir fon bizden diğer ülkelere ve muadilimiz yabancı şirketlere göre daha fazla kredi faiz oranı istedi. Bu da Türkiye’ye genelde diğerleri ile birlikte ek mali faiz yükü olarak geri dönmesi demek.’

Durum bu. 16 Nisan’da milletin yüce iradesi kararını verecek.

Ama ondan sonra işin “evet”i, “hayır”ı kalmayacak. El ele verip önümüzdeki sorunları birlikte çözme zamanı gelecek. Zaman ülkemiz için birlik zamanı.

Güzel günler ülkemizin olsun.

Bir yanıt yazın